Údržba materiálů

Praní materiálů

Postupujte podle údajů na všité etiketě a dodržujte teplotu vody a výrobcem povolený způsob praní. Na technické materiály nepoužívejte avivážní prostředky a výrobky před praním nenamáčejte do pracího roztoku. Oblečení můžete žehlit pouze dle údajů uvedených na všitém štítku. Pokud je povolené ždímání, a to proběhne do 500 otáček /min. nebývá žehlení ani nutné. Po několikanásobném vyprání (2-3x) můžete obnovit vodoodpudivost aplikací některého doporučeného impregnačního prostředku. I přes to, je lepší např. zimní bundu vícekrát vyprat v doporučeném pracím prostředku a následně naimpregnovat, než se snažit chránit vlastnost materiálu nevypráním během několika sezón. Tkanina, která se zanese špínou, mastnotou apod. taktéž postupně ztrácí své technické vlastnosti.

Ruční praní materiálů

Vždy dodržujte pokyny praní od výrobce, které jsou uvedeny na všitém štítku oblečení. Vhodnější jsou tekuté prací prostředky určené k ručnímu praní, protože u sypkých pracích prášků není zaručené dokonalé rozpuštění pracího prostředku. Vyvarujte se toho, že do vany plné vody a prádla vsypete prací prostředek. Nejen, že nedojde ke správnému rozpuštění pracího prostředku, ale také byste mohli poškodit barvu látky.
Při praní membránového oblečení nikdy nepoužívejte aviváž, narušili byste technické vlastnosti tkaniny a na prádle by mohli vzniknout skvrny. Pokud už se tak stalo, vyperte několikrát oblečení ve speciálním pracím prostředku, určeným pro technické materiály. Postupně tak aviváž z tkaniny „odperete“ a ta bude moci opět dýchat a obnovíte tak její původní vlastnosti.

Praní membránového oblečení

Doporučujeme praní ve speciálním pracím prostředku, např. firmy Atsko nebo Grangers. Vždy dodržujte postup stanovený výrobcem pracího prostředku. Při praní membránového oblečení nikdy nepoužívejte aviváž, narušili byste technické vlastnosti tkaniny a na prádle by mohli vzniknout skvrny. Pokud už se tak stalo, vyperte několikrát oblečení ve speciálním pracím prostředku, určeným pro technické materiály. Částečně tak aviváž z tkaniny „odperete“ a uvolníte tak ucpané póry. Po vysušení je třeba oblečení naimpregnovat. Částečně tak opět obnovíte funkční vlastnosti produktu.

Impregnování

Vhodná doba k impregnaci nastává, začíná-li se voda vsakovat do látky i při velmi mírném dešti. Nelze však přesně stanovit po kolika vypráních je impregnace nutná. Záleží na frekvenci používání i klimatických podmínkách při používání oblečení. Doporučujeme však nakupovat pouze kvalitní prostředky, aby nedošlo k poškození technických vlastností vláken. Výborné zkušenosti máme např. s výrobky značky Grangers, proto má také místo v naší nabídce. Dodržujte postup aplikace uvedený výrobcem a vaše outdoorové oblečení bude opět jako nové. Při pravidelné péči tak prodloužíte životnost materiálu.

Údržba stanu

Abyste se vyvarovali poškození podlážky, stavte stan na místě zbaveném ostrých předmětů, případně místo vypodložte vhodnou plachtou. Pozor, polyethylenová podlážka není použitelná za nízkých teplot, neboť hrozí její poškození při balení (křehne). Stan balte suchý, případně jej okamžitě po návratu dokonale usušte, aby nezačal plesnivět. Životnost vnějšího stanu a podlážky lze prodloužit pravidelným ošetřováním impregnačními prostředky, k tomuto účelu určenými. Tyče je vhodné udržovat suché a čisté, nevystavovat je úderům a nadměrné mechanické zátěži. Spojky tyčí pravidelně ošetřujte konzervačními prostředky s obsahem silikonu, nepoškozujícími ostatní použité materiály.

Údržba spacího pytle

Nejlepší způsob uskladnění spacího pytle je rozložit jej volně nebo nechat viset na suchém, temném místě. Spací pytel, který právě používáte, by měl být udržován tak suchý, jak je to možné v závislosti na podmínkách. Je důležité průběžně ho větrat a po návratu ho nechat uschnout. Spací pytel ať už vyrobený z umělých vláken nebo peří by se měl prát v ruce ve speciálních prostředcích (např. od firem Atsko, Grangers, atd.). Po vyprání spací pytel volně rozložte a nechte vodu odkapat pryč. V případě péřového spacího pytle je nutné s ním občasně zatřást. U umělého vlákna toto dělat nemusíte a u právě vypraného a nacucaného vodou toto ani není žádoucí. Velká tíha spacáku by při třesení mohla natrhat dutá vlákna.
Do kompresního obalu spací pytel úhledně neskládejte, ale naopak jej „nacpěte“ jak vám přijde pod ruku. Dutá vlákna se tak překládají pokaždé jinde a zamezujete tak jejich poničení pravidelným „lámáním“ stále ve stejném místě.

Údržba batohů (Osprey)

Batohy Osprey jsou extrémně odolné produkty, ale i ty potřebují péči. Odmění se Vám tím, že vydrží mnohem déle a budou stále ve skvělé kondici. Jak na to? Zde je několik základních rad:

ZÁKLADNÍ ÚDRŽBA

Po každém výletě batoh vyčistěte, odstraňte zbytky jídla, špíny a vyndejte zapomenuté věci. Povolte všechny popruhy. Na otírání použijte vlhký hadřík namočený v teplé vodě s jemným mýdlem. Na očistění zipů (předejdete tak jejich zasekávaní) používejte jemný kartáček. Pokud je batoh mokrý, nechte jej vyschnout na dobře odvětraném místě, nejlépe jej pověste. Tuto základní údržbu provádějte vždy po použití, zejména, je-li batoh zpocený, špinavý, má skvrny od soli apod.

UMÝVÁNÍ BATOHU

Pokud má batoh odnímatelný bederní pás a jiné popruhy, nejprve je odpojte od batohu. Ostatní popruhy povolte. Odstraňte všechny zbytky jídla, špíny a vyndejte zapomenuté věci. Neperte v pračce! Umývejte batoh ve vaně, případně v umyvadle s použitím jemného mýdla a teplé vody. Jemně vytřepejte a jemným kartáčkem zlehka vyčistěte zevnitř i zvenku všechny časti i kapsy. Kartáčkem umyjte všechny zipy a očistěte přezky. Batoh poté od mýdlové pěny omyjte a vypláchněte čistou studenou vodou. Nechte jej vyschnout nejlépe zavěšený venku anebo na dobře odvětraném místě. Nedávejte jej schnout na přímé slunce.

JAK NA KOLEČKOVÉ CESTOVNÍ TAŠKY

Při čištění cestovních tašek s kolečky (např. High RoadTM) podvozek nikdy neponořujte do vody! Podvozek (např. High RoadTM) čistěte pouze z venku – pomocí kartáčku odstraňte kamínky a omyjte hadříkem namočeným v teplé vodě s jemným mycím prostředkem.

 

Vhodné přípravky pro praní a impregnování

Přípravky pro údržbu, praní a impregnaci můžete zakoupit v našem eshopu nebo kamenných Rock Point prodejnách. Najdete je v sekci Impregnace, krémy, údržba.

Symboly pro praní a údržbu

Nevíte, co uvedený symbol právě na Vašem oblečení znamená? Podívejte se do obrázkového přehledu: symboly údržby.

 


 


Rock point newsletter
informace o novinkách a slevách