2. kolo Rock Point Boulderzávody je za námi

5 min čtení 10. 05. 2017

Trojhalí Karolina – nádherné industriální prostředí, které se již poněkolikáté stalo dějištěm Rock Point Českého poháru v boulderingu. První květnový víkend se na místě bývalého vodního mlýnu sešli nej čeští boulderisti. Stage utvořená šesti profily, skvěle zvládnutá organizace závodu a fajn doprovodný program.

Na pozici potenciálního vítěze se namísto tradičně suverénního Martina Stráníka (který tento víkend skončil na SP v Japonsku na 49. místě) postavil netradičně Adam Ondra. Ten se jednoznačně postaral o to, aby byl závod divácky zase o stupeň atraktivnější. A to nejen lezecky… Proběhla přednáška o Dawn Wall, autogramiáda a spousta osobních motivujících setkání včetně skateboardingu s partičkou boulderprcků.

Sobotní rozjezd patřil mládežníkům z kategorie U16. Naděje zde rostou, ale rozhoduje zároveň zatím i výška. Jak se rozřadilo 7 chlapců a 14 dívek, se dočtete ve výsledcích. Kategorie A a J závodily současně s dospělými.

2. kolo Rock Point Českého poháru v boulderingu

Sobota 6. května 2017

26 holek a 43 kluků nastoupilo do sobotní kvalifikace čítající v každé kategorii 8 boulderů. Možná i nižší teplota a dobré tření pomohly k hodně topům. Adam proletěl kvalifikací a váhal jen ve smekavé trojce. Z prvního šel překvapivě Honza Chvála a spolu s ním dalších 13 mužů. Dámskou kvalifikaci  vyhrála Péťa Růžičková s 8 topy a skvěle si vedly i juniorky. Na dámské finále nakonec stačí 5 topů na 7 pokusů.

Finále

Finále mužského i dámského závodu proběhlo zároveň.  Oči lítaly ze strany na stranu a diváci skandující v různých sektorech radili, kam se zrovna dívat.

Charakter finálových mužských boulderů byl více technický. První krok závodníka na začátku finále bylo technické navážení na špatný stup, dále přepad do zóny. Styl: „Síla není potřeba“ (Martin Stráník on Asia tour). Ve druhém boulderu vícero závodníků olízlo top, do kterého ale chtělo jít s rozvahou ne dynamikou. Ve třetím nepodržel top, ten kdo nedal špičku. Ve čtvrtém silový výlez na struktury a technické navážení na závěr. Záludností a myšlenek bylo v mužském finále hodně, rukopis Honzy Zbranka a Jendy Šolce.
 

  1. místo: Adam Ondra
  2. místo: Rishat Khaibullin (KAZ)
  3. místo: Jakub Konečný
  4. místo: Roman Kučera
     

Po letech silovějších předpokládaných vítězství je nyní ženské finále zajímavé ke sledování. Vítězka není předem rozhodně jasná.  Jinak bezchybné Verče Šimkové nesedl technický začátek prvního boulderu, poslala se tím na třetí místo. Souboj mezi Petrou Růžičkovou a Eliškou Adamovskou rozhodla technika a flexibilita. Eliška po prvních závodech ČP v boulderingu hodnotí:

„Závod se mi moc líbil, a to jak z hlediska super boulderů, tak hlavně atmosférou. Bylo super, že jsem mohla lézt tady před domácím davem.  Jelikož jsem nervák, tak mně psychicky strašně povzbudilo, že jsem vylezla první technický boulder. Od té doby se mi lezlo skvěle.“
 

  1. místo: Eliška Adamovská
  2. místo: Petra Růžičková
  3. místo: Veronika Šimková

Přednáška

Adam Ondra ve své večerní přednášce sjel stručně své lezecké CV, v krase je krásně, topinka z nivou atd. Vyprávění o Dawn Wallu se dalo prožívat téměř živě. Adam výborně zachytil momenty výstupu, jeho opravdovou náročnost, skryté nástrahy. Byly promítnuty zajímavé záběry, třeba přelez klíčové traverzové délky. Napětí a emoce z El Capitana byly cítit až v Ostravě.

Další Adamův cíl je jasný, první světové 9c. Cesta je navrtaná, nakrokovaná, síla a pohyb se posouvají dál. Uvidíme, čeho se dočkáme.

2. kolo Rock Point Boulderděti

Nedělního závodu se zúčastnilo 142 boulderdětí. Větší stage umožnila start 2 dětských kategorií a tak bylo zajímavé sledovat věkové rozdíly a srovnávat. Prďolům z kategorie U8 byly naservírovány poměrně lehké bouldery a tak museli možná poprvé přemýšlet nad počtem pokusů, které nakonec rozhodovaly. V U10 najednou zmizí les rodičovských rukou a začíná se opravdu lézt. Děti mohly třeba poprvé na našich profilech vyzkoušet čistý kolmáč.  Nechyběl ani menší skok v převise.

Je fajn vidět, že bez ohledu na umístění na bedně jsou na našich závodech vidět děti s lezením v krvi. Některé lezecké pohyby ve starších kategoriích a pohybové přemýšlení dětí nám dělají radost. Cesta je dobrá. Držíme palce všem, co chtějí atakovat evropské poháry mládeže nebo se jen bavit s bandou kamarádů venku na skalách.

Workshop vol. 2

I druhý workshop byl hlasitou výzvou k tomu začít se o pohyb zajímat komplexně, od malíčku ruky až po malíček na noze. Kuba Novotný s Adamem Ondrou mluvili o vlastních zkušenostech s propojením celého těla a vnímání pohybu. Velký důraz byl kladen na to dát přednost zdraví před krátkodobou výkonností a být při tom na správné cestě. Proč používat při lezení malíček, tlačit do celých chodidel a jak se lezci můžou učit třeba od orangutanů? Kdo byl, ví. Ve workshopech a v hloubce témat vidíme ohromný potenciál a budeme se snažit jim postupně dávat víc a víc prostoru v rámci našeho bouldervíkendu. Příště Matouš Pokorný o regeneraci po výkonu a spoustě dalších věcech.

Výsledky a info o závodech na www.boulderzavody.cz. Více info na facebooku nebo instagramu.

Díky všem a budeme se těšit na MČR v Praze!

 

Autor: Martin Veselý, Sportovní lezení z.s.
Foto: Standa Mitáč (www.stanislavmitac.com)

Další outdoorové čtení

Vše o běhu na jednom místě. Naučíme vás správný běžecký styl, otestujete si boty světových značek na vlastní kůži, poradíme s výběrem, doporučíme tréninkový plán...
Stezka Českem se v některých úsecích stávala téměř Stezkou smrti. Jak se osm handbikerů popralo s terénem...
Cyklojízda vozíčkářů na handbiku proběhne na Stezce Českem. Přidejte se na kole k handbikům, startujeme už 1. 7. 2022 z Karlových Varů...

Stezkou Českem na handbicích

30. 06. 2022
3 min čtení
Podporujeme

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey