"3 x 7" v Solné Komoře

4 min čtení 24. 05. 2018

Není sedma jako sedma a i když se už klasa na překližce mnohde zpřísnila, pořád dokáže skalní realita přichystat nejedno překvapení. Na druhou stranu je třeba říct, že do Solné komory nejezdíme kvůli sportovním hodnotám a pumpování sebevědomí, ale především za plezírovým lezením, výhledy a jezerní pohodou. Všeho je tu totiž přehršel.

Diplomarbeit (7-/135 m) a dlouhá cesta na Traunstein

Po třech letech bylo opět potřeba zkontrolovat, jestli je Traunstein tak skvělej kopec, jak vždy a všude prohlašujeme. V jihozápadní stěně vybíráme nakonec linii Diplomarbeit, která kombinuje příjemné, i když nijak velkolepé lezení s příležitostným zahrádkařením. Cesta nás neurazí, ale také nikterak nenadchne a tak se rozhodneme pokračovat s výletem o něco výš…

SALZKAMMER-2018, Jakub Cejpek

Musíme ukrojit ještě slušnou porci výškových metrů, než dorazíme k Naturfreundehausu, toho času bohužel zavřenému. Už už se obáváme, že nás čeká tragická dehydratace, když tu objevujeme dveře biváčku a v něm poklad! Cedule hlásá „Zum Wohl“ a my se nenecháme dlouze pobízet!

SALZKAMMER-2018, Jakub Cejpek

Napojeni magickým lektvarem pokračujeme kolem Gmundner Hütte až ke kříží, i když tu a tam v teniskách sníh nepěkně začvachtá. Vrchol Traunsteinu máme jen pro sebe, což je pro nás zcela unikátní zážitek a potvrzuje, že tenhle kopec přinese i na podesáté zase něco nového. Na sestupu Hernler Steigem si ještě užijeme pořádnou romantiku – nejdřív při západu slunce a pak při čelovkách. Nohy se nám tou dobou už pěkně pletou…

SALZKAMMER-2018, Jakub Cejpek

Indian Summer (7-/130 m) a výheň na Zwerchwandu

Za druhým lezeckým zážitkem jedeme na Zwerchwand nad Bad Goisern. V rozpáleném vápencovém amfiteátru nalézáme do linie Indian Summer  a říkáme si, že bychom se tu v létě už asi rozpustili docela, když i v dubnu na hladkých plotnách sotva vydržíme v lezečkách.

SALZKAMMER-2018, Jakub Cejpek

Druhá, klíčová délka přichystá opravdu vypečené místo „po ničem“ a tak jsme rádi, že se pak cesta překlopí do vedlejší stěnky s drsnější strukturou a jiným typem lezení. Lehčími a opět trochu travnatými délkami vylezeme na vrchol stěny, slaňujeme a ze všeho nejvíc se těšíme, až skočíme do jezera. Večerní piknik tentokrát vyhrává Wolfgangsee s famózním pláckem u Fürberg (parkování přes noc bohužel není povoleno).

SALZKAMMER-2018, Jakub Cejpek

Steinbeisser (7/120 m) a vzdušné slaňování nad Wolfgangsee

Jezerní stěna Wolfgangsee nabízí hned několik pěkných a výjimečných linií. Kromě snad nejznámější cesty Seenot a řady těžších kousků tam najdete i Steinbeisser a do toho jsme se pustili. Protože se nám nechtělo scházet pod stěnu a poté se zase sápat nahoru, nechali jsme ambiciózně boty nahoře a jali se slaňovat k úpatí.

SALZKAMMER-2018, Jakub Cejpek

Dlouhá slanění v převisech se postarala o trochu toho ranního šimrání v žaludku, ale na tři rundy jsme dole natotata a ještě chvíli si užíváme blahodárný chládek ve stínu lesa. První délka je krátká, ale závěrečný převis napoví, že si užijeme lezení dostatek a klasa nebude zrovna nejměkčí. To se jen potvrdí v druhé délce, která vede silovou spárkou a zanechá na mém triku několik litrů potu.

SALZKAMMER-2018, Jakub Cejpek

Třetí délka je konečně za odměnu! Vede po exponované hraně a pěkným koutkem a my si lezení užíváme s radostí a bez boje. Ten nastává v té další, která je kromě delikátního traverzu zpestřena i umělými chyty, které se tu a tam protáčí, ale v zásadě představují na hladké stěně dost vítané spásné záchytné body.

SALZKAMMER-2018, Jakub Cejpek

Vedro je ubíjející a tak jsme rádi, když se radostně po poslední (a nikoliv banální) délce setkáváme s našimi botami a můžeme zamířit vstříc chladivým vodám jezera. Příště do těch jižních stěn vyrazíme snad v prosinci, když i v dubnu je tu sotva k vydržení!

SALZKAMMER-2018, Jakub Cejpek

Text a foto: Jakub Cejpek

Další outdoorové čtení

Holky si střihly přeběh Krušných hor. Tahle Rock Point výzva je dlouhá 220 km. Jaké dojmy si z přeběhu odnášejí... 

Jak 3 holky přeběhly Krušné hory

03. 07. 2022
12 min čtení
Příběhy
Narozeninový dárek pro sportovně založenou Soňu skrýval velké překvapení. Šedesát poctivých kilomentů napříč Velkou Fatrou a 4km převýšení...
V Alpách je celkem 82 čtyřtisícových vrcholů. A Kubovi už zbývá zdolat pouze jeden jediný. Po dobu 16 let zdolával jeden za druhým. Zeptali jsme se ho...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey