4. trasu "napříč Šumavou" jsme běželi ve sněhu a blátě

4 min čtení 06. 10. 2020

Jeden víkend jedna etapa Rock Point výzvy „napříč Šumavou“ Modrava – Nové Údolí a hned další víkend pokračování na etapě Nové Údolí – Nová Pec. Tomáš Hartl se do toho obul a nás těší, že nešetří superlativy a že do toho tentokrát nešel sám, ale vyrazil na společnou výpravu s manželkou. Přikládáme Tomášův autentický zážitkový záznam.

výhledy z Třístoličníku během přeběhu 4. etapy Rock Point výzvy

Chystáme se na trasu Nové údolí - Nová Pec

V neděli ráno jsme si naplánovali s manželkou Ivčou zdolání 4. etapy v rámci akce Rock Point výzvy  „napříč Šumavou“. Tato etapa je nejkratší cca 22 km s převýšením 720 m a zároveň vede po nádherné magistrále mezi Třístoličníkem a Plechým. Nabízí neuvěřitelné výhledy na Alpy a Lipenskou přehradu.

Logistika byla velmi snadná, autem jsme dojeli do Nové Pece a vláčkem přejeli až do Nového údolí, kde je start této etapy. Věděli jsme, že na šumavské vrcholy dorazil první letošní sníh a bílé hřebeny informaci z medií už jen potvrdily. Vůbec jsme ale netušili, co nás nahoře čeká, byť předpověď slibovala poměrně hezký podzimní den.  

Tomáš Hartl, účastník Rock Point výzvy

Běžíme každý podle svých možností

Vlak byl plný nadšených turistů a rodin s dětmi. Vybíhali jsme z údolí ve 13:12 a nad námi byla průzračná obloha se slunečnými paprsky. Začátek trasy je ideální na rozběh, vede stále mírně do kopečka po asfaltové cyklostezce, kde jsme předbíhali skupinky turistů, kteří směřovali také na Třístoličník. Po prvním kilometru jsem odběhnul Ivče, ale byli jsme domluveni, že si každý poběží dle svých fyzických možností a já jí po dokončení etapy poběžím naproti.

zasněžené pláně a údolí bez sněhu

Po rovinatější pasáži najednou turistická značka odbočuje do leva a konečně je tu stoupání. Celý chodník spíše připomínal horský potůček, protože na hřebenech odtávalo 20 cm sněhu.  Bylo jasné, že zbývající kilometry nebudou procházkou růžovým sadem. Kameny byly velmi kluzké a přestože jsem měl ambici celý úsek běžet, v podstatě to nebylo možné a spíše šlo o to, nezranit se.

Na vrcholu Třístoličníku je pěkná hospůdka s občerstvením.  My se plahočili a z německé strany vede nahoru krásná asfaltka. Otevřely se nádherné výhledy na všechny strany. Úžasný kontrast zasněžených plání a údolí bez sněhu.

 

trasa kolem Trojmezí je pokrytá sněhem
kolem potoka je sníh měkký a hodně taje. Obecně rychlý úsek běžíme pomalu

skvělý adrenalinový zážitek

Cesta dále pokračuje po magistrále přes Vysoký hřeben, Trojmeznou, Trojmezí až na nejvyšší vrchol Šumavy – Plechý (1379 m). Těšil jsem se, jak si proběhnu celý úsek, protože jsem tuto trasu předtím absolvoval pouze na skialpech. Bohužel mi nebylo přáno a přes chodník se valily proudy vody nebo jsem se bořil do těžkého sněhu, ale i tak to byl skvělý adrenalinový zážitek.

Velmi mile mě překvapilo, kolik českých i německých turistů jsem potkával na této trase a jak byli ohleduplní a pouštěli mě před sebe. Z Plechého už se sbíhalo po žluté vlevo dolů přes Stifterův památník až k Plešnému jezeru. Nešlo se občas nezastavit a nekochat se sceneriemi s výhledem na Plešné jezero a Lipenskou přehradu.
 

4. trasa Rock Point výzvy

A teď už jen s kopce dolů...

Od jezera už se dalo konečně standardně běžet až do Pece. Kromě úvodního kamenného pole je tento úsek velmi rychlý. Je celý s kopce a poslední 3 km vedou po asfaltce. K rozcestníku a cíli této etapy jsem doběhnul v 15:49 a těšil jsem se na pivko v protilehlém bistru. Bohužel zavřeno. Z piva nebylo nic, je po sezóně.

Chvilku jsem relaxoval na sluníčku a když jsem se chystal vyrazit naproti Ivče, mává na mě od kolejí. Super! Rozhodně se s tím nepárala. Čas 16:11 a Ivča je také v cíli. Úžasný výkon vzhledem k podmínkám, které byly na trase!

Na 4. etapě Rock Point výzvy

Shodli jsme se na tom, že to byl fantastický adrenalinový zážitek pro nás oba a těšíme se na další šumavské výzvy. Měli jsme v plánu maraton v Novohradských horách, ale vzhledem ke covidovým restrikcím z maratonu nebylo nic a my vyrazíme na Šumavu. Etapa Vysoké lávky- Modrava volá!

Text a foto: Tomáš Hartl

 


 

Jak se do výzvy zapojit?

Soutěžní výzva je prodloužena do 31. 10. 2020. Pro registraci do Vámi zvolené výzvy si stačí stáhnout připravenou aplikaci, která Vás na vybrané trase bude provázet.
Více informací - napricsumavou.cz.

dejte s námi Rock Point výzvu "napříč Šumavou"

Chcete- li se o Rock Point výzvě „napříč Šumavou“ dozvědět více, můžete kromě návštěvy webu napricsumavou.cz, zakoupit třeba poslední číslo časopisu Svět běhu (č.3/2020), kde je obsáhlé povídání Lindy Beniačové, která byla součástí čtveřice běžců „objevitelů“ trasy. eshop.svetbehu.cz  Svět běhu je mediálním partnerem, akce.
 


 

Další outdoorové čtení

Artileshell - přírodní izolace, která se vyrábí z vlny baskických ovcí...
Česká značka plete svetry i čepice. Jsou z merina, některé i s Gore membránou. Celý Kama příběh ...
Norsko si nás získalo svou podmanivou přírodou. Projeli jsme jeho jižní část na kole i pěšky a zážitků je spousta. Přečtěte si, co určitě stojí za návštěvu...

Norskem na kole i pěšky

15. 09. 2022
4 min čtení
Příběhy

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey