Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

5 důvodů, proč brát běžecké ponožky vážně

Ponožky do běžeckých bot? Jestli si myslíte, že je to úplně jedno a že v létě se v nich stejně zbytečně potíte, zbystřete. Jde sice o drobnounký kousek běžecké výbavy, ale bez něj si nejen že snižujete běžecký komfort, ale můžete si i zadělat na možné zdravotní problémy. Není radno podceňovat ani výběr. Kdo už jednou vyběhl v "nevhodných" ponožkách, jistě ví, o čem je řeč. Podívejme se na to, jakou roli vlastně takové běžecké ponožky hrají.
 

i na ponožkách záleží, plní spoustu důležitých funkcí
Do běžeckých bot patří ponožky a jejich význam není radno podceňovat

1. Ochrana nohy

Možná se to nezdá, ale zejména při běhu v terénu pocítíte tuto ochranou funkci velmi rychle. Nejen, že vám ponožka chrání nohu před nánosem prachu nebo bláta, které se postupně může drolit do boty, ale také před škrábanci i krvežíznivými klíšťaty.

Na traily se proto více hodí klasická délka ponožek, než ty pod kotníky. Zejména v lesním terénu nějaký ten škrábanec můžete docela snadno utržit od větviček, borůvčí i mlází. Ve vysoké trávě tak snadno nenachytáte klíšťata a kamenitém svahu chráníte kotníky před odřeninamy z drobných odletujících kamínků.

2. Prevence před vznikem plísní

Noha se při běhu potí. Potí se každému. I běžeckým princeznám. Tělo se tak jednoduše brání "přehřátí". Pokud tedy vyběhnete bez ponožky, počítejte s tím, že veškerý pot se absorpuje do boty.

Jelikož je pot tvořen organickými složkami, které se postupně rozkládají, boty vám začnou rychleji zapáchat. Ať jste princezna nebo ne. Pokud vám tedy pokožku nechrání ponožka, tak vám v takových botách hrozí i vyšší riziko infekce, různých mykóz nebo svědění.

Ať už tedy ponožky nosíte nebo ne, je velmi důležité, po každém tréninku nechat běžeckou obuv pořádně vyschnout. Předejdete tak mnoha možným pozdějším problémům.

3. Eliminování vzniku puchýřů

Při běhu vzniká uvnitř boty vlhko. Pokud nemáte funkční vrstvu v podobě ponožky, která by vzniklou vlhkost "řídila", podstupujete mnohem větší riziko vzniku puchýřů. Noha je v botě vystavena vysokému tření a pokud je ještě k tomu vlhká, vznik odřenin a puchýřů na sebe většinou nenechá dlouho čekat. Z příjemného pocitu při běhu se pak stane nepříjemná zkušenost a je jedno, že zrovna probíháte pohádkově krásnou přírodou.

4. Termoregulace

Udržení tepla je důležité zejména v chladných dnech roku. Ponožka by vám měla krýt hlavně kotníky a Achillovu šlachu nad patou. Klouby a šlachy by neměly prochladnout. Pozor na to, běháte-li rádi v ponožkách pod kotníky. V chladnějších dnech vyběhněte raději v "klasických", co překrývají kotník.

5. Prokrvení

Lepší prokrvení nohou, tedy zlepšení průtoku krve můžete zajistit tzv. kompresními podkolenkami nebo ponožkami. Proč? Zlepšujete tak svůj výkon. Kompresní podkolenky nejen, že zvyšují prokrvení a oddalují pocit únavy, současně snižují otřesy svalů a urychlují regeneraci po výkonu.

Důležité je zmínit fakt, že nosit byste měli podkolenky nebo ponožky pouze s přesně cílenou kompresí. To znamená, že tlak je přesně dávkován a účinkuje tam, kde je to potřeba. Komprese směrem nahoru postupně klesá, čímž je podpořen krevní oběh. Takové ponožky nabízejí např. značky CEP nebo Royal Bay. Důležitý je i správný výběr velikosti. Vždy vybírejte dle obvodu lýtka.

 

do terénu vybíhejte raději s vyššími klasickými ponožkami pro větší ochranu nohy
Do terénu radeji v těch vyšších, klasických ponožkách...

Jak vybírat běžecké ponožky?

Jak titěrný to kousek výbavy. Ale co škod může napáchat špatný výběr. Pojďme si říci, na co dát pozor a čemu se při výběru běžeckých ponožek věnovat.

Materiál

Sportovní ponožky z funkčního materiálu jsou alfou a omegou. Ponožky musí odvádět pot, nesmí v botě klouzat a musí odolat tření. Proto tedy bavlněné ne (ač je to přírodní materiál). Ty rychle nasáknou a zůstanou mokré, takže noha v botě klouže a vzniká riziko odřenit a puchýřů. Krom toho, v nasáklých mokrých ponožkách vám bude v zimě zkrátka zima.

Ideální je spojit to nejlepší ze syntetických materiálů (ty rychle odvádí pot) s těmi přírodními (umí eliminovat pachy). Pouze přírodní materiály se pro výrobu ponožek moc nepoužívají, protože jsou méně odolné a mohly by se snadno prodřít. Nejčastěji se setkáte s kombinací nylonu, přírodního materiálu např. merino vlny či bambusu a elastanu. Taková ponožka je odolná, dobře odvádí pot, pěkně přilne na nohu a nezapáchá. Proti zápachu se používají kromě přírodního merina i příměsy s ionty stříbra.

Svou roli hraje i počasí. V zimě spíše sáhneme pro ponožky vyšší gramáže a s podílem merino vlny, v létě se zase budou hodit ponožky nižší gramáže nebo např. ty z materiálu Coolmax, které mají schopnost "ochlazovat".

Dle ročního období vybíráme ponožky s vyšší či nižžší gramáží (sílou úpletu)
Dle ročního období vybíráme ponožky s vyšší či nižžší gramáží (sílou úpletu)

Střih a konstrukce

V nabídce je spousta střihů, od těch co končí pod kotníky (většinou označené low nebo micro), přes "klasiku", až po podkolenky. Každému bude vyhovovat něco jiného a určitě se bude řidit i módou. Nezapomínejte však i na funkčnost a do trailu vybírejte spíše vyšší ponožky. Na ovál za teplého počasí klidně postačí modernější střih ponožek pod kotníky. Vždy by však měly být z funkčních materiálů.

Jak nám ponožka sedne na nohu, je otázkou i samotné konstrukce. Špičkoví výrobci mají vše poladěné do nejmenších detailů a ponožka se skládá třeba hned z několika "zón" o různé síle pleteniny.

Vypletené (bezešvé) zóny by měly dosednout přesně na svá místa (nárt, pata, kotník). Ponožka se tak na noze nebude přetáčet, shrnovat a zajistí správnou termoregulaci v místech, která se více či méně potí. Ve špičce by měla ponožka prsty pěkně obepínat (netvořit po straně bambule), ale současně nesmí prsty tlačit k sobě. V patě by se neměla krabatit a sjíždět dolů.

Jedničkou na trhu funkčních ponožek je americká značka Smartwool. Její vývojáři neustále pracují na nových a lepších technologiích zpracování a konstrukce vláken (např. PhD®, 4 Degree™ Elite Fit System, Indestructawool™...) Na jedné ponožce se vám tak potká vícero technických vychytávek jako např.: zóna zpevnění kotníku, elastické zpevnění horního nártu, elastické zpevnění spodní části nártu, zónu podporující klenbu, zónu pro vyšší komfort a lepší pružnost materiálu, zónu s vysokou hustotou materiálu změkčující dopad...

Další vychytávky co potěší:

  • bezešvá špička
  • anatomické přizpůsobení levé a pravé nohy
  • neunifikovaný střih - tedy buď pánský nebo ryze dámský
  • reflexní prvky
  • antimikrobiální ochrana (merino vlna, ionty stříbra...)
  • ventilační zóny (body-mapped mesh zone) či polstrování
  • "zobáček" přes achilovku u nízkých ponožek (proti shrnování ponožky do boty, i ochranu achilovky)
     

běžeké ponožky nemusí být jen jednobarevné
Nemusíme mít pouze jednobarevné ponožky, vybírat můžeme i z pestřejších vzorů

Údržba běžeckých ponožek

Ani údržba ponožek není složitá. Ponožky před praním otočte naruby. Stejně tak jako ostatní funkční prádlo perte na nižší teplotu.  Nesušte na přímém slunci a pokud ponožky obsahují merino vlnu, nesušte ani v sušičce. Vlna má totiž tendenci se srážet. Doporučujeme přípravky šetrné nejen k materiálu, ale i k přírodě, např. od značky Grangers. Funkční ponožky nežehlete.

Tipy na nákup

 

do terénu jsou lepší ponožky vyšší

Užívejte si běhání bez puchýřů a otlaků,
Rock Point

 

 

Další outdoorové čtení

Jaký přípravek zvolit na technický materiál a v čem a jak vyprat oblečení z peří, merino vlny...

Zásady bezpečnosti na ferratách a plánování ferratové túry...

Vyznáte se v teplotním rozdělení spacích pytlů? Hannah je testuje v laboratořích a jejich dělení...