5 míst, kde stojí za to stanovat

3 min čtení 19. 07. 2017

Dovolená pod stanem? Pro někoho běžná věc, pro jiného zatím jen sen. Ztráta pohodlí postele a teplé sprchy brání většině turistů posunout svoje zážitky na vyšší level.

Hotely celého světa jsou prakticky stejné, ale takové spaní pod stanem má pokaždé své specifické kouzlo a člověk si z něho povětšinou odnáší mnohem více zážitků.  Zkrátka kdo má rád dobrodružství, usíná pod stanem nebo pod širákem. Stanovat se dá ledaskde, tady je pár našich tipů - každý z jiného soudku, aby si našel každý to své.

Jihočeský rybník

mapa lokality kolem rybníka HejtmanPro rodiny s malými dětmi nebývá stanování jednoduché. Ale jak jinak získat vztah k přírodě a zažít nějaké dobrodružství, než praxí. Indiánský týden s předškoláky u rybníka, ranní čaj z ešusu a k večeři špekáčky. Přes den hrátky na minipláži, výlet na nafukovací lodi a odpoledne na kole do lesa pro borůvky a houby. Dobrým místem je okolí rybníka Hejtman. Okolo Chlumu u Třeboně a Staňkova najdete malé i velké kempy, ale taky jednoduše zařízené lesní tábořiště.

u jihočeského rybníka

Ve Slovenském raji pod soutěskami

mapa lokality Slovenskeho raje
Prochodit soutěsky Slovenského raje, to je parádní cíl. Velký a Malý Sokol, Kysel, Prielom Hornádu, Tomašovský výhľad, osada Kláštorisko…prostě fajn cíle. Když je chcete mít na dosah ruky, vyberte si jako základnu Autocamp Podlesok za dědinou Hrabušice. Na výchozí místa roklin to budete mít opravdu kousek.

rokle kolem Hrabušic

Panorama Dachsteinu z ložnice

mapy - okolí Rakouského SchönberguV horách Totes Gebirge v Horním Rakousku, v oblasti Solné komory – Salzkammergut, se nabízí hned dva vrcholové cíle, na kterých se dá stanovat. Oba slibují parádní panoramatickou prohlídku. První se jmenuje Schönberg, a když se z Bad Ischlu vydáte údolím Rettenbachtal a minete chatu Ischlerhütte, vrchol s velkým křížem neminete. Výhledy na Grosser Priel, Traunstein, Hochkönig a samozřejmě Dachstein.

Nedaleká, podobná rozhledna je vrchol Loseru, nad známou ferratou, pojmenovanou po císařovně Sissi.

okolí v Totes Gebirge v Horním Rakousku

Karpatská hřebenovka

Kdo rád chodí po horách, měl by okusit týdenní přechod rumunských hor. Vhodných hřebenovek je tam zhruba tucet. Královskou trasou je ovšem trek přes nejvyšší rumunské hory – Fagaraš. Nejvyšší kopec Moldoveanul dosahuje 2544 m. Navazující Iezer Papusa a hlavně bělostný hřbet vápencového Piatra Craiului slibují vytrvalcům silný zážitek. V Rumunsku se bez stanu neobejdete, ve východních Karpatech moc horských chat nemají. Spaní v sedlech a na mýtinách má ale svoje kouzlo…

mapy - Karpatská hřebenovka - Fagaraš

Konkordiaplatz – Arktida uprostřed Evropy

mapy - okolí Bernských Alp, KonkordiaplatzStanovat na sněhu není tak obtížné, jak se může na první pohled zdát. Stačí mít dobrý stan se spolehlivou podlážkou a solidní matraci, která vás ochrání před chladem. Péřový spacák je ideál. Jinak je všechno stejné, až na to, že vodu nenabíráte z potoka, ale z roztaveného sněhu.

Když vaše peněženka neunese nocování na horské chatě a máte kuráž a spolehlivou výbavu, můžete si střihnout nocleh uprostřed čtyřtisícovek Bernských Alp. Konkordiaplatz je místo soutoku čtyř ledovců, které napájí ten největší, v kontinentální Evropě – Aletschgletscher.

v okolí Konkordiaplatz

Samozřejmě je nutné postavit stan tam, kde nejsou ledovcové trhliny, a to vyžaduje nějaké zkušenosti i znalosti. Tak s chutí do toho!

Mohlo by se hodit vědět

 

Text: Michal Bulička
Foto: Jakub Cejpek, Valnoha, mapy.cz

Další outdoorové čtení

Artileshell - přírodní izolace, která se vyrábí z vlny baskických ovcí...
Česká značka plete svetry i čepice. Jsou z merina, některé i s Gore membránou. Celý Kama příběh ...
Norsko si nás získalo svou podmanivou přírodou. Projeli jsme jeho jižní část na kole i pěšky a zážitků je spousta. Přečtěte si, co určitě stojí za návštěvu...

Norskem na kole i pěšky

15. 09. 2022
4 min čtení
Příběhy

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey