6 základních pravidel správného skialpinisty

Na horách je nás (nejen) na skialpových lyžích čím dál tím více. Pojďme se všichni shodnout na pár nejdůležitějších pravidlech, která když bude každý z nás dodržovat, tak nejen, že si svůj výlet užijeme v bezpečí, ale také ochráníme přírodu. V horách jsme přece jen na návštěvě.
 

skitouring v českých horách je ideální pro začínající skialpinisty

1. Doma

Každá bezpečná túra začíná už v teple domova. Nejen kontrola a seřízení kompletní výbavy je důležité, stejně tak je důležité i důkladné plánování túry. Zjistěte si aktuální omezení a výstrahy pro danou oblast, lavinovou předpověď a předpověď počasí a uložte si také číslo na místní horskou službu a stáhněte si aplikaci záchranka (funguje i v Rakousku a na Slovensku).

2. Cesta do hor a parkování

Hory, speciálně ty české, nejsou nafukovací a tak se vždy snažte se sednout v co největším počtu do jednoho auta, případně využijte veřejnou dopravu. Ušetříte nejsom finance a životní prostředí, ale také parkovací stání, kterých zejména v exponovaných oblastech bývá nedostatek.

Parkujte vždy na vyhrazených místech a vězte, že platit za parkování je naprosto normální. Z poplatků bývá hrazený nejen úklid sněhu z parkovacích ploch, ale často také údržba tras, úklid odpadků, veřejných toalet atd.

3. Skialpový Výstup

Skialpové výlety často začínají výstupem z lyžařského areálu, kde většinou bývají výstupové koridory specielně pro skialpinisty. Pokud koridory v areálu nejsou a výstup vede přímo na sjezdovce:
 

 • stoupejte po jejím okraji,
 • po jednom za sebou,
 • vyhněte se traverzování sjezdovky pokud to není nutné.
   

To samé samozřejmě platí i ve volném terénu mimo areály v místech, kde je výstupová a sjezdová trasa totožná. V lyžařských areálech dnes už také bývá běžnou praxí poplatek pro skialpinisty. Myslete na to, že v nejnižších partiích se často stoupá po umělém sněhu a ten musel někdo vyrobit. 

Během výstupu buďte také ohleduplní k ostatním uživatelům zimních hor. Neničte jim zbytečně jejich pracně prošlápnutou stopu (běžky, sněžnice) a pokud si potřebujete náhodou třeba ulevit, popojděte kousek vedle mimo stopu.

U skitouringových túr (okruhů), které mají pevně daný směr ho také dodržujte. Zkrátka nesjíždějte přes vyšlapanou stopu.

Při skitouringu je nutné dodržovat základní pravidla pro bezpečnost vaší, ale i přírody

4. Sjezd

Nejdůležitější bezpečnostní pravidlo pro sjezdování na skialpech je stejné jako na běžné sjezdovce:
 

 • pomalejší má vždy přednost!
 • držte přímou linii během sjezdu a nikdy zbytečně nevybočujte nebo netraverzujte,
 • zastavujte vždy na okraji a na místě, kde jste vidět (ne za horizontem),
 • zbytečně neriskujte a mějte sjezd vždy co nejvíce pod kontrolou.
   

Nikdy nevjíždějte na sjezdovky mimo provozní dobu areálu, v době údržby vám zde hrozí střetnutí s rolbou nebo sněžným dělem. Někde může být od rolby natažené lano, které je velmi nebezpečné a ve sjezdu ho víceméně nemáte šanci vidět.

5. Na horách nejsi sám

Křik a hlasitá hudba do hor nepatří. V horách je skialpinista vždy na návštěvě a místní zvěř na hlasité zvuky rozhodně není zvědavá (stejně jako ostatní turisté). 

Sluchátka do uší v horách také patří. Neuslyšíte, co se kolem vás děje, zda vás právě někdo nepředjíždí nebo za zatáčkou nejede třeba sněžný skůtr.

6. Ochrana přírody

Co si do hor přinesu, to si také odnesu. Odpadky nepatří na zem, ale do batohu.

Většina pohoří podléhá nějakému stupni ochrany přírody a zkrátka ne všude je povoleno se pohybovat mimo vyznačené trasy. Typicky třeba v Krkonoších nebo Jeseníkách. Zkontrolujte si proto už doma svou trasu na mapě.

hodí se také vědět:

Další outdoorové čtení

Základním vybavením na sjezdovku jsou spolehlivé lyžařské kalhoty. Poradíme vám, čeho si při výběru všímat...
Začínáte se skialpem? Poradíme vám jak na to...
Specifika chůze na sněžnicích krok za krokem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey