Čeká nás ferrata – co si nezapomenout doma?

Nemůžete se dočkat, až vyrazíte na svou první letošní ferratu a samou nedočkavostí vymýšlíte nejlepší trasu. Nebo se teprve chystáte na svou premiérovou zajištěnou cestu? Tak či onak, nezapomeňte v zápalu plánování zkontrolovat své vybavení, jestli vám něco nechybí, nebo se nerozbilo…

Můžu to zkusit i já?

Jasně, že ano, jedinou překážkou je náchylnost k závratím z výšky. Sportujícím lidem se samozřejmě poleze lépe, než těm s nadváhou. Kdo někdy zkusil lézt na umělé stěně a nedělalo mu to potíže, nebude mít problém. Kdo někdy lezl na prvním konci lana, skoro jistě přeleze bez potíží jakoukoli zajištěnou cestu.

Vybírejte si ferratu dle obtížnosti a začínejte tou nejlehčí

S dětmi nebo bez?

Ferraty mají různé stupně obtížnosti a v průvodcích je většinou uváděna i vhodnost pro děti. Ale pozor, u ratolestí menšího vzrůstu může být bariérou nedosažitelnost chytů nebo lana. Děti bývají pohybově nadané, ale uvědomte si, že role rodiče spočívá v dohledu na bezchybné jištění a v občasném dojištění. Pokud patříte mezi nadšené rodiče ferrátisty, ale neovládáte manipulaci s lanem a techniku lezeckého jištění, děti s sebou na ferratu neberte.

Bezpečnostní vybavení na via ferratu, česky zajištěnou cestu

Jisticí set

Základem je jisticí set se dvěma dlaňovými karabinami s automatickou pojistkou a párací brzdou, která pohltí část pádové energie a zmírní dopad lezce.

Lezecký úvazek

Set je spojen s lezeckým úvazkem, buď sedacím, nebo celotělovým, případně kombinovaným, když se prováže sedací úvazek s prsním. Samostatný prsní (hrudní) úvazek se nesmí používat.

Horolezecká přilba

Neodmyslitelným strážcem bezpečnosti je přilba, která musí splňovat normu pro lezení. Cyklistická nestačí, padající kamení může prolétnout jejími průduchy.

Ferratové rukavice

Neustálá manipulace s ocelovým lanem vyžaduje ochranu rukou, k tomu jsou určeny speciální, nejčastěji kožené rukavice s otevřenými konečky prstů.

 

JISTÍCÍ SETY » ÚVAZKY » PŘILBY » RUKAVICE »

 

Další vybavení

Pokud nevyrážíte na ferraty nebo do skal často, pravděpodobně nemáte doma lezecké oblečení, to ovšem nevadí. Na ferratu se oblečte podobně jako na horskou túru, pokud není vedro na tričko a kraťasy, doporučujeme softshellovou bundu a kalhoty a do lezeckého batohu velikosti 20 až 30 litrů si nabalte nepromokavou vrstvu. Nezapomeňte si s sebou vzít čelovku pro případ, že budete na cestě, ještě po setmění.
 

Zásady bezpečnosti na ferratě

Mít bezvadné vybavení nestačí, je s ním potřeba správně zacházet a dodržovat řadu užitečných pravidel. Podrobněji se o tom dočtete v článcích o plánování túry a vybavení a zásadách bezpečného pohybu na ferratách.

Hlavní zásada – začínejte od nejlehčích ferrat

Takže s chutí do toho, v Česku nám pomalu přibývají vesměs jednodušší cvičné ferratky, a to je ideální možnost pro vaše začátky. Je lepší zjistit na lehoučké zajištěné cestě, že na to máte, než se rozklepat strachem uprostřed stěny v Alpách.

základní vybavení na ferratu

 

O bezpečnosti na ferratách jsme psali také ve článku - Než vyrazím na ferratu

 

Text: Michal Bulička

Další outdoorové čtení

Specifika chůze na sněžnicích krok za krokem...
Kdy sáhnout pro sněžnice a podle čeho je vybírat, abyste zvolili ty nejvhodnější právě pro vás...

Co jsou sněžnice a kdy je obout?

22. 11. 2022
7 min čtení
Rady a tipy
Zimní krajiná je překrásná, ale když nejsme dostatečně oblečeni, dokáže být i krutá a zadělat na omrzliny. Jak se jim vyhnout a co případně udělat...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey