Cepín je horolezecký nástroj, určený k pohybu osob po ledovcích a sněhových polích, ale i kombinovaném, nebo čistě skalním terénu. Cepíny se vyrábí v délkách 40–90 cm, přičemž kratší jsou určeny pro pohyb v obtížném terénu.

Klasický cepín má rukojeť s hlavou podobnou zmenšenému krumpáči, modernější cepíny zvláště určené pro těžké kombinované lezení mají spíše inverzně prohnuté hroty. Na rukojeti, která byla původně dřevěná, ale dnes téměř výhradně kovová, bývá u klasického cepínu na posuvném kroužku je upevněna smyčka pro navléknutí na ruku, která slouží jednak proti ztrátě cepínu při lezení v horách, jednak jako opora ruky při zavěšení. Hlava cepínu má na jedné straně špičatý zobák, na druhé straně má lopatku, nebo tlouk (kladivocepín).

Použití klasického cepínu:

  • jako hůl pro udržování rovnováhy, zvláště při zdolávání ledovcových svahů,

  • jako nástroj pro lezení v ledu – používají se dva kratší cepíny s prohnutou rukojetí, chránící ruce proti otloukání prstů při zasekávání,

  • jako brzdící pomůcka při pádu na svahu – je s ním možné při správné technice zastavit i pád na ledovcích se sklonem hodně přes 45°.

  • jako pevný bod pro stanoviště při sněhových výstupech

Cepín se používá obvykle zároveň s mačkami.

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey