Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Český ráj - místo pro aktivní dovolenou

Pískovcové věže, údolí kolem Jizery, bývalé sopky, hrady, zámky, to vše je Český ráj. Pro nás "rockpoinťáky" místo, které dobře známe. Malá Skála je dějištěm každoročního velkého mecheche, kde nám výrobci předávají nové informace o svých značkách. My letos Český ráj zvolily i jako dovolenkovou destinaci.

Přes pískovcové věže je v dáli vidět zřícenina hradu Trosky
Přes pískovcové věže je v dáli vidět zřícenina hradu Trosky

Turnov se stal městem, které nám poskytlo střechu nad hlavou a výchozí bod do okolí. A jelikož jsme outdooráci, bývá naše dovolená vždy aktivní. Tímto vám, našim čtenářům, předáváme tip, jak si užít pohybu v Českém ráji.

v Českém ráji je pohoda
Pohoda v Českém ráji

S CHALLENGE GRANTem DO ČESKÉHO RÁJE

Jelikož v Rock Pointu pracují samí outdooráci, tak i naše zaměstnanecké benefity jdou tímto směrem. Vyhrát Challenge Grant je finanční a produktová injekce, která vás vykopne směr aktivní dovolená. Uznejte sami, kdo by nechtěl chodit po Rock Pointu, vybírat si hadříky, potřebný materiál a u pokladny říci: „Neplatím, mám to zadarmo a jedu si užít volna!“ Je to jedna z forem naší zasloužené odměny. A tak to u nás chodí. Dovolené zdar!

v Českém ráji s Challenge Grantem

FERRATY NEDALEKO TURNOVA

V Semilech, 20 km od Turnova, se nachází Vodní brána, místní ferrata. Má tři cesty, z nichž je jedna oboustranná sestupová modré barvy a dvě jednosměrné, červené a fialové barvy. Obtížnost je někde kolem „céčka“, ale užijete si i těžší úseky, lanový most a pěkný výhled na Jizeru tekoucí pod vámi.

Na ferratě v Českém ráji si užijete těžší úseky i krásné výhledy
Na ferratě si užijete těžší úseky i krásné výhledy

Jednotlivé cesty nejsou dlouhé a každou z nich do třiceti minut určitě zvládnete. V postupu vás mohou zastavit jedině lidé před vámi, od kterých je třeba dodržovat doporučený bezpečný odstup.  Pro začátečníky je vhodné jít modrou trasu, která není ve výšce a jde z ní v podstatě po celé délce sestoupit na pevnou zem.
 

na ferratě v Českém ráji
na ferratě v českém ráji

na lodi Z MALÉ SKÁLY A KOLOBĚŽKOU ZPĚT

Moc malebná záležitost. Pohled na Vranov, jenž se tyčil na skalních věžích, dnes připomíná žlutá kaple, která vás dojme. Je to prostě krása. V Mále Skále, přímo u hlavního parkoviště, se nachází nástupní místo několika společností propůjčujících kanoe a rafty.

Ideální kombinací je sjezd 10 km, který se ukončí před jezem v Dolánkách. Nazpět doporučujeme dopravit se koloběžkou po moc pěkné cyklostezce. Rodiny s dětmi mohou s kanoemi přistavovat na koupačku, případně na oběd v kempu u Zrcadlové kozy. Rychlíci jsou z Malé Skály v Dolánkách do hodiny a půl.
 

Cestou z Malé Skály lodí Cestou tam na lodi...
cestou zpět z Dolánek na koloběžce ... a zpět na kolobrndě

TURISTIKA PÍSKOVCOVÝMI MĚSTY

V okolí existuje mnoho turistických cílů. My po ferratách vyjely na Příhrazské skály. Dá se tam najít krátký okruh s krásnými výhledy. Ovšem možností je mnoho. Zřícenina hradu Frýdštejn, Trosky, Hruboskalské skalní město. V něm jsme strávily jeden deštivý den.

Mariánská vyhlídka na zámek Hrubá Skála
Mariánská vyhlídka na zámek Hrubá Skála

Po trase je několik vyhlídek ze skalních věží, zámek Hrubá Skála a střídající se klesání a stoupání skrz skalní útvary. Doporučujeme okruh začít u Věžického rybníku, kde se dá zaparkovat a pokračovat po Zlaté stezce Českého ráje. My si udělaly okruh v délce 17 km.

Poblíž Sedmihorek si v lese vyšlápnete i pár schodů
Poblíž Sedmihorek si v lese vyšlápnete i pár schodů
 

KDE SE ZAŠÍT, KDYŽ ZAČNE PRŠET

Polovinu naší dovolené pršelo, a to byl čas na „plán B“. A kde se dá strávit celý den v dešti? No přece v Liberci! Pokud neprší silně, je příjemná procházka tamní ZOO, bílí tygři jsou libereckým puncem. Nás zaujala IQlandia, čtyřpatrová herna pro děti i dospělé.

Zde se dá, bez nadsázky, strávit opravdu celý den. My tam byly 3,5 hodiny a bylo to málo. Čekají na vás tématická poschodí, která se zabývají vesmírem, dinosaury, hlavolamy, lidským tělem a jeho sexualitou i zpívající fontána. To vše vás zabaví opravdu na dlouho. A završení dne je hned přes cestu, aquapark Babylon.

Zámek Hrubá Skála
Zámek Hrubá Skála

CO JSME NEJVÍC OCENILY Z VÝBAVY

Existuje vždy několik věcí, které taháte sebou a ke konci výletu usoudíte, jak prozíravé to bylo. Co se nám osvědčilo?
 

  • Lifesystems repelent Midge, který obsahuje Saltidin, což je přírodní složka odpuzující drobný bodavý hmyz. A co si budeme povídat, letos byla komáří invaze. Nedaly jsme bez něj ani ránu. Pokud by nebyl dostatečně silný, má značka Lifesystems model s DEETem v koncentracích 50 a 100 procent. 
  • Nalgene láhev to je jasná věc! Každý by měl mít sebou láhev na vodu pro dodržení pitného režimu.
  • Lifefood energy tyčky se hodí pro rychlé doplnění energie, zahnání hladu a vejdou se do každého báglíku.
  • Osprey Drysack, nepromokavý pytlík na elektroniku a peněženku, ten se nám hodil do lodi.

 

Míříte-li na ferraty a nemáte vybavení, nemusíte je hned kupovat. Ve vybraných prodejnách máme Rock Point půjčovny outdoor vybavení. Měly jsme s sebou taky mnoho funkčních oblečků a bot, zejména značek Hannah, Dynafit, Garmont nebo Salewa.

Během fyzické námahy dbejte na pravidelný přísun tekutin...
Během fyzické námahy dbejte na pravidelný přísun tekutin...

 

Hezké výlety vám všem!
Káťa
 Katerina MichajlovovaKATEŘINA MICHAJLOVOVÁ

Káťa je ve firmě už nějakou tu řádku let, však je také outdoor její srdeční záležitostí. Potkat se s ní můžete v ostravské Nové Karolině, kde vám skvěle poradí při nákupu čehokoliv na camping a treking. Od oblečení po boty, ale i třeba outdoorové jídlo nebo batohy. Protože pochází z Beskyd, v přírodě se pohybuje odjakživa. Treking je pro ni relax a je jedno, zda nalehko či natěžko. Ráda si však ordinuje i výzvy vertikální. Se sedákem ji potkáte nejen v lezeckých centrech na umělkách, ale i na skalách a ferratách.

Další outdoorové čtení

Jak to vypadá, když si ke čtyřicátninám nadělíte šestidenní sólo traverz hřebene Fitz Roy...
Ledový maraton Lipno 2021. Jak se běhá po ledu a co si obout na nohy? Ice maraton jsem běžel už 3x a pokaždé byly jiné podmínky...
Jedni ho za jeho výkony obdivují, druzí kritizují. Podívejte se na jeho příběh trochu více z blízka a udělejte si svůj vlastní názor...