Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Edita je lézt naučí!

Chcete mít z dětí horolezčata?

Vše začalo už dávno, když jsem dostala nabídku od bývalého lezeckého centra Harlem v Ústí nad Labem, zda bych neměla zájem dělat instruktorku na dětském lezeckém kroužku a vést tréninky pro dospělé. Jako mladou holku na střední škole mě taková nabídka zaujala a rozhodla jsem se to vyzkoušet.

Z práce jsem byla nadšená a moc mě bavila. Zájem o dětské lezecké kroužky v Ústí vzrůstal, a proto jsem se rozhodla lezení mládeže v Ústeckém kraji posunout zas o kousek dál. Skal v okolí tu máme požehnaně a byla by škoda, kdyby malá lezčata, lezoucí pouze na umělé stěně přišla o dobrodružství, která zažijí pouze na skalách.

První kurz v Tisé

Na jaře jsem tedy uspořádala pro prcky z kroužku lezecký víkend v Tisé. Děti si poprvé mohly vyzkoušet lézt na opravdových skalách a víkend měl veliký úspěch. Proto jsem od dalšího roku začala společně s přítelem a jedním z nejlepších pískovcových lezců v Čechách, Ondrou Benešem, pořádat dětské lezecké akce a tábory.

Není to jen lezení

Během tábora nejen lezeme, ale také hrajeme různé hry, spíme v bivaku, děláme ohýnky a v kotlíku si vaříme ranní čaj. Dětem se snažím předávat to, co mě jako malou učili rodiče, se kterými jsem bydlela přímo v Tisé a ve skalách jsem tak strávila většinu času svého dětství.  Učili mě, že lezení není jen o výkonech, ale i o pozitivním vztahu k přírodě, pěkném prožitku a dobré atmosféře. A přesně v takovém duchu se snažíme vychovávat děti, které se našich akcí účastní.

A co vaše dítka?

Lezecký tábor pořádáme každý rok. Tábor má dva turnusy po týdnu a je určený pro malé děti do 10 let a pro větší, do 16 let. Sjíždí se k nám děti z celé republiky. Velkou radost mám z toho, že začíná lézt i místní omladina, přímo z Tisé. Sama jsem v této  půvabné vesnici vyrůstala a během dětství jsem byla jediné dítě z vesnice, které lezlo. Tento rok jsme na táboře měli celkem 15 dětí z Tisé a zájem o lezení mají i jejich rodiče.

Nezapomeňte na sebe. Naučíme lézt i vás!

Koho by také nelákalo šplhat po skalách, když z oken se díváte na dlouhé masivy Tiských skal. V součastné době máme společně s Ondrou firmu na kurzy lezení, která se jmenuje Easyclimbing.cz a kromě dětských táborů pořádáme i celou řadu dalších kurzů pro dospělé.
 

Text a foto: Edita Vopatová, členka týmu Rock Point

Další outdoorové čtení

Kalhoty na horskou turistiku si musí poradit s rozmary počasí a současně být pohodlné. Poradíme vám, jak vybrat ty správné kalhoty na náročnější treky...

Víte podle jakých základních kritérii je vhodné kalhoty na turistiku vybírat? Sepsali jsme vám je pěkně přehledně...
Nepodceňujte výběr běžeckých kalhot. Musí být maximálně pohodlné. Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit...