Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Edita je lézt naučí!

Chcete mít z dětí horolezčata?

Vše začalo už dávno, když jsem dostala nabídku od bývalého lezeckého centra Harlem v Ústí nad Labem, zda bych neměla zájem dělat instruktorku na dětském lezeckém kroužku a vést tréninky pro dospělé. Jako mladou holku na střední škole mě taková nabídka zaujala a rozhodla jsem se to vyzkoušet.

Z práce jsem byla nadšená a moc mě bavila. Zájem o dětské lezecké kroužky v Ústí vzrůstal, a proto jsem se rozhodla lezení mládeže v Ústeckém kraji posunout zas o kousek dál. Skal v okolí tu máme požehnaně a byla by škoda, kdyby malá lezčata, lezoucí pouze na umělé stěně přišla o dobrodružství, která zažijí pouze na skalách.

První kurz v Tisé

Na jaře jsem tedy uspořádala pro prcky z kroužku lezecký víkend v Tisé. Děti si poprvé mohly vyzkoušet lézt na opravdových skalách a víkend měl veliký úspěch. Proto jsem od dalšího roku začala společně s přítelem a jedním z nejlepších pískovcových lezců v Čechách, Ondrou Benešem, pořádat dětské lezecké akce a tábory.

Není to jen lezení

Během tábora nejen lezeme, ale také hrajeme různé hry, spíme v bivaku, děláme ohýnky a v kotlíku si vaříme ranní čaj. Dětem se snažím předávat to, co mě jako malou učili rodiče, se kterými jsem bydlela přímo v Tisé a ve skalách jsem tak strávila většinu času svého dětství.  Učili mě, že lezení není jen o výkonech, ale i o pozitivním vztahu k přírodě, pěkném prožitku a dobré atmosféře. A přesně v takovém duchu se snažíme vychovávat děti, které se našich akcí účastní.

A co vaše dítka?

Lezecký tábor pořádáme každý rok. Tábor má dva turnusy po týdnu a je určený pro malé děti do 10 let a pro větší, do 16 let. Sjíždí se k nám děti z celé republiky. Velkou radost mám z toho, že začíná lézt i místní omladina, přímo z Tisé. Sama jsem v této  půvabné vesnici vyrůstala a během dětství jsem byla jediné dítě z vesnice, které lezlo. Tento rok jsme na táboře měli celkem 15 dětí z Tisé a zájem o lezení mají i jejich rodiče.

Nezapomeňte na sebe. Naučíme lézt i vás!

Koho by také nelákalo šplhat po skalách, když z oken se díváte na dlouhé masivy Tiských skal. V součastné době máme společně s Ondrou firmu na kurzy lezení, která se jmenuje Easyclimbing.cz a kromě dětských táborů pořádáme i celou řadu dalších kurzů pro dospělé.
 

Text a foto: Edita Vopatová, členka týmu Rock Point

Další outdoorové čtení

Jak by měl vypadat trénink každého běžce? Proč zařadit nenáviděnou rozcvičku i hravou abecedu...
Kruhový tréninky s vámi mohou cvičit i děti...
Běžecká abeceda nás zahřála a teď pojďme na galeje odrazových cvičení...