Čím se liší dámský batoh od těch UNI

Je to stejné jako s bundou nebo kalhotami. Naprosté většině žen by pánské oblečení zkrátka nesedlo. Rukávy budou moc dlouhé, ramena příliš široká, všechno to bude tak nějak „vlát“... A úplně stejné je to i s batohy.

 

Proporce zad, ramen, krku, kyčlí atp. jsou u mužů a žen dosti rozdílné a tyto fyziologické rozdílnosti mají vliv na správném usazení batohu na zádech. Proto výrobci vyvinuli batohy, které přesně padnou na ženská záda. Batohy, které jsou ergonomicky přizpůsobeny ženskému tělu. 

značka Osprey je specialistu na výrobu ryze ženských batohů přes čtvrt století

Co si pod "UNI" představit?

Pod pojmem UNI batohy proto najdete batohy respektující klasickou mužskou postavu, zatímco dámské batohy jsou uzpůsobeny ryze ženským křivkám. Věřte, že tyto rozdíly pocítíte hned, jak batoh usadíte na záda. Pojďme se na tyto rozdíly podívat z pohledu dámských batohů. V čem tedy vězí ten rozdíl?

Specifika dámských batohů:

Základní znaky dámských batohů Osprey

1. UŽŠÍ VZDÁLENOST RAMENNÍCH POPRUHŮ

Rozdíl, který pocítíte hned, když „hodíte“ dámský batoh na záda, je užší mezera mezi ramenními popruhy. Vdálenost popruhů bere v potaz anatomii ženských zad (ramen, krku i hrudníku), která nejsou tak široká, proto i rozpětí ramenní popruhů je menší, čímž je zajištěno usazení popruhů na těch správných místech. Batoh je přesně usazen a neodklání se od zad.
 

2. ERGONOMICKY TVAROVANÉ POPRUHY

Tvarování popruhů vychází podle ergonomie ženského hrudníku. Znamená to pohodlnější usazení popruhů přes hrudník a prsa. Popruhy jsou více "vykrojeny" tak, aby si dobře sedly přes prsa a nikde netlačily a nestahovaly.

3. KRATŠÍ DÉLKA TRUPU

Batohy jsou konstruovány tak, aby byly kratší a užší a s prohlubněmi na těch správných místech. Umožňují tak drobnějším ženám větší volnost pohybu s batohem na zádech a lepší stabilitu.

4. SPECIÁLNĚ NAVRŽENÝ BEDERNÍ PÁS

Aby bederák lépe vyhovoval ženskému tvaru kyčle a tím zajistil správnou podporu, je užší co do výšky a lehce sešikmený. Tím se zajistí, že nenarazí při pohybu ani do žeber, ani do kyčelní kosti.

dámské batohy Osprey jsou kostrukcí zad a tvarem bederních pásů přizpůsobená ženským proporcím

Velikost a střih batohu

Pro nejlepší možný komfort a tedy maximální využití potenciálu vašeho batohu je nutné docílit správného rozložení váhy po celém těle. To zajistíte pouze správnou velikostí batohu a správným střihem.

Velikost ovlivňuje délku zad, postroj a bederní pás. Např. batohy Osprey nabízí S/M nebo M/L. Zatímco střih nebo-li "fit" přizpůsobuje tyto aspekty tak, aby odpovídaly rozměrům vašeho těla. Pokud tedy máte typicky ženské proporce, tj. užší záda či menší postavu, volte určitě "dámský fit". Batoh vám bude lépe sedět, správně rozloží váhu a nebudou vás nikde dřít, či odstávat popruhy.  

Dámský střih batohu se osvědčil i v případě, že vaše dítko vyrostlo, ale stále ještě nedosahuje typicky mužských rozměrů. Pokud mu tedy na záda nepadne žádný z uni střihů, neváhejte vyzkoušet ty dámské. Nebojte, barevně se najde i nějaká varianta, kterou ocení i páni kluci.

dámské batohy Osprey jsou konstruované přesně na ženská záda

Při výběru pomůže aplikace

Vybíráte z nabídky dámských batohů předního výrobce Osprey? Navrhnout správnou velikost batohu vám pomůže aplikace: "OSPREY PACK SIZER", která vás šikovně změří a doporučí vám velikost batohu právě na vaše záda včetně konkrétních tipů z aktuální nabídky.

Zjistíte správnou velikost batohu a doporučené Osprey tipy - aplikace Pack Sizer

Kde aplikaci stáhnete? Přečtěte si zde - CHCI APLIKACI OSPREY PACK SIZER »

 

Vybírejte u prověřených výrobců

Ne každý výrobce však tyto fyziologické rozdíly bere v potaz. Pozor tedy při výběru unisexových modelů, je nutné je velmi pečlivě prozkoušet. U levnějších značek se také můžete setkat s tím, že pod označením „dámský batoh“ je pouze růžová varianta klasického UNI batohu

 

Zaměřte proto svůj výběr raději na prověřené výrobce. Např. značka Osprey začlenila ryze dámské modely batohů do své výroby už před více než čtvrt stoletím a s jejich výrobou má obrovské zkušenosti.

Víte, jaký byl první dámský batoh osprey?

Ten úplně první ryze dámský batoh Osprey byl vyroben v roce 1994 a nesl jméno ISIS. Podívejte se, jak vypadal...
 

První ryze dámský model Osprey batohu nesl jméno ISIS 
Celá ISIS family...
historicky první ryze dámský batoh od Osprey Isis 
První ryze dámský model Osprey Isis vznikl v roce 1994

 

Testujeme "na vlastní kůži"

Třeba by vám při výběru mohly pomoci naše recenze. Na vlastní kůži jsme už otestovali např. spoustu Osprey batohů.

 

Rock Point

Další outdoorové čtení

Začínáte s lezením a chystáte si pořídit své první lezečky? Rozšiřujete své lezecké portfolio a hledáte vhodnější model? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit...
Podoba tlumení má zásadní vliv na to, jaké bude mít běžecká bota vlastnosti. Není to jen o pohodlí při došlapu...
Běhání v přírodě je stále oblíbenější. Je jedno jaké nerovnosti terénu před sebou máte, důležité je, užít si to. Máme pro vás tipy na vybavení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey