Vánoční tipy
Inspirujte se
Test obuvi Dynafit Alpine
4. 7. 2021
Značka Dynafit pro mě znamená špičkovou kvalitu pro outdoorové aktivity od trailového běhání až po zimní skialpinistické radovánky. Veškerý software i hardware má téměř dokonale promyšlen. Dlouhou dobu jsem ale hledal a vlastně čekal, než tato firma s logem sněžného leoparda přijde s nabídkou propracované běžecké boty, která by uspokojila mé potřeby při dlouhých bězích a toulkách Českým lesem nebo třeba Šumavou.
Před pár lety přišla s výborným modelem Ultra 100 a o tí více jsem se těšil na letošní novinku. Boty Dynafit Alpine. Model, který mi zaplnil mezeru v kategorii rychlá svižná „trejlovka“ do náročnějšího terénu, ale zároveň tak akorát odtlumená.
Obsah:
- Na jakých površích testováno a první dojem
- Svršek
- Jazyk a tkaničky
- Střih
- Mezipodešev a podešev
- Shrnutí
- Výhody
Lehká trailovka Dynafit Alpine je díky vyváženému tlumení a pohodlnému střihu ideální pro různé podmínky v technickém terénu
Kde jsem testoval a první dojem
Botky dostaly možnost proběhnout se opravdu ve velmi různorodém terénu. Lesní cestičky plné kořenů, kamenité úseky strmých výběhů a seběhů, svižné šotolinové cesty, polňačky za sucha i mokra a zakusily i malinko asfaltu…
Na první pohled vypadá bota opravdu výborně (pozn. subjektivní názor). Kombinace barev šedá a modrá, doplněná o oranžový nápis Dynafit a reflexní proužek na patě se mi velmi zamlouvá. Váha 260 g (vel. 8 UK).
Svršek
Bezešvý svršek nabízí maximální komfort. Velmi odolná a prodyšná síťovina zajišťuje vynikající odvětrání a celkově systém Adaptive Grid zabezpečuje pohodlné nošení a přizpůsobení chodidla. Po obvodu podešve je laminovaná nepromokavá obsázka, která zabraňuje průniku vlhkosti a nečistot. V oblasti špičky je zesílena o gumovou légu, která velmi dobře chrání nohu před dalšími nástrahami terénu. K tomu částečně přispívá i výběžek špičky podešve Vibram.
Patní část
Patní část je dostatečně vypolstrovaná a nový koncept Rubber Tension - diagonálně umístěné výztuže na patě, poskytuje společně s osvědčeným systémem Heel Preloader dokonale pevný celek, který funguje skvěle. Ani v nejprudších výbězích nebo traverzech neměla bota tendenci se vyzouvat.
Detail systému Heel Preloader
Jazyk a tkaničky
Jazyk je lehce polstrovaný a pomocí elastické síťoviny po stranách všitý až do spodního švu boty. To způsobuje, že se nikde při nazouvání ani běhu neroluje a nedře. Na svrchní části je kryt jemnou tkaninou, která má zřejmě chránit tkaničky. Šněrovadla (společně s jazykem a krycí tkaninou) na první dotek působí velmi jemně a slabě, až jsem měl pocit, že je při zavazování přetrhnu. Ale ne, fungují a drží dobře.
Střih
Výrobce uvádí fit střední. Po prvním obutí jsem měl však pocit, že mám na sobě boty s označením Wide. Opravdu široká špička (např. oproti modelu Ultra 100) a značný prostor pro prsty může budit obavu, že v náročnějším terénu bude bota působit nestabilně. Ale ukázalo se, že ne. Naopak. Při dopadu nohy se mohou prsty krásně rozprostřít do plochy, čímž chodidlo čte krásně terén a zvýší se i celková plocha: chodidlo – stélka – podešev - podklad.
Chodidlo pracuje opravdu velmi efektivně a zaoblená konstrukce podešve Alpine Rocker spolu s vyváženým tlumením nabídne citlivý a dynamický pocit při dokroku i odrazu. Vnitřní stélka Ortholite je standardem bot Dynafit.
Mezipodešev a podešev
Černá pryžová podrážka Vibram s gumovou příměsí Megagrip nabízí výbornou přilnavost na různých površích. Model Alpine jsem protáhl snad vším možným a vždy uspěla na výbornou. Ale asi nejlépe jí bylo na lesních a polních nezpevněných cestách. Díky šípovitě vyskládaným gripům (ve špičce 4 mm, na patě 6 mm) se zakousne do podkladu a drží, což se potvrdilo i v blátivém terénu. Gripy vykazují i slušnou míru samočištění.
Gripy mají různý záběrový směr – ve špičce po směru běhu (podpora pro odraz), na patě proti směru běhu (jistější dopad při seběhu). Celkový drop 6 mm a konstrukce mezipodešve Alpine Rolling a EVA pěny s dvojitým lisováním činí z boty dynamickou šelmu na krátké až střední vzdálenosti.
Shrnutí
Dynafit Alpine je výborná trailovka na středně dlouhé vzdálenosti v náročnějším terénu. Bota je k tomu předurčena právě díky střední vrstvě tlumení a agresivnějšímu vzorku. Zvládne i kratší přeběh po asfaltu, což není až tak velké utrpení, ale opravdu nejlépe se využije její potenciál v terénu. Pro mě jasný favorit na tempové trailové tréninky nebo ideálně na trailové závody.
Celkově jsem v nich naběhal zatím cca 200 km a vzdálenosti kolem půlmaratonu bych viděl jako ideální, pokud tedy člověk nespadá do kategorie sedmdesátikilového italského horského běžce. Při správné technice běhu si botu dokáži představit maximálně na hranici maratonu. Na delší vzdálenosti už bych jistě volil model Ultra 100. Právě model ALPINE je jakýmsi spojovacím článkem mezi závodním modelem Alpine DNA a objemovkou ULTRA 100.
Dynafit Alpine při přeběhu Krušnými horami během maratónských distnací
Výhody
- Bezešvý jazyk, všitý až do spodního švu boty, takže se neroluje drží na místě
- Výborná přilnavost na různých površích
- Střední fit boty s luxusním prostorem pro prsty
- Různý záběrový směr gripů
Nevýhody
- Jemné a slabé tkaničky mohou evokovat pocit, že se přetrhnou, ale vypadá to, že jsou odolné a pevné
Technické detaily
Boty Dynafit Alpine
Typ povrchu: terén
Svršek: bezešvý, odolná prodyšná síťovina
Stélka: Ortholite
Mezipodešev: Alpine Rocker
Podešev: Vibram® Megagrip
Zapínání: tkaničky
Drop: 6 mm
Hmotnost: 260 g (vel. 8 UK)
Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
Čtěte také
Kam dále?
28. 11. 2024