Vyhledávání

Doprava zdarma nad 1 499 Kč

Zákaznický klub se slevou až 15 %

42 prodejen v ČR

cs

Potřebujete poradit? 379 200 777

(Po–Pá 8:00–16:30)

Honza „Tráva“ Trávníček: Nepál jako na houpačce

Tráva a Miri si svého oblíbeného Nepálu dlouho neužili. Jak se tam vyvíjela pandemická situace? Zeptali jsme se jich na pár otázek.

Tráva a Miri se letos zjara po dlouhé pauze opět vydali do jejich oblíbeného Nepálu. Radost ale byla postupně bohužel zkalena nepříjemným vývojem pandemické situace a tak si sice zprvu užili krásy Himálaje, ale pak museli opět měnit plány.

Kdy se vám podařilo do Nepálu konečně dostat a po jak dlouhé době?

Začátkem dubna, po dlouhých 18 měsících. Na okamžik našeho příletu do Nepálu jsme čekali jak na smilování boží. Částečně kvůli naší „sobeckosti“, částečně kvůli kamarádům tam. Proč „sobeckosti“? Znáte ten pocit, když vám někdo sebere hračku, milou osobu či cokoliv, co máte rádi? Nepál nám strašně chyběl. Nejenom hory, ale naši přátelé, atmosféra, zvuky, vůně… Doma je prostě doma a je jedno, jestli je to první doma nebo „druhé“ doma.

Fotka do rodinného alba na Gokyo Ri  (5360 m)
Fotka do rodinného alba na Gokyo Ri  (5360 m)
 

Jak bys popsal atmosféru a situaci v Nepálu po vašem příletu? Jak ovlivnila situace a roční pauza počet turistů v horách a jak se Nepálci stavěli k znovuotevření země?

Když jsme přiletěli do Nepálu, cítili jsme, že se vracíme tam, kde jsme naši cestu před časem přerušili. Změny byly, ale přátelství zůstalo. Bylo jasné, že pro místní lidi byla ta pauza bez turistického ruchu hodně dlouhá a náročná. Spousta míst se teprve začínala otvírat a probouzet k životu.

Mnoho místních lidí již netrpělivě čekalo na otevření Nepálu a těšili se na turisty, přinášející jim práci a jejich rodinám obživu. Z cizinců už neměli strach, tak jak tomu prý bylo na podzim roku 2020. Atmosféra v Nepálu se vrátila do doby, kdy tam ještě nejezdilo tolik turistů a určité oblasti nebyly tak přeplněné.

Vzpomněl jsem si na chvíle, když jsem byl na stejných místech před cca 25 lety. Všichni nás vítali s úsměvem a vděkem. Každý byl rád, když jsme vyrazili nakoupit do jeho krámku či se ubytovali nebo aspoň najedli v jeho lodži. Bylo to skvělé až do té doby, než covid opět přišel do města i hor a s ním se vrátila i atmosféra strachu. Naštěstí průběhy nemoci nebyly u většiny lidí moc těžké a já pevně věřím, že se Nepál otřese a bude líp.

Prázdné covidí Káthmándú
Prázdné covidí Káthmándú
 

Co zbylo z vašich horských plánů z loňského jara a na co jste je případně změnili?

Během posledního roku až roku a půl jsme museli překopat úplně všechno. Původně plánovanou jarní expedici na Makalu a následný trek do Mustangu z roku 2020 jsme přesunuli na letošní jaro a zase nic. Na Makalu se nám letos na jaře kvůli covidu rozpadla parta nebo z ní spíš vypadlo jádro těch nejbližších přátel, které to od začátku plánovalo. Takže bylo jasné, že bez nich se nejede. Začali jsme tedy opět dost narychlo improvizovat a naplánovali náhradní program čítající tři treky do tří různých oblastí – první byl k Everestu na šestku Lobuche East, druhý do Horního Mustangu a končit jsme měli v červnu u Annapurny.

Parta v Cho la passu. Copak to tam vykukuje, že by Everestík?
Parta v Cho la passu. Copak to tam vykukuje, že by Everestík?
 

Co jste stihli podniknout v horách před tím, než se v Nepálu rozpoutala nezáviděníhodná pandemická situace?

Bohužel se nám podařilo zrealizovat pouze první trek, tedy Gokyo – Everest spojený s výstupem na kopec. Luxusní společnost s Háčkem a Banánem, kteří výlet vyšperkovali skvělým prváčkem na Kangchung Shar. I ostatní v bezvadné partě se činili a všichni jsme si užívali hodně prázdné hory.

Výstup na Lobuche East letos nebyl vůbec zadarmo. Dost ledu i v „normálce“. Vůbec byla na toto období neobvyklá kosa a dost často jsme i krutě zasněžili. Ale když máte střechu nad hlavou a navařeno a nemusíte bojovat o holý život… tak je klídek. Další výlety se nám již kvůli covidu nepodařilo zrealizovat a místo Mustangu jsme museli opět z hodiny na hodinu měnit plán a najít náhradní.

Skupinka vyrazila do Langtangu. Bohužel však bez nás, neboť jsme s Miri (stejně jako zbytek předchozí skupinky) onemocněli covidem a místo treku jsme si „užívali“ karanténu v hotelu. Poslední plánovaná akce už zrealizovat vážně nešla. Uzavírka veškerého leteckého provozu včetně mezinárodních letů byla jen jedním z mnoha naprosto prozaických důvodů.   

Legendární most před stoupáním do Namche Bazaaru
Legendární most před stoupáním do Namche Bazaaru
 

Stihli jste sice po roce otevřít českou hospodu v Káthmándú, ale bohužel moc hostů přivítat nestihla. Kdy předpokládáš, že by se mohla opět otevřít? Případně jakou další budoucnost jí věštíš?

Bylo to skvělý. Je krásná, příjemná, dobře tam vaříme… Otevřeno bylo tři dny, a museli jsme zase zavřít kvůli dalším vládním restrikcím. Ale jsem optimista a všichni spolumajitelé (Subin, Bohouš, Miri a já) věří ve světlé zítřky a v zářijové znovuotevření. Prostě si tam před expedicí dáme točené české pivko a basta. Je třeba vytrvat, z cesty neuhnout, a když něčemu vážně hodně věříte, tak to vyjde. Držte nám prosím palce, ať se v tomto hospodsko – kulturním českém centru v srdci Nepálu můžeme třeba i s vámi potkat a předat si zkušenosti nebo jen tak pokecat!

V našem Czech pubu s přáteli
V našem Czech pubu s přáteli
 

Mohl bys stručně popsat aktuální situaci v Nepálu? Zdravotní, ekonomickou a turistickou?

Současná doba je pro Nepál strašně složitá. Země, která je hodně vázaná na turistický ruch a jejíž vláda bohužel dělá vše pro to, aby turisty otrávila a ti se již nevrátili, nemůže úplně ekonomicky prosperovat. Zdravotnictví je dost za hranou svých limitů a bohužel se opět potvrzuje, že v Nepálu a dalších chudých zemích je pouze pro bohaté.

Nemocniční lůžka, kyslík a potřebné léky se staly velice rychle nedostatkovým zbožím a jen díky houževnatosti a vzájemné lidské podpoře a solidaritě Nepálců nedojde k humanitární katastrofě, pevně doufám. Oproti nám jsou daleko zvyklejší na různé katastrofy, ať přírodní či společenské a tak myslím, že zvládnou i covid. Pokud to bude i díky pomoci nás západních zemí, bude to pro ně určitě snazší.

Stavba či sušárna?
Stavba či sušárna?
 

Myslíš, že to byla ze strany nepálské vlády lehkomyslnost a podcenili otevření země spojenou s absencí opatření, nebo to pro ně byla už ekonomická nutnost?

Myslím, že na začátku sezóny (tedy březen) bylo vše v pořádku. Vstup do země byl pouze za předpokladu PCR testů před odletem a po příletu a následné nutné karantény a po ní opět testy před přesunem do hor. Myslím, že naprosto dostačující opatření. Jenže pak se to celé „podělalo“. Obrovské nárůsty případů v Indii byly nekontrolovatelné.

Šlo to ještě asi zastavit či zmírnit, ale Nepál by se vůči Indii musel uzavřít a to nebylo z politicko-ekonomických důvodů vhodné. Přeci jenom jejich závislost na tomto silném sousedovi je obrovská. Došlo k tomu, že když Indové nemohli skoro nikam vycestovat přímo ze své země, využili Nepál coby tranzitní místo, a jak to asi dopadlo? Dalším faktorem je i spousta Nepálců pracujících v Indii, kteří se začali po vypuknutí problémů naprosto nekontrolovatelně vracet zpátky do své vlasti.

Ani samotní Nepálci však nejsou svatí, jejich záliba ve svátcích a oslavách je všeobecně známá. V době našeho příletu se slavil nepálský Nový rok, ulice byly plné oslavujících, z klubů duněla hudba… Tím, jak první vlnu zvládli docela dobře, teď nemoc dost podcenili.

Myslel jsem, že nikdy nic takového nenapíšu, ale nepálská vláda je z mého pohledu ještě zmatenější a zkorumpovanější, než ta česká. Její naprosto nelogická opatření, která si navzájem protiřečí a v průběhu několika hodin se klidně otočí úplně naruby, mě i většinu zainteresovaných dost šokovala.

Přestanu si stěžovat na můj těžký život
Přestanu si stěžovat na můj těžký život
 

Jak osobně myslíš, že se teď situace vyvine? Je to konec letošní nepálské jarní (nebo i podzimní) turistické sezóny?

Ano, je to konec letošní jarní nepálské sezóny. Teď už se lidé budou jen vracet ze svých treků a doufat, že se dostanou nějak rozumně domů. A že neonemocní v KTM. Pevně doufám, že se Nepál do další sezóny poučí a zkusí nastavit taková pravidla a podmínky, aby byl pro turisty dostupný, ale přitom se nespustila další vlna onemocnění.

Při sestupu ze sedla – výhled na Ama Dablam
Při sestupu ze sedla – výhled na Ama Dablam
 

Probíhají i nadále odstartované expedice ve velehorách a treky v Himálaji?

Záleží na jednotlivých expedicích. Některé to již odpískaly dříve a po prvních výskytech covidu v základních táborech a při nepřízni počasí své projekty ukončily. Tak to bylo třeba na Dhaulágirí. Někde se lezlo do poslední chvíle a tvrdilo se, že covid „není“. Třeba pod Everestem a Lhotse. Ale tam se taky točí více peněz než jinde. Podle nejaktuálnějších informací skončila sezóna již i tam a údolí Khumbu se uzavírá.

Nosiči s holkou
Nosiči s holkou
 

Je aktuálně pro turisty možné přicestovat do Nepálu, případně za jakých podmínek?

Současná situace je taková, že Nepál je na seznamu zakázaných zemí a není možné ho navštívit. Aktuálně jsou uzavřeny mezinárodní lety a já bych to teď ani nedoporučoval, pokud svoji návštěvu nechcete spojit s nějakou humanitární pomocí. Není tam jednoduchá situace a nasměřovat vaši energii tak, aby byla v Nepálu prospěšná, je občas nadlidský úkol.

Dvě domorodkyně – kamarádky
Dvě domorodkyně – kamarádky
 

Jaké jsou nyní vaše plány?

Už jsme zpátky v ČR. Původně jsme měli představu, že zůstaneme v Nepálu déle a pomůžeme, kde to bude možné a žádoucí, ale vlastně jsme si uvědomili, že jsme spíš starostí pro naše místní kamarády, kteří o nás mají velký strach a kvůli nám i víc práce. Takže jsme zorganizovali určitou podporu, nechali jim tam prostředky a přesunuli se do Evropy. Budeme se teď věnovat přípravě podzimu a doufat, že konečně klapne i nějaký vyšší kopec.

Miri a kráva horská, nebo-li jáček
Miri a kráva horská, nebo-li jáček

SdíletLíbil se vám tento příspěvek? Pošlete ho dál…Porovnání produktů zavřít

Zboží bylo přidáno do porovnání produktů.

Věrnostní klub

Získejte až 15% slevu a spousty dalších výhod

Slevy na nákup až 15 %

Na vrácení zboží máte až 14 dní

Slevy na naše služby až 30 %

Cookies

Naše společnost používá soubory cookie ke správnému fungování vašeho oblíbeného e-shopu, k přizpůsobení obsahu stránek vašim potřebám, ke statistickým a marketingovým účelům. Kliknutím na tlačítko přijímám nám udělíte souhlas s jejich sběrem a zpracováním a my vám poskytneme ten nejlepší zážitek z nakupování.

Vaše nastavení souborů cookie

Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie v souladu s vlastními preferencemi a později podrobněji nastavit nebo kdykoli vypnout v patičce webu.

Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí.

Personalizaci provádíme na základě vámi prohlíženého zboží. Dále pak upravujeme zobrazovaný obsah podle toho, co vás zajímá.

Tyto cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a za pomoci získaných dat pak můžeme zlepšovat zážitek z nakupování našim zákazníkům.

Tyto cookies jsou využívány reklamními a sociálními sítěmi včetně Googlu pro přenos osobních údajů a personalizaci reklam, aby pro vás byly zajímavé.