Začínáte se skialpem? Jak na to, krok za krokem
5. 12. 2022
Vyhledávání
Potřebujete poradit? 379 200 777
(Po–Pá 8:00–16:30)
17. 12. 2023
Otestujte si, že znáte základní pravidla správného skialpinisty.
Na horách je nás (nejen) na skialpových lyžích čím dál tím více. Pojďme se všichni shodnout na pár nejdůležitějších pravidlech, která když bude každý z nás dodržovat, tak nejen, že si svůj výlet užijeme v bezpečí, ale také ochráníme přírodu. V horách jsme přece jen na návštěvě.
Každá bezpečná túra začíná už v teple domova. Nejen kontrola a seřízení kompletní výbavy je důležité, stejně tak je důležité i důkladné plánování túry. Zjistěte si aktuální omezení a výstrahy pro danou oblast, lavinovou předpověď a předpověď počasí a uložte si také číslo na místní horskou službu a stáhněte si aplikaci záchranka (funguje i v Rakousku a na Slovensku).
Hory, speciálně ty české, nejsou nafukovací a tak se vždy snažte se sednout v co největším počtu do jednoho auta, případně využijte veřejnou dopravu. Ušetříte nejsom finance a životní prostředí, ale také parkovací stání, kterých zejména v exponovaných oblastech bývá nedostatek.
Parkujte vždy na vyhrazených místech a vězte, že platit za parkování je naprosto normální. Z poplatků bývá hrazený nejen úklid sněhu z parkovacích ploch, ale často také údržba tras, úklid odpadků, veřejných toalet atd.
Skialpové výlety často začínají výstupem z lyžařského areálu, kde většinou bývají výstupové koridory specielně pro skialpinisty. Pokud koridory v areálu nejsou a výstup vede přímo na sjezdovce, tak:
To samé samozřejmě platí i ve volném terénu mimo areály v místech, kde je výstupová a sjezdová trasa totožná. V lyžařských areálech dnes už také bývá běžnou praxí poplatek pro skialpinisty. Myslete na to, že v nejnižších partiích se často stoupá po umělém sněhu a ten musel někdo vyrobit.
Během výstupu buďte také ohleduplní k ostatním uživatelům zimních hor. Neničte jim zbytečně jejich pracně prošlápnutou stopu (běžky, sněžnice) a pokud si potřebujete náhodou třeba ulevit, popojděte kousek vedle mimo stopu.
U skitouringových túr (okruhů), které mají pevně daný směr ho také dodržujte. Zkrátka nesjíždějte přes vyšlapanou stopu.
Nejdůležitější bezpečnostní pravidlo pro sjezdování na skialpech je stejné jako na běžné sjezdovce:
Nikdy nevjíždějte na sjezdovky mimo provozní dobu areálu, v době údržby vám zde hrozí střetnutí s rolbou nebo sněžným dělem. Někde může být od rolby natažené lano, které je velmi nebezpečné a ve sjezdu ho víceméně nemáte šanci vidět.
Křik a hlasitá hudba do hor nepatří. V horách je skialpinista vždy na návštěvě a místní zvěř na hlasité zvuky rozhodně není zvědavá (stejně jako ostatní turisté).
Sluchátka do uší v horách také nepatří. Neuslyšíte, co se kolem vás děje, zda vás právě někdo nepředjíždí nebo za zatáčkou nejede třeba sněžný skůtr.
Co si do hor přinesu, to si také odnesu. Odpadky nepatří na zem, ale do batohu.
Většina pohoří podléhá nějakému stupni ochrany přírody a zkrátka ne všude je povoleno se pohybovat mimo vyznačené trasy. Typicky třeba v Krkonoších nebo Jeseníkách. Zkontrolujte si proto už doma svou trasu na mapě.
Čtěte také
Přihlášení pomocí e-mailu
nebo přihlášení pomocí sociálních sítí
Jste tu poprvé?
Registrace nového zákazníkaVěrnostní klub
Získejte až 15% slevu a spousty dalších výhod
Slevy na nákup až 15 %
Na vrácení zboží máte až 14 dní
Slevy na naše služby až 30 %