Čím se liší skialpová helma od lyžařské?
9. 2. 2022
Vyhledávání
Potřebujete poradit? 379 200 777
(Po–Pá 8:00–16:30)
VÁNOČNÍ VÝHODY » / Víkendová prodloužená otevírací doba některých prodejen - více informací v detailu prodejny »
26. 12. 2021
Pokud si na letošní zimu plánujete první skialpovou túru, pak se neobejdete bez základních znalostí o stoupacích pásech. Právě díky nim se dostanete na vrcholy hor a budete si moct užívat dechberoucí výhledy.
Jsou to speciální pásy na skialpové lyže umožňující snadné stoupání do kopce. Při pohybu vpřed pásy kloužou, při pohybu vzad se srst pásů vzpříčí, drží na sněhu a zabraňuje tak podklouznutí lyží při odrazu.
Stoupacím pásům se často říká tulení pásy. Toto označení vzniklo v minulosti, kdy si obyvatelé severských zemích nasazovali na lyže skutečně kůži z tuleně k usnadnění pohybu po horách.
V dnešní době se můžete setkat s pásy z mohéru nebo syntetických vláken:
Při výběru stoupacích pásů je třeba zohlednit několik aspektů. Mezi ty základní patří typ vašich lyží (rozdíl bude na závodní lyže a klasickou skialp turistiku), délka túr (několikahodinové, vícedenní) a v neposlední řadě terén, kterým budete chodit (lesní cesty, sjezdovky).
Co se týká tvaru a šíře pásů, lze vybírat z pásů rovných, či vykrojených přesně dle tvaru vaší lyže. Skialpové pásy můžete koupit buďto originální přesně k vašim lyžím - doporučujeme, nebo univerzální s ořezávací sadou a vytvarovat si je sami. Dejte si pozor, aby pásy nikdy nepřekrývaly hrany lyží - mohly by se odlepovat a dostávat se pod ně sníh. Pokud si nejste ořezem jistí, svěřte tento proces do rukou odborníků.
Především pro náročnější a delší túry se vyplatí mít v batohu záložní stoupací pás, který je lehký a může se přizpůsobit všem lyžím.
Pásy je nutné kromě nalepení uchytit i mechanicky na špičce a patě lyže. Možností je více - magnety, gumičky, spony, nebo očka. Nejlepší je pořídit si originální pásy přímo k vašim lyžím od stejného výrobce.
Nejběžnější postup nalepení pásů, např. Dynafit s háčkem a gumičkou, je následující.
Zaháknete zobáček háčku na spodním konci lyže, nalepíte pás pěkně rovně tak, aby pokud možno pás nepřekrýval ostrou hranu lyže, uhladíte pás od spodu lyže nahoru, aby pěkně přilnul a na konec zaháknete gumičku do očka na horním konci skialpové lyže.
Pásy pak sundáte v opačném pořadí. Vyháknete gumičku z horního oka, jedním trhnutím odlepíte co největší čás pásu z lyže (ideálně celý, aby se vám pás při manipulaci samovolně neslepoval k sobě nebo k jiným částem výbavy) a na konec vyháknete spodní háček. Při dostatečné zručnosti a přiměřené síle můžete natrénovat sundání pásů s lyžemi na nohách. Chce to trochu cviku, ale zkušenější skialpinisté to umí.
Pás slepíte k sobě (tedy přehnete lepící stranou na polovic) co nejvíce rovně a úhledně, zarolujete a uchováte pod bundou nebo v batohu. Podle toho, zda ještě budete pásy nalepovat nebo ne. Dejte pozor, aby vám pásy při manipulaci nespadly lepidlem do sněhu. Lepící strana by se obalila sněhem a nešly by pak následně nalepit - alespoň do té doby, než by sníh z pásů odtál.
Existují také pásy kratší, než jsou samotné lyže. Nemají žádné uchycení na patě a využívají se zejména ve sportovním a závodním skialpinismu. Sundání pásů je pak otázkou vteřiny a závodníci ani nemusí lyže sundavat.
Spojení mezi pásem a skluznicí zajišťuje lepící vrstva. Klasickou a léty prověřenou metodou je lepidlo, jež je třeba pravidelně obnovovat dle četnosti použití. V posledních letech na scénu přišla i nová technologie v podobě molekulární fúze. Jedná se o vysoce přilnavý povrch, který je funkční v extrémně nízkých teplotách. I přesto, že není moc náročný na údržbu, občas je třeba vrstvu vyčistit speciálním přípravkem, nebo ubrousky. Není však ideální do mokrého sněhu a vlhka.
Aby vám jakékoliv vybavení dlouho vydrželo, je potřeba mu věnovat adekvátní péči. U stoupacích pásů to platí dvojnásob. Pro delší životnost a snadnou manipulaci v terénu je nezbytné dodržovat základní pravidla:
Po sezóně se postarejte o kontrolu lepící vrstvy. Následně pásy s ochrannou síťkou, suché, srolované v obalu, uchovávejte na stinném a chladném místě. Ideálním řešením je svěřit své vybavení po sezóně odborníkům ve specializovaných servisech, kteří se postarají o vše potřebné.
Čtěte také
5. 2. 2022
Věrnostní klub
Získejte až 15% slevu a spousty dalších výhod
Slevy na nákup až 15 %
Na vrácení zboží máte až 14 dní
Slevy na naše služby až 30 %