Dana Škorpilová: Posilujte, bude se vám běhat lépe
27. 12. 2024
Vyhledávání
Potřebujete poradit? 379 200 777
(Po–Pá 8:00–16:30)
18. 5. 2025
Patříte mezi hobby běžce, kteří se po závodě nebo náročném tréninku sotva hýbou? Nejste v tom sami. Ukážeme vám, jak bolestem svalů předejít, jak urychlit regeneraci a vrátit se zpátky do formy rychleji.
Regenerace je proces odbourávání škodlivin z těla tak, aby tělo fungovalo na normální metabolický režim, aby šlachy nebyly napnuté a nazanítily se, aby tělo nenatékalo, a aby se nepotrhala svalová vlákna.
Pokud tělo není dostatečně zregenerované, cítíte bolest. Je to signál, kterým vás tělo upozornuje, že „dostalo více, než si zasloužilo“. Ve článku se zaměříme na bolest, která vzniká při přetížení svalů po intenzivní zátěži. Co to vlastně znamená?
Při nadměrném výkonu tělo nestačí odbourávat nahromaděný laktát a dochází k překyselení svalů, čímž se narušuje normální funkce svalových buňek. Tomu se tělo brání a vysílá všechny své nástroje na neutralizaci (minerály, vápník, nouzový režim probírá lymfu...). A právě proces odbourávání kyseliny způsobuje, že cítíte bolest. Vzhledem k tomu, že laktátová křivka ještě nějakou dobu po doběhu (výkonu) stoupá, je to také důvod, proč je mnohem více intenzivní až za pár hodin či druhý den.
Okamžitě po výkonu
Několik hodin po výkonu
Studené koupele nohou, Kneippovy střídavé koupele nebo balneoterapie
Když bolí svaly po výkonu, doporučují se po doběhu koupele. Studené i Kneippovy střídavé (teplá a studená). Koupele ještě můžete mít solné. Solný roztok zlepší ostmotický tlak povrchu kůže, a minerály, které jsou v soli obsažené, tak mohou lépe pronikat skrz kůži ke šlachám a svalům a rychleji se vstřebají (jód, horčík). Provádí se i tzv. balneoterapie.
Prakticky to znamená, že po doběhu můžete na chvíli ponořit nohy do ledové vody např. řeky nebo kýble s ledem. Sud s ledem (případně ledovou slanou vodou) občas můžete zahlédnout i na atletickém stadionu. Některým běžcům po dlouhém běhu pomáhá i obyčejné pomalé „vychození“.
Dalším krokem regenerace po výkonu jsou masáže, lymfodrenáže, vířivka a další. Nedělejte je však hned po výkonu. Másáž nebude efektivní, protože stále dochází k látkové výměně a laktát stále stoupá. Až když je na svém vrcholu, což je až za pár hodin po výkonu (nebo druhý den), je vhodné zvolit takovou proceduru, která prokrví sval a uvolní ho: lymfodrenáž, vířivka, masáž (i automasáž).
Je nutné regenerovat celé tělo. Zásadní chybou je regenerovat pouze nohy. Regenerujte svaly a celé měkké tkáně komplexně. Vyberte jednu z variant, nekombinujte vše dohromady. Zvolte si tu, co je vám nejvíce příjemná. Myslete na to, že další důležitý prvek je kvalitní spánek.
Šlachy a svaly regenerují zejména dostatkem jódu a hořčíku a čím rychleji se vyživí, tím dříve přestanou bolet. Používá se k tomu především:
Opět platí, že je nutné vybrat pouze jednu variantu, ne vše dohromady. Je vhodné hned po výkonu svaly prokrvit a druhý den ráno jít do vířivky (ideální teplota 36 °C), nebo na masáž, dát si pasivní odpočinek, doplňovat minerály, dodržovat pitný režim a dopřát si kvalitní spánek.
Často se ptáte, jak dlouho taková regenerace trvá. Za jak dlouho přestanou svaly bolet? Na to není jednoznačná odpověď, záleží na mnoha faktorech: jak je člověk trénovaný, na jeho výkonnosti, rychlosti odbourávání metabolitů i na tom, jak dobře je tělo zásobené vitaminem D apod.
PAVLÍNA POSPÍŠILOVÁ
Je velmi zkušená fyzioterapeutka s 30tiletou praxí (z toho 11 let v Německu). Pracuje v oboru dětské i dospělé neurologie, traumatologie a ortopedie. Tyto tři obory se prolínají s problematikou podologie a podiatrie, která se specializuje na komplexní péči v oblasti fyzioterapie.
Ve své praxi se specializuje na: Vojtova reflexní terapie, Mc Kenzie, Manuální terapie dle Dos Winkel (IAOMT mezinárodní certifikát), Manuální lymfodrenáž, Synergetická reflexní terapie, Podologie, Kineziotaping.
Spolumajitelka rehabilitačního zařízení NoRa fyzio, Plzeň.
Regeneraci bychom se měli věnovat jak po delším běhu (závodu), tak po běžném tréninku. Jen počítejte s tím, že po intenzivnějším výkonu bude trvat déle. Myslete na to, že regenerace podporuje další růst výkonu.
ANO. Pokud máte před sebou např. závod, je vhodné pít již několik dní před startem minerálku s magneziem, aby se tělo zasaturovalo hořčíkem.
Proč zrovna hořčík? Hlavně tento minerál zodpovídá za nervosvalové vzruchy (tj. jakési přenosy informací mezi nervovým systémem a svalem), šířícím se po svalovém vláknu. Právě na nízkou hladinu hořčíku zareaguje tělo svalovou kontrakcí - křečí (nechtěnými svalovými stahy).
Pokud máte nízkou zásobu hořčíku a dochází k opakovanému pohybu (např. v běhu, ale třeba i plavání), hořčík dojde, chvíli ještě jedete na „nouzový režim“, ale pak už se musí tělo bránit, aby nedošlo k poškození, takže se sval stáhne, což vnímáte jako křeče. Stává se tak právě při dlouhodobém stereotypním pohybu, bez zásob minerálů.
Správným tréninkem, stravou, hydratací a regenerací. Pojďme si říci základní pravidla.
Dopřávejte tělu i jiné zátěže, než jen běh z bodu A do bodu B. Je vhodné zvykat tělo na změnu rytmu - rychlosti apod.
Není výjimkou, když se již unavený běžec sehne zavázat si tkaničku a po zvednutí se mu zamotá hlava nebo omdlí. Víte proč se to děje? Když běžíte, tak se tepová frekvence dostane třeba na 145 tepů/min. Pokud zavazování tkaničky bude trvat 10 vteřin, tak momentální tep klesne (u dobře trénovaného člověka) na 50 tepů/min. S tím se musí srdce vyrovnat a vzniká takové malé vyrovnání tlaku v srdci i plicích, a to rozhodně není žádná jednoduchá věc.
Po výkonu oteče noha, to je věc běžná. Proto je ideální boty zout a nohu nechat, pokud to jde, úplně naboso, nebo si obout co nejvíce volnou a pohodlnou obuv.
Pokud patříte mezi běžce, kteří nosí na běh kompresní podkolenky (pro snazší žilní návrat a oddálení případné krize svalu), po doběhu je nutné je sundat!
Chystáte se na trénink nebo závod, bolí vás koleno nebo kotník a vy zvažujete, zda máte vzít ortézu nebo si místo nechat zatejpovat? Dilema, které řeší spousta běžců. Poradíme, jak se rozhodnout.
Ortéza se obecně fyzioterapeuty nedoporučuje, neboť mírně zhoršuje prokrvování v místě použití. Ortéza vede jen přes kloub a kousek svalu. Omezuje kloubní pohyb a v místě stlačení se může začít hlásit bolest, což vašemu výkonu nepomůže. Z tohoto důvodu je ortéza kontraproduktivní. Nepředejdete problému, naopak se kloub dříve unaví. Nikdy si proto neberte na závod ortézu „pro jistotu“.
Naproti tomu tejp neovlivní kloubní pohyblivost, zastabilizuje problematické místo pomocí zvýšení elektroaktivity a prokrvení a tím dodává stabilitu kloubu lépe než ortéza. Je výborný v tom, že funguje v oblasti propriocepce (sebevnímání), tím dodává lepší stabilitu kloubu.
Odborné tejpování vám udělá naprostá většina fyzioterapeutů. Na větších závodech jsou k dispozici i na místě, a vy si před startem můžete své „slabé místo“ nechat zatejpovat.
Něco jiného je bolest po výkonu způsobená přetížením, která se postupně ztratí a bolest svalu dlouhodobá. Pokud vaše problémy trvají, pak je nutné se svěřit do péče odborníka. Navštivte fyzioterapeuta. Jen počítejte, že jsou dlouhé čekací doby, tak s objednáním příliš neotálejte.
Čtěte také
17. 9. 2020
Věrnostní klub
Získejte až 15% slevu a spousty dalších výhod
Slevy na nákup až 15 %
Na vrácení zboží máte až 14 dní
Slevy na naše služby až 30 %