Patagonia
Extra sleva 10 % s kódem PTG10
Jak se sbalit do letadla
5. 6. 2021
Jaké je vhodné palubní zavazadlo? Co si můžeme na palubu sbalit a co musí zůstat doma a jak se do letadla obléci? Máme pro vás pár rad.
Ať už jste si koupili levné letenky na víkend v Evropě, nebo leteckou dovolenou v exotice, je vhodné s předstihem řešit, jak a do čeho se sbalíte. My vám přinášíme ty nejdůležitější informace a tipy, díky kterým vás na letišti a v letadle nic nepřekvapí.
Příruční zavazadlo
Příruční neboli kabinové zavazadlo si berete s sebou na palubu letadla. Pokud jste schopni se do něj zabalit bez nutnosti odbavení dalšího zavazadla, máte vyhráno. Nejen, že budete mít zavazadlo neustále na očích a předejdete tak případné ztrátě, ale také si ušetříte čas při odevzdání a vyzvednutí odbaveného zavazadla.
Vhodné zavazadlo
Mnoho výrobců cestovních zavazadel má v nabídce kufry, tašky nebo batohy přímo v rozměrech příručního zavazadla. Pro pracovní cesty se bude hodit skořepinový nebo textilní kabinový kufr, na dobrodružné dovolené nebo eurovíkend vám lépe poslouží batoh se zádovým systémem. Textilní zavazadla jsou navíc tvárnější, takže je snáze uložíte do boxů.
Příkladem ideálního zavazadla je například model Osprey Rolling Transporter 30 l.
- Snadná manipulace s kufrem díky ergonomické výsuvné rukojeti
- Odlehčené rámy, které oceníte při zvedání do boxu nad sedadly v letadle či nastupování a vystupování z autobusu
- Bezpečnostní kapsa blokující RFID čtečky
Rozměry zavazadla
U většiny společností má příruční zavazadlo maximální přípustné rozměry 56 x 45 x 25 cm. Povolená váha bývá 8-10 kg.
U nízkonákladových společností často dochází k měření příručních zavazadel před vstupem do letadla. Při překročení váhových či rozměrových limitů budete nuceni zavazadlo doplatit.
U většiny leteckých společností bývá povoleno ještě jedno malé zavazadlo v podobě kabelky, fotoaparátu nebo notebooku.
Co se nesmí přepravovat v příručním zavazadle:
- Nože a nůžky s ostřím delším než 6 cm
- Nářadí (kladiva, vrtáky, šroubováky apod.)
- Lékařské nástroje
- Střelné zbraně a jejich imitace (airsoftové, plynové apod.), munice
- Výbušniny a nástražné výbušné systémy, rozbušky, zábavná pyrotechnika
- Kyseliny, hořlaviny, žíraviny, žhavící zapalovače
- Tlakové nádoby, plyny jakéhokoliv druhu, pozor na lavinové batohy s vnitřní bombičkou na vzduch
- Toxické a infekční látky, radioaktivní látky, hořlavé látky, repelenty
- Hokejky, golfové hole, lyžařské hole, pádla, rybářské pruty
- Longboard
- Nechráněné holící břity nebo žiletky
- Náhradní struny k hudebním nástrojům
- Kovové stanové kolíky
- Drony a hračky na dálkové ovládání (jen s povolením letecké společnosti)
- Slunečníky a velké deštníky s ostrým hrotem
- Tekutiny o objemu větším než 100 ml nebo balení tekutin v celkovém množství vyšším než 1 l
Tekutiny
Ohledně přepravy tekutin bývá hodně dotazů, proto by se mohly hodit ještě doplňující informace.
Všechny tekutiny, aerosoly a gely musí být vloženy do průhledného, opakovatelně uzavíratelného sáčku. Tento sáček nesmí být většího objemu než 1 l.
Výjimkou je dětská tekutá strava a tekutá strava pro osoby s onemocněním, kterou je možno v příručním zavazadle přepravovat bez omezení, avšak jen v množství nezbytném na dobu letu. Stejnou výjimku mají léky, kapky a jiné medikamenty. Na palubu letadla si také můžete vzít tekutiny zakoupené v duty free shopu v tranzitním prostoru letiště (zabalené a s účtenkou).
Marmelády, gely, med, polotovary s tekutou složkou apod. se řadí také mezi tekutiny a platí pro ně výše uvedená pravidla.
Jídlo
Tuhou stravu je možné přepravovat v příručním zavazadle. Jídlo by mělo být zabaleno v původním obalu. Při cestování mimo EU není povolena přeprava čerstvých potravin.
Jak se sbalit do příručního zavazadla?
Rada je jednoduchá - vezměte si jen to, co opravdu potřebujete a využijte každé volné místo v zavazadle.
3 tipy:
- Spodním prádlem a ponožkami vyplňte mezery nebo je nacpěte do bot
- Jednotlivé kusy oblečení zarolujte tak, aby vznikl co nejmenší balíček
- Přemýšlejte nad materiály oblečení - např. džíny jsou mnohem těžší a objemnější než legíny nebo lněné kalhoty
Pro usnadnění organizace v kufru, kdy předejdete např. i zmuchlání košilí, můžete využít také cestovní obaly. Osvědčeným pomocníkem je např. Osprey Ultralight Garment Folder.
Zavazadlo k odbavení
Pokud se nesbalíte jen do příručního zavazadla, je nutné zavazadlo odbavit k přepravě v zavazadlovém prostoru letadla.
Vždy si dopředu zjistěte, jestli máte odbavené zavazadlo v ceně letenky, nebo za něj budete muset připlácet.
Zavazadlo k odbavení zvažte i v přípradě, že neletíte přímý let, ale přestupujete. Občas jde doslova o minuty a čekání na odbavené zavazadlo může být celkem stresová záležitost.
Vhodné zavazadlo
Důležitá jsou také kvalitní kolečka, madla a kódový zámek. Jestli cestujete častěji, vyplatí se investovat do kvalitního kufru, který vám vydrží mnoho let.
Mezi spolehlivé kousky se řadí skořepinové kufry - jsou ale těžší, než polykarbonátové nebo textilní a při hrubší manipulaci (obvykle na letišti) se může kufr snadno prorazit.
Dalšími možnými variantami jsou cestovní tašky na kolečkách, duffel bagy, batohy či krosny. V případě, že zvolíte výrobce, který vyrábí z pevných materiálů a používá kvalitní komponenty, nemusíte se obávat, že se vám při prvním letu zavazadlo rozpadne.
Maximální váha zavazadla
Na většině pravidelných leteckých linek má každý cestující nárok na přepravu jednoho odbaveného zavazadla, v cestovní třídě Business do 30 kg, v Travel třídě do 23 kg.
U nízkonákladových společností je váhový limit pro odbavené zavazadlo většinou 15-20 kg. Vždy ověřte na stránkách konkrétní letecké společnosti.
Co se nesmí přepravovat v odbaveném zavazadle:
- Výbušniny a nástražné výbušné systémy, rozbušky, zábavná pyrotechnika
- Zbraně, munice, granáty
- Taktické, bojové, lovecké a nestandardní typy nožů
- Kyseliny, hořlaviny, žíraviny, žhavící zapalovače
- Tlakové nádoby, plyny jakéhokoliv druhu
- Toxické a infekční látky, radioaktivní látky, hořlavé látky, repelenty
- Powerbanky
- Lithiové baterie a všechna zařízení obsahující lithiové baterie (notebooky, fotoaparáty, videokamery, tablety, mobilní telefony, hudební přehrávače, elektronické cigarety apod.).
V odbaveném zavazadle by se neměly přepravovat žádné cenné předměty, proto je vhodné mít všechna elektronická zařízení v příručním zavazadle.
Alkohol lze v odbaveném zavazadle přepravovat pouze v originálním balení, s objemem alkoholu do 70 %.
Bezproblémový průchod bezpečnostní kontrolou
Vyhněte se zbytečným stresům a zmatkům při bezpečnostní kontrole dodržením následujících pravidel:
- Notebooky, větší elektronická zařízení, tekutiny, aerosoly a gely vyndejte z příručního zavazadla k samostatné kontrole.
- Do boxu odložte pokrývky hlavy, svrchní oděvy, opasky a všechny kovové i nekovové předměty (hodinky, klíče, šperky apod.).
- Do průhledného plastového obalu dejte tekutá líčidla, voňavky, krémy a léčiva (max. obsah je 100 ml.) a odložte do boxu ke kontrole
- Ke kontrole předložte všechna svá zavazadla
- Dbejte pokynů bezpečnostních pracovníků
U odbavených zavazadel může v rámci zvyšování bezpečnostních opatření dojít k fyzické kontrole. Proto je doporučeno použití kufrů a zavazadel s TSA zámky (bezpečnostní kódové zámky), které pracovníci letištní bezpečnostní služby otevřou a zavřou bez poškození zámku.
Jak se obléci do letadla?
Pro outfit na cestu letadlem neexistují žádná pravidla, důležitý je komfort. Mnoho cestujících, především těch, co cestují letadlem poprvé, dělají při volbě oblečení chyby, které jim mohou celou cestu znepříjemnit. Abyste mezi ně nepatřili i vy, přečtěte si následující doporučení.
Největší důraz by měl být kladen na výběr vhodných kalhot. Úzké džíny, které vás tlačí v pase, nebudou vhodnou volbou - nejen, že se nebudete cítit dobře, ale je také větší šance k tvorbě krevních sraženin. Ideální je zvolit volné kalhoty, např. z bavlny a místo poklopce a knoflíku volit pletený pas se šňůrkou nebo elastickým lemem.
Na horní část těla si oblečte pohodlné volné tričko a mikinu nebo svetr. Letadla jsou klimatizována, proto je dobré mít teplejší oblečení vždy po ruce.
Co se týká bot, ideální volbou jsou volné tenisky nebo polobotky. Nejlépe uděláte, když si boty v letadle sundáte (pokud je máte čisté a bez zápachu) a přezujete se jen do teplých ponožek.
Upřednostňujte přírodní a vzdušné materiály oděvů. Nejen kvůli pohodlí, ale také z ohleduplnosti ke spolucestujícím. V syntetických materiálech se snáze zpotíte a zápach může být nepříjemný.
Pokud trpíte na oteklé nohy, oblečte si na cestu letadlem kompresní podkolenky nebo legíny.
V případě, že cestujete ze zimy do tepla, přibalte si do příručního zavazadla kraťasy, do kterých se po příletu na letišti převléknete.
Upozornění:
Bezpečnostní opatření na letištích a podmínky leteckých společností se často mění, proto berte informace ve článku pouze jako orientační. Aktuální informace si vždy ověřujte u společnosti, od které máte koupené letenky.
Přejeme vám příjemné cestování a spoustu zážitků.
Čtěte také