Sleva až 50 %
Obujte se do léta
Jak předejít únavě po lyžování
7.2.2019
Jóga svaly uvolní a pomůže s jejich regenerací. Zařaďte ji po lyžování a uvidíte, že nebudete tak unavení. Jak na to?
Jóga a lyžování
Zima se nám letos předvádí v nádherném bílém hávu a tak máme možnost užívat si dosyta zimních sportů. A jak už to bývá, občas je nutné, při lyžování přetěžované části těla rozumným způsobem uvolnit, zmírnit napětí, či jen dodat svalům potřebný čas na regeneraci. I v tomto případě by mohla být nápomocná jóga. Jemné kompenzační cvičení pro zimou zkoušené tělo.
V předešlých článcích jsem už zmiňovala, že než začnu psát, potřebuji alespoň krátce zažít aktivitu, o níž mám psát, okusit svalovou únavu z lyžování. Miluji lyžování, prázdné svahy, slunce a čas, který trávím rychlou jízdou, přemýšlením, že když nyní spadnu, už nevstanu. Čas na lanovce, kdy můžu pozorovat nebe i oblaka, vysoké skály, zapadající slunce i styl ostatních lyžařů. Občas se přistihnu, že vystupuji z lanovky na poslední chvíli, protože se kochám…

Zatěžování svalů při lyžování
Pojďme se tedy podívat na ty svalové partie, které na lyžích trpí a zkusit jim najít vhodnou medicínu v podobě jógy, strečinku, či jen obyčejného uvolnění.
Každý má svůj lyžařský styl a stejně tak má každý jinou kondici, takže je obtížné říci, že každého z nás budou bolet jen stehna. Proto se musím i já pohybovat ve velmi obecné rovině.
Když se zaměříme na dolní části těla, od pánve, stehen, hyždí i lýtkových svalů, tak všechny tyhle svaly pracují při lyžování v perfektní harmonii.
- Břišní a zádové svaly - jejich aktivací máme možnost držet stopu, stabilitu a měnit směr jízdy, proto se může po lyžování občas objevit i bolesti v dolní části zad - beder, zejména pokud tato oblast není dostatečně posílená, tedy zpevněná břiš-ními svaly a s aktivním Hlubokým Systémem stabilizace (HSS)
- Svaly bedrovostehenní
- Dlouhý přitahovač
- Hýžďové svaly
- Čtyřhlavý sval stehenní
- Trojhlavý sval lýtkový - souhra těchto svalů s HSS nám pomáhá bezpečně se pokládat do oblouku, vychutnávat si kratší i delší oblouky, rychlost, nerovný terén, či hluboký sníh
Když bolí nohy, dej si pauzu
Může však dojít k jejich přílišnému zatížení, pálení, či dokonce křečím, jedné či více svalových skupin, neschopnosti pokračovat... Tehdy je vhodné dát si pauzu a po ní bezpečně lyžovat dál. Když za jízdy ucítím, že kvůli svalové bolesti už přestávám mít nad lyžemi kontrolu, zastavím, fotím, sundám si lyže, nejlépe samozřejmě u chaloupky s horkým čajem. Stačí krátká pauza, vyzutí lyží, několik kroků a tělo má opět sílu pokračovat ve svižné jízdě bílým svahem.
Pokud cítíte potřebu se hýbat i v lyžákách, proč ne. I já blbnu s lyžařskými botami na nohou, prosím, jen buďte opatrní a neberte to jako návod.

Jóga uvolňuje
Jógu zařaďte raději po lyžování doma, nebo v hotelu. Úplně si vystačíte s pár pozdravy slunci, jemným předklonem, rotací v sedě. Ale co vám udělá nesmírně dobře, jsou jogínské pozice pro uvolnění stehenních svalů. Ty po lyžování určitě nezapomeňte protáhnout. No a když ne jóga, tak pomůže sauna, bazén či šikovný masér. Dopřejte si tento malý luxus a uvidíte, že i týden na lyžích může být bez únavy či svalové bolesti.

Zahřívejte si svaly
No a jak to mám já? Mé dny jsou všechny spojené s jógou, takže ani na lyžích se jí nevzdám. Vždy na začátku dne zlehka motivuji tělo, aby spolupracovalo v bezpečných rozsazích, v naladění na následující činnost a hlavně, aby se začalo zahřívat, ať nezavdám příčinu svalového zranění způsobeného zimou a zatížením.
Tímto procesem zahřívání se řídím i na hodinách jógy v zimních měsících. Velmi se zahříváme, velmi se snažíme zažehnout vnitřní oheň (jogíni rozumí). Je to o dechu, jako vždy při józe. Pokud chceme zahřívat, musíme dýchat. Pokud dýcháme, dělejme to vědomě, potom pocítíme účinky. Nedojde k tak rychlé únavě. Takže i samotný dech se stává dostatečnou kompenzací únavy. K tomu dva tři pozdravy slunci, dostatek teplých tekutin a chuť se zdravě hýbat.
Užívejte zimních radostí v pohodě a bezpečně.
Čtěte také