Eko dny
Vybrané eko produkty ve slevách

Merino v praxi
23. 3. 2017
Znáte projekt „Viktorčina cesta tam“? O experimentu, nízkonákladovém cestování především na vlastní pohon kdy cestu určuje momentální nálada, politická situace nebo třeba počasí? Tak při té se Merino otestuje úplně nejlépe a Viktorka to od značky Icebreaker, otestovala skutečně intenzivně.
Merino vlna je synonymem komfortu
Po jedenácti dnech strávených v horách nasedám do autobusu v Bánské Bystrici, a mířím domů. Mám na sobě syntetické oboustranné tričko, které má z jedné strany chladivý efekt, a obrátím-li jej naruby, je hřejivé. Koupila jsem si ho, protože jsem potřebovala triko, které dobře odvádí vlhkost.
Patřilo mezi mé nejoblíbenější oblečení pro outdoor, ale po pár dnech používání vyniká jednou zásadní vadou. Smrdí. Cítím sama sebe a je mi líto paní, která sedí na vedlejším sedadle. O rok později zkouším triko z 100% merino vlny od Icebreakeru. Nosím ho dva týdny v kuse. Spím v něm. Ne, nejsem špindíra, prostě ho testuju se vším všudy, včetně čtrnáctidenní odolnosti vůči zápachu, kterou novozélandská značka slibuje...
Viktorka Hlaváčková
Po čtrnácti dnech triko odkládám do pračky. Ne snad ani proto, že by to bylo nutné, ale spíš z pocitu, že si to zaslouží. Mám radost. Našla jsem tričko, které dobře odvádí vlhkost, je velmi příjemné, poměrně rychle schne, v zimě hřeje a v teple chladí, a nesmrdí. Navíc je biologicky odbouratelné. Jsou to zkrátka vlastnosti, kterými disponuje ovčí vlna plemene merino.
Ovce se pasou na Novém Zélandu ve výškách kolem 2000 m, kde jsou vystaveny nejrůznějším vrtochům počasí, což je jediný způsob, jak si tolik pozitivních vlastností jednoho materiálu dokážu vysvětlit. Triko jsem dál používala na běžné nošení a kratší výlety do hor a zdálo se, že jsem našla dokonalý produkt.
Má merino vlna nějaké nevýhody?
Po pár měsících testování vyrážím na půlroční pěší cestu přes karpatský oblouk. Ve výběru oblečení na expedici mám jasno - od Icebreakeru balím jedno tričko Tech Lite (gramáž 150g/m2), jedno triko s dlouhým rukávem Oasis LS Crewe (200 g/m2) a přidávám legíny Oasis Leggins (200 g/m2). Všechna výše uvedená pozitiva materiálu se mi cestou potvrdila, ale našla jsem nějaké nevýhody?
Bohužel, nezanedbatelnou nevýhodou je nižší odolnost vůči tlaku a tření. V místech, kde se batoh dotýká těla, jako ramena, lopatky, bedra či břicho, po asi dvou měsících intenzívního a každodenního nošení s batohem, začaly v triku vznikat dírky. Ačkoli jsem zpočátku trpělivě zašívala, nakonec mi nezbylo, než se v souboji s dírami vzdát a nebránit jim v bujení. Zelené triko Tech TLite mi dodnes visí ve skříni jako jedinečný suvenýr a památka na můj první velký cestovatelský projekt.
Řešení?
Vystavit triko s nízkou gramáží (150 g/m2) z 100% merino vlny tak náročnému testu mělo pochopitelně své důsledky. Na Icebreakeru však mj. oceňuji záměr vyrábět své produkty z přírodních materiálů, a pokud možno kombinovat se syntetickými materiály jen tam, kde je to nezbytné. Odolnost však není vlastnost, jíž by bylo na místě opomíjet, a proto ne vše, co Icebreaker dnes vyrábí, je 100% merino. Syntetické materiály se v minimální míře přidávají např. do některých mikin a triček, více syntetiky kvůli odolnosti obsahují i ponožky.
Odolnější je i 100% merino s vyšší gramáží. Například moje legíny (200 g/m2) z čisté vlny neutrpěly jedinou dírku, dokud jsem po více než pěti měsících strávených karpatským přechodem, nesedla na hřebík. Pokud se chystáte do chladnějších podmínek, kdy na sobě máte více vrstev, a triko se při nošení nedotýká batohu, pak vám triko rozhodně vydrží déle, než mě.
zdroj: Viktorčina cesta tam
Čtěte také