Oblečte se do zimy
Dodatečná sleva na bundy, mikiny a vesty
Polární výzkum na Masarykově univerzitě
18. 2. 2015
Již šestý týden tráví expediční skupina vědců a techniků na stanici Johanna Gregora Mendela, kterou na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě provozuje brněnská Masarykova univerzita.
Výtah z aktuální zprávy z JGM:
12.2. 2015 Zprávy z expedice Antarktida 2014-15
Cíle a úspěchy vědecké expedice: Ledovce, tučňáci, mrtví tuleni, lišejníky, obsah rtuti i revoluce ve výrobě elektrické energie v Antarktidě
Již šestý týden tráví expediční skupina vědců a techniků na stanici Johanna Gregora Mendela, kterou na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě provozuje brněnská Masarykova univerzita. Během pobytu zaznamenali její členové celou řadu vědeckých, ale i technických úspěchů. Dobré počasí, které panovalo po většinu ledna a na počátku února, umožnilo intenzivní vědeckou práci v terénu, což se pozitivně odrazilo v množství získaných výsledků.

Vědecké úkoly letošní expedice byly splněny a v některých oborech výzkumu i rozšířeny o další dílčí oblasti:
- Proběhla pravidelná měření bilance hmoty ledovců Davies Dome, Whisky Glacier a Triangular Glacier, přestože jedna z meteorologických stanic byla silně poškozena nezvykle dynamickým pohybem svrchní vrstvy ledovce, podařilo se zachránit většinu naměřených dat
- Hydrologický výzkum se zaměřil na sledování režimu vodních toků a transport a ukládání potočních sedimentů v antarktické letní sezóně spolu se sledováním fyzikálně-chemických parametrů celkem 15 jezer s částečným či úplným ledovým pokryvem
- Zvláště intenzivní byl také výzkum v oblasti biologických disciplín: byl uskutečněn sběr vzorků rozsivek, řas, sinic, mechů a lišejníků z více než 150 odběrových míst reprezentujících různé biotopy na odledněné části ostrova Jamese Rosse.

- V oblasti lékařského výzkumu byla opakovanými měřeními získána cenná data o vlivu fyzické zátěže a chladové adaptace členů expediční posádky na parametry jejich kardiovaskulárního systému a na hematologické a imunologické parametry. Prvotní analýzy ukazují, že čisté prostředí Antarktidy příznivě ovlivňuje zdravotní stav členů posádky a díky práci v terénu, která je velmi odlišná od jejich běžné práce v laboratořích a kancelářích, dochází i k pozitivnímu zvyšování počtu červených krvinek a tím schopnosti krve zásobovat tělo kyslíkem.
- Proběhla úspěšná instalace expozičních panelů pro zkoumání destrukčního vlivu UV záření na pokročilé polymery, test nového typu větrné elektrárny
- Zásadně přebudovaný systém výroby a distribuce elektrické energie byl doplněn o sestavu 90 fotovoltaických panelů. Systém je instalován na konstrukcích směrovaných na východ, sever i západ, vertikálně i horizontálně, aby se výroba energie během dne přizpůsobila její aktuální spotřebě. Celkem bylo pomocí fotovoltaického systému zatím (ke dni 11.2. 2015) získáno 939 kWh elektrické energie. Došlo tak k výraznému snížení spotřeby nafty pro doposud hlavní zdroj energie, dieselový elektrický generátor. Během slunečných dnů není již třeba tento generátor spouštět vůbec, výroba energie dokonce převyšuje její spotřebu. Díky svým zdrojům sluneční a větrné energie se tak česká stanice pravděpodobně dostává mezi svými „kolegyněmi“ na absolutní špičku ve využívání obnovitelných zdrojů energie v Antarktidě.

- Byl usazen a plně zprovozněn nový kontejner pro úpravu a skladování pitné vody; pohotovostní zásoba vody tak byla zvýšena na více než 4,5 tis. litrů, což stanici pohodlně zabezpečí pro dny, kdy nízká teplota zastaví sněžníkový potok.
- Dvě terénní čtyřkolky ArcticCat, pojmenované Brenda a Kelly, se v antarktických podmínkách osvědčily na výbornou. S jejich pomocí byly dopraveny vědecké přístroje do odlehlých částí ostrova, kam se pro mořský zámrz nebylo ani letos možno dostat na gumových člunech.

Členové expedice se necelý měsíc před plánovaným ukončením výpravy těší velmi dobrému zdraví a veselé mysli; v příštích dnech očekávají transport helikoptérami na argentinskou základnu Marambio na 80 km vzdáleném ostrově Seymour Island. Zde budou až do svého návratu na jihoamerický kontinent dále pokračovat v práci (mimo údržbu klimatologických přístrojů tam mají v plánu mj. odběry mikroorganismů a krve tučňáků pro analýzy genetické rozmanitosti jejich ohrožených populací).

Za všechny z „Mendela“ srdečně zdraví Pavel Kapler (vedoucí expedice a správce stanice J.G. Mendela) a prof. Miloš Barták (vědecký koordinátor).
Čtěte také