Sleva až 50 %
Obujte se do léta
Přejezd Nízkého Jeseníku na kole
10.6.2020
Projel jsem známá i méně známá místa a během tří dnů urazil na horském kole 160 km. Co mě na trase čekalo?
V rámci přípravy své další knihy jsem se na jaře vypravil do Nízkého Jeseníku, který je plochou nejrozsáhlejším a geologicky jedním z nejstarších pohoří v České republice. Reliéfem poměrně ploché pohoří dosahuje svých nejvyšších poloh na západě, kde sousedí s Hrubým Jeseníkem, směrem k Moravské bráně a Hornomoravskému úvalu klesá do údolí Odry a Moravy.
160 km natěžko na horském kole
Cestu jsem pojal jako třídenní přejezd natěžko na horském kole. Celkem přibližně 160 km trasy mezi Šumperkem a Valašským Meziříčím vedlo převážně mimo silnice, po lesních a polních cestách.
Nízký Jeseník není cílem masové turistiky a snad i proto si zdejší příroda uchovala svou malebnost, krásu a tajuplnost. Krajinu dlouhých hlubokých údolí pokrývají rozsáhlé bukové lesy, ukrývající tajemství v podobě málo známých hradů nebo divokých roklí a vodopádů.
Cesty kolem Kamenky patří k nejkrásnějším, které jsem v Nízkém Jeseníku poznal
Místa známá i neznámá
Projel jsem známá i méně známá místa – z těch „profláklejších“ lokalit bych zmínil například zříceninu Rabštejn s nedalekým penzionem uprostřed lesů a lezeckou oblastí, působivé Rešovské vodopády, hrad Sovinec s nejrozsáhlejším zachovaným opevněním v našich zemích, nejvyšší horu Opavska, Červenou horu nebo poutní kostel svatého Jakuba Většího a svaté Anny ve Staré Vodě.
Snad ještě zajímavější ale byla místa méně známá, o kterých se mnoho nemluví a nepíše a kde často nepotkáte ani živáčka. Vyzdvihl bych například rozhledové Černé kameny na hranici Hrubého a Nízkého Jeseníku, nádherné údolí Budišovky, panoramatické polní cesty u Kamenky nebo u Kletné, či poutní místo Panna Maria ve skále.
Zážitkem bylo také „stopování“ zaniklé železnice mezi Ondrášovem a Dvorci nebo jízda horskými bučinami s kvetoucími česneky medvědími.
Rešovské vodopády
Kouzelná nocoviště
Cestou jsem přespával na nádherných místech, kde jsem mohl fotografovat při západu i východu slunce. První noc jsem strávil na kouzelném místě v horské chatě Rabštejn, která je oblíbenou základnou horolezců a kde nedaleké skály nabízejí skvělé výhledy i fotografické motivy.
Druhá zastávka mě čekala v penzionu Schönwald v Podlesí – bezkonkurenční relax pod Červenou horou. Finální zastávka byla vlastně už za hranicemi Nízkého Jeseníku, nemohl jsem si ale nechat ujít chatu Svinec na stejnojmenném kopci s panoramatickými výhledy na Beskydy a kvetoucími loukami!


Hodí se vědět:
- Délka trasy: 160 km
- Náročnost: fyzicky středně náročný přejezd „natěžko“ vedl převážně po nezpevněných cestách, výjimečně po úzkých pěšinách nebo jiném náročnějším terénu.
- Vhodné kolo: MTB
- Ubytování na trase: kvalitního ubytování s možností stravování na trase není mnoho, já jsem využil tyto penziony: Horská chata Rabštejn, Relax Pension Schönwald v Podlesí, Chata Svinec
Cesta údolím Budišovky překonává několik brodů
Čtěte také