Jaké vybavení si vzít na lezeckou stěnu
7. 12. 2023
Vyhledávání
Potřebujete poradit? 379 200 777
(Po–Pá 8:00–16:30)
Adventní kalendář - 8. 12. - využijte jako Zónař dodatečnou slevu 15 % na značku RAFIKI s kódem ADVENT »
Dárky zakoupené do 24. 12. 2023 je možné vyměnit nebo vrátit až do 31. 1. 2024 »
6. 12. 2017
Píše se rok 2017 a americká značka Osprey s orlovcem říčním ve znaku je světovým lídrem mezi výrobci batohů. Zda snil o takovém stavu její zakladatel Mark Pfotenhauer už v roce 1974, není známo. Ví se ovšem, že v tom roce rozjel v kalifornském Santa Cruz výrobu batohů.
Firma Osprey byla tehdy pochopitelně úplně odlišná, než dnes. Mark začínal jako selfmademan. Prostě typická „garážovka“, v dnešním newspeaku startup. Mark byl vášnivým trekařem, batohy sám šil a neustále vymýšlel nějaké zlepšováky. Svůj byznys založil na osobním přístupu, batohy vyráběl každému zákazníkovi na míru.
Po dvanácti letech se rozhodl pro změnu. Batohy Osprey se začaly šít sériově. V továrně v Coloradu, kde se předtím vyráběly skafandry pro NASA. Další zásadní rozhodnutí přišlo v roce 2002. Výrobní kapacity v Americe nestíhaly uspokojovat poptávku a mzdové náklady byly vysoké. Proto, stejně jako řada jiných značek, zamířil Osprey do Asie.
Ve Vietnamu se totiž vyrábí většina materiálů potřebných pro zhotovování báglů. To byl třetí zásadní důvod pro stěhování. Mark Pfotenhauer se ovšem přemístil do Vietnamu také. A hned s celou rodinou. Zpátky do Ameriky už se nevrátil a v jihovýchodní Asii žije dodnes.
Centrála současného Osprey čítá 45 lidí a tým je národnostně pestrý. Vývoj tak probíhá kontinuálně, pod jednou střechou a tak je snadné pohlídat si kvalitu od prototypu až po koncový produkt. Výroba batohů vyžaduje ruční práci, Osprey platí svým lidem dvojnásobek minimální mzdy. Není divu, že si značka může dovolit poskytnutí doživotní záruky – All Mighty Guarantee.
Tato „doživotní výhoda“ není zárukou za jakost, tak jak je běžné. Jedná se o výhodu pro zákazníka, poskytnutou nad rámec právními předpisy stanovené 24 měsíční záruky za jakost. Výhoda spočívá v posouzení poškození a jeho příčině ze strany Osprey a je přiznána pouze na poškození způsobené výlučně vadou materiálu a výrobní vadou po dobu rozumné životnosti batohu.
Osprey se snaží o ekologické pojetí výroby. Není divu, že patří k významným členům organizace EOCA, zasazující se o projekty, chránící přírodu. Osprey financuje fond, s jehož pomocí se snaží zamezit lovu hadů v Gruzii. Firma používá recyklovaný papír, čehož si můžete všimnout na visačkách.
Batohů značky Osprey se vyrobí meziročně o 25 % více. Tento nárůst je plynulý už po několik let a vynesl firmu na pozici světového lídra v oboru. Kolekce se postupně obměňuje, osvědčené modely zůstávají, úpravy batohů spočívají v drobných vylepšeních.
O promyšlených detailech batohů Osprey někdy příště, je jich alespoň na dva články. Dnes uzavřu vyprávění sdělením, že dámské batohy se přizpůsobují tělesné konstituci uživatelek hned ve čtyřech ohledech – kratší délce zad, užší rozteči ramenních popruhů s jiným tvarováním a nakonec i tvarováním bederního popruhu.
Ať se vám Osprey lehce nosí
Čtěte také
Lavinová lopata - podle čeho ji vybírat
5. 12. 2023
Přihlášení pomocí e-mailu
nebo přihlášení pomocí sociálních sítí
Jste tu poprvé?
Registrace nového zákazníkaVěrnostní klub
Získejte až 15% slevu a spousty dalších výhod
Slevy na nákup až 15 %
Na vrácení zboží máte až 14 dní
Slevy na naše služby až 30 %