Nové kolekce
Nové zážitky

Stezky korunami stromů v ČR
8. 2. 2022
Kam se u nás vydat za stezkami v korunách stromů? Tipy na rodinné výlety spojené se zajímavými zážitky, výhledy, ale i zábavou a adrenalinem.
Stezky korunami stromů patří mezi oblíbené turistické atrakce, když nabízí neobvyklý výhled nejen na stromy, ale na celou okolní krajinu. Kromě poklidných výhledů navíc dokážou některým návštěvníkům zvednout hladinu adrenalinu v krvi, zejména těm, kteří nemají výšky zrovna v lásce. Ale nemusíte se bát, stezky jsou bezpečné a jedná se o skvělé cíle rodinného výletu. Vybrali jsme pro vás čtyři nejlepší stezky korunami stromů v ČR a v článku najdete jejich popis.
Stezka korunami stromů Lipno
Stezka korunami stromů ležící nedaleko lipenské přehrady byla postavena jako první stezka tohoto typu u nás ve výšce 901 metrů n.m. Na 372 metrů dlouhé dřevěné lávce se návštěvníci dostanou až 24 metrů vysoko. V této výšce se lávka napojuje na 40metrovou devítihrannou věž, která je součástí stezky a zahrnuje dalších 303 metrů chodníku. Celková délka stezky je tedy slušných 675 metrů. Z věže jsou za dobrých podmínek vidět kromě lipenské vodní nádrže a šumavské krajiny dokonce i alpské vrcholy.
Stezka je bezbariérová, takže přístup na ni mají vozíčkáři i maminky s kočárky. Maximální stoupání na stezce včetně věže dosahuje 6 %. Adrenalinovou atrakcí, která je určena nejen dětským návštěvníkům, je 52 metrů dlouhý tobogán umístěný ve středu vyhlídkové věže. Jedná se o nejdelší suchý tobogán v České republice.

Stezka korunami stromů Krkonoše
Krkonošská stezka korunami stromů leží na okraji Janských Lázní, hned vedle hranice Krkonošského národního parku. Na celé stezce jsou pro návštěvníky připraveny informační zastávky o krkonošském lese. Mimo výhledů na okolní stromy a krajinu se zde můžete podívat i pod zem – ke kořenům. V podzemní jeskyni se dozvíte zajímavosti o půdním mikrosvětu zahrnujícím kořeny stromů a různé živočichy.
Jako na jiných stezkách jsou její součástí adrenalinové prvky, například 80metrový tobogán vedoucí vnitřkem vyhlídkové věže, díky kterému se poté, co se dostatečně pokocháte výhledy, můžete dostat dostanete velmi rychle dolů.
S celkovou délkou 1 511 metrů včetně podzemní části se stezka řadí k největším takovým projektům v Evropě. Chodníky vedou až 24 metrů nad terénem a na vyhlídkové věži pak můžete vystoupat až do výšky 45 metrů. Celá stezka je bezbariérová.

Stezka v oblacích – Dolní Morava
Jen kousek od stanice lanové dráhy Sněžník na Dolní Moravě, která se nachází u východní hranice Pardubického kraje, čeká na turisty poutavá vyhlídková stezka v nadmořské výšce 1 116 metrů n.m. Stezka v oblacích nabízí dechberoucí výhledy na okolní hory – jsou vidět Králický Sněžník, Jeseníky i Krkonoše – a neméně zajímavý je už pohled na samotnou stezku díky jejímu neobvyklému nepravidelnému tvaru.
Pro adrenalinové nadšence tady jsou připraveny nápadité prvky, mezi nimiž nechybí tobogán nebo tzv. rukáv. Rukáv je tvořen hustou sítí, kterou lze prolézt z jednoho patra lávky do dalšího. Na vrcholu stezky pak najdete síť, na kterou mohou vstoupit jen ti nejodvážnější.
Co se týká čísel, tak stezka vás zavede až do výšky 55 metrů, ve které se nachází i zmíněná síť, délka dřevěné lávky je 710 metrů a tobogán měří rovných 100 metrů. Na stezku se lze dostat pěšky, na kole nebo lanovkou. Přístup na stezku je bezbariérový, invalidní vozík lze přepravit sedačkovou lanovkou.

Stezka Valaška
Stezka Valaška nacházející se v Beskydech byla otevřena teprve v roce 2019. Vybudována je u horní stanice lanovky na Pustevnách. Nadzemní část stezky měří celkem 660 metrů a chodník vede ve výšce až 15,2 metru. 220 metrů měří trasa v kaskádové věži (1 099 m n.m.), kde vyjdete do výšky 22 metrů. Věž nabízí výhled na okolní krajinu, Štramberskou trúbu, Lysou horu či Ostravu. Za dobré viditelnosti je možné dohlédnout až na Velkou Fatru.
Specifickým prvkem, který opět ocení zejména lidé toužící po adrenalinu, je skleněná vyhlídková plošina Skywalk. Díky této plošině uvidíte při pohledu na zem jen své boty a pak 30 metrů nic. Bude vám tak připadat, že chodíte ve vzduchu. Dalším adrenalinovým prvkem je také 150metrový himalájský chodník zavěšený na ocelových lanech. Průvěs lan může při zatížení dosáhnout až 50 centimetrů. Výplň zábradlí je na himalájském chodníku tvořena provazy, jejichž vázání trvalo dva měsíce.

Foto: weby jednotlivých stezek
Čtěte také
Kam dále?
12. 2. 2018