Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Co dělá batoh skvělým parťákem

Jarní sezona se neúprosně blíží a mít pořádný batoh je základním předpokladem radostného zážitku při pohybu v přírodě. Čím je batoh větší a těžší, tím více to platí. Ale také minimalisticky řešený lezecký batoh může být plný „hi-tech features“, které uživateli zpříjemňují život. Outdoorové batohy, které začal před více než 40 lety vyrábět sympaťák Mark Pfotenhauer z Kalifornie, jsou dnes etalonem dokonalosti. Ano, jde o americkou značku Osprey.

Dlouhá životnost

Každý zná heslo, které praví, že člověk není tak bohatý, aby si kupoval levné věci. Pro outdoorové vybavení to platí dokonale. Ať už jde o bundu, ponožky, boty nebo batoh. Přidanou hodnotu tvoří prvotřídní materiály. Zpracované špičkovými technologiemi. Barvy mají svou stálost, nitě pevnost, zipy se ani po letech nerozjíždějí a vy si časem vytvoříte k věcem citový vztah. Na perfektní bágl jste se mohli vždy stoprocentně spolehnout - ve větrné Patagonii, deštivém Sareku nebo v promrzlých šumavských lesích.

Jasně, že jste si tehdy, před lety, mohli koupit turistický batoh za třetinovou cenu, ale dnes už by možná v klidu odpočíval poničený na půdě. A vzpomínky by nemusely být jen ty dobré…

Uživatelský komfort

Jak vybrat ten správný batoh a co vlastně čekat od batohu na trek v přírodě? Především pohodlné nošení, tedy optimální přenos jeho hmotnosti na tělo a co nejméně zpocená záda! K tomu řada detailů, které usnadňují manipulaci s batohem, pitný režim a uchycení a umístění veškerého vybavení. Podívejme se na to podrobněji, níže zmíněné vlastnosti platí hlavně pro větší batohy.

Nastavitelný a prodyšný zádový systém

Objemnější batohy jsou dostupné ve dvou velikostech zad (S/M a M/L) a k dispozici je ještě možnost, doladit nastavení délky zádového systému, tak aby přesně padl na vaše záda.

Důležitá je prodyšnost, nikdo nechce mít propocená záda. Zádový systém AirSpeed™ je proto vysoce prodyšný. Jde o kombinaci konstrukce zádového systému a bederního pásu s vysoce prodyšným meshem - síťovinou. AirSpeed™ zvyšuje pohodlí při nošení plně naloženého trekového batohu i za teplého počasí.

 

RIDGE II GT MEN
RIDGE II GT MEN
 

 

Pro těžší batohy vyvinuli v Osprey zádový systém AntiGravity™. Základem je konstrukce LightWire™, která se postará o rozložení zátěže. Zesílená síťovina perfektně sedí na těle a pohltí spoustu potu. U těžkých batohů musí být luxusně vypolstrovaný bederní pás. Ramenní popruhy spojuje hrudní popruh s píšťalkou.
 

Popruhy, které nedřou

Ergonomicky tvarovaný bederní pás je konstruován tak, aby přenesl na bedra většinu hmotnosti nákladu a ulehčil tak ramenům a zejména citlivější šíji. Pro pohodlí má Osprey bederáky z vnitřní strany bezešvé a zvenku je vybaven kapsičkami na drobnosti.

Pro pohodlné vymezení polohy ramenních poruhů slouží hrudní popruh s píšťalkou pro signalizaci v nouzi. Na levém ramenním popruhu většinou čeká strečová kapsička na mobil, nebo jinou nezbytnost.
 

RIDGE II GT MEN
RIDGE II GT MEN
RIDGE II GT MEN

Prostor batohu a jeho členění

U větších turistických batohů vede vstup do hlavní komory batohu přes vrchlík se stahováním, běžný bývá i další vstup na zip z boku.

Některé batohy mají uvnitř odepínatelnou přepážku, která rozdělí batoh na dvě komory, vhodné typicky na spací pytel a oblečení.

Kapacitu báglu zvětšují po stranách velké, pružné meshové kapsy s kompresní funkcí -  tzv. InsideOut™. Boční kompresní popruh lze nechat pod kapsou pro lepší kompresi batohu, nebo jej přetáhnout přes kapsu pro zajištění obsahu kapsy (např. láhve).

Po zabalení celého batohu jej v případě nenaplnění můžete stáhnout kompresními popruhy Straight Jacket™.
 

RIDGE II GT MEN
RIDGE II GT MEN
RIDGE II GT MEN

Detaily, které dělají komfort

Pitný režim je základ pohody a proto je většina outdoorových batohů Osprey kompatibilní s vodním rezervoárem (ideálně s Osprey Hydraulics™), pro který je určený prostor mezi zádovým systémem a vakem batohu a je zde očko na jeho uchycení.

Protože je fajn udržet věci v suchu, do spodku batohu je integrovaná a případně i odnímatelná pláštěnka na batoh.

Když nám stačí vak bez víka, lze jej odepnout a pro uzavření použít FlapJacket™. Na řadu treků vyrážíte s trekovými holemi. Proto každý ocení jedinečný systém na uchycení holí Stow-on-the-Go System™.

Buďte bez obav, klíče neztratíte ze síťované kapsičky na zip, jistotou je klip na klíče. Kdo nedá dopustit na klasickou srolovanou karimatku, může si ji na batoh z vnějšku upevnit odnímatelnými popruhy.  Velká přední strečová kapsa vně batohu se hodí na cokoliv, třeba na mokrou bundu.
 

RIDGE II GT MEN
RIDGE II GT MEN

Stop unisexu

Osprey vyrábí téměř každou řadu batohů v pánském i dámském provedení. Kromě barev, které mají holky v oblibě je standardem přizpůsobení toho nedůležitějšího v souladu s anatomií ženského těla. Tedy šířka a výška batohu, zádový systém i tvar bederního pásu a ramenních popruhů.

aplikace, která vám vhodný batoh doporučí

Osprey PackSizer™ je mobilní aplikace, která na základě analýzy postavy doporučí ideální batoh pro vaše záda, cesty i pohodlí. Značka Osprey za tuto aplikaci získala různá ocenění včetně ceny na veletrhu ISPO 2015 v kategorii mobilní aplikace za nejvíce kreativní a inovativní projekt. Stáhnout si jí můžete pro Androind i iPhone.

 

Text: Michal Bulička
Foto: archiv Osprey

Další outdoorové čtení

Vyrážíte na výlet nebo celodenní túru? Nezapomeňte, že i české kopečky mohou být v zimě zrádné. Jak se vybavit...
Jak by měl vypadat trénink každého běžce? Proč zařadit nenáviděnou rozcvičku i hravou abecedu...
Kruhový tréninky s vámi mohou cvičit i děti...