Dárek k narozeninám? Soňu potěšil přeběh napříč Velkou Fatrou

7 min čtení 02. 06. 2022

Přeběh naslepo

Celý tento výlet vymyslel můj parťák Lukin. Připravil pro mě překvapení jako narozeninový dárek! Věděla jsem pouze, že jedu běhat do hor na Slovensko, ale nevěděla jsem kam.

Až po cestě autem mi řekl, že si přeběhneme celou Velkou Fatru, která má 60 km a 4000 m pozitivního převýšení. Moc jsem se těšila, a doufala, že nohy budou spolupracovat. Celý výlet byl pojat tradičně punkově. Se spaním v autě, koupáním v řece, vařením na vařiči a pořádnou porcí megalomanských kilometrů. Tak, jak to Lukin umí.

 

 1597 m n. m. výše už to na Velké Fatře nejde

700 výškových metrů na prvních 3 kilometrech

Ráno jsme tedy vyrazili z parkoviště v Ľubochni po červené Velkofatranské magistrále. Směr první vrchol zvaný Kopa. Na prvních třech kilometrech jsme zdolali převýšení 700 m, takže jsme měli pořádnou makačku hned po ránu. Ale taky první krásný výhled. Dopředu jsem si neprostudovala profil trasy a nevzala jsem si hole. Velká chyba! Alespoň jsem po cestě využívala klacků zalomených na míru, jako podporu nohám do prudkých stoupání. 

Magistrála se v první půli táhne převážně bukovým lesem v polostínu. Občas překvapila tím, jak nebyla prošlapaná. Bylo tam místy hodně padlých stromů a taky byla chvílemi hodně zarostlá bukovými nálety, takže nás čekalo prodírání se křovím a houštím a hledání správného směru. Ale dalo se to zvládnout.

Na několika vrcholových místech v první půli trasy se nám otevíraly panoramatické výhledy na nádhernou slovenskou přírodu včetně Malé Fatry, Nízkých Tater, i těch zasněžených Vysokých.
 

 Kopa - první kopec, první výhled

Spásná studánka a plná chata

S přibývajícími kilometry a hlavně s přibývajícími nastoupanými metry, stoupala i únava v našich nohách. Navíc jsme v teplu, které bylo, bojovali s nedostatkem vody v našich vestách. Záchranou nám byla studánka před Príslopem zhruba v půlce trasy prvního dne přeběhu. To byla spása, bez které bychom měli asi problém.

Naším cílem byla Lukinem vytipovaná chata pod Borišovom, kde jsme chtěli přespat. Jenže bylo nečekaně plno! Celou chatu totiž obsadili čeští studenti doprovázející handicapované na několikadenním horském tripu. Představa, že sbíháme z hřebene do údolí dalších 20 km na vlak, abychom druhý den to samé zase museli nastoupat pro pokračování se nám nelíbila a jevila se jako zbytečná, komplikovaná a zdlouhavá.

Naštěstí milí chataři nás a naše plány vyslechli a řekli, že to nějak vymyslí. Popravdě jsme si oba, každý při dvou půllitrech piva a Kofoly oddechli. Prosili jsme o jakékoliv nouzové spaní. Na lavici, na zemi. Nakonec nás, „kluci dredatí,“ ubytovali dokonce na matracích a s peřinami, což byl po 30 km a 3000 výškových metrech pro dvě unavená těla opravdu luxus.

Večerní pohodové posezení na chatě ve 1300 metrech bylo opravdovou odměnou za námahu prvního dne. Ztracenou energii jsme doplnili polévkou, klobásou, a několika dalšími půllitry pití. I na Tatranský čaj s českými přáteli došlo.
 

 Brzké ráno na chatě,  aneb čekání na raňajky

Hlavním hřebenem za krásnými výhledy 

Ráno jsme po raňajkách, kdy se servírovala míchaná vajíčka a sherpa čaj, vyrazili odpočinutí a zregenerovaní na druhou půli naší krásné trasy. Z chaty pod Borišovom jsme pokračovali na první vrchol Ploská. Od Borišova začíná hlavní centrální hřeben Velké Fatry, kde už vrcholy dosahují výšky 1500 m. Jsou nad úrovní lesa a poskytují výhledy do širokého okolí všemi směry.

Čekalo nás dalších 30 km, ale už jen 1000 m převýšení. Dále jsme pokračovali po krásných vrcholech - Chyžka, Suchý vrch a nejvyšší vrchol Velké Fatry Ostredek (1596 m. n. m.). Druhý den byl více běhatelnější, protože jsme se krásně vlnili po hřebenu nad lesem bez překážek na trati a stoupání už nebylo mnoho. Velmi pozvolným klesáním jsme doběhli až do Turčianských Teplic.
 

Ach ta panorámata...

Ledová regenerace

Z Teplic jsme sedli na vláček směr Vrútky, zpět do Ľubochně k autu. Tam jsme jako první naskákali do studené řeky Ľubochnianky. V tu chvíli mi bylo úplně jedno, že nejsem fanouškem otužování. Byla to ta nejlepší regenerace po dvou dnech makání. A tuhle studenou koupel mi pak Lukin ještě vynahradil tím, že mě vzal v můj narozeninový den do lázní Bešeňová.

Další den jsme se ještě vyběhli podívat jak na vrchol Velký Choč, tak do přírodního minerálního horkého pramene v Kalamenech. To byla ta nejlepší tečka za celým přeběhem. Velkou Fatru jsme ani jeden neznali a překvapilo nás, jak hezky se tam dá zaběhat v převážně hliněném, technicky nenáročném terénu.

Zajímavé bylo, jak málo lidí se tam pohybuje. Za celý přeběh jsme potkali asi jen 20 osob. A medvěda ani jednoho, jen hady a jeleny. A pro příště už jsme si naplánovali přeběh sousední Malé Fatry — cca 75 km a 5000 metrů převýšení. Opět ve dvou dnech.
 

 Soňulinda a Lukin začínají klesat do cíle

Zeptali jsme se Soni na pár tipů a praktických postřehů...

 

V jakých si běžela botách a vybrala jsi dobře na terén Velké Fatry?

Oba jsme běželi v botách Dynafit Ultra 100.  Vybrali jsme výborně, protože držely v terénu jako přibité, a nohy nás vůbec nebolely. Neměnil bychom.

Kolik oblečení jste s sebou měli? Byli jste připraveni na zimu nebo déšť?

Oblečení jsme měli jen to, ve kterém jsme běželi + náhradní tričko a větrovka ve vestě. Takže kdyby byla průtrž, moc připraveni jsme nebyli. Ale předpověď byla příznivá.

Jaké vybavení bys příště přibrala s sebou a jaké jste naopak nesli zbytečně?

Asi bych vzala zásobní vak na vodu. Dvě půllitrové flašky byly v tom horku málo. Jinak jsme si vystačili s tím, co jsme měli. A to byla jen vesta, 2 flašky, tyčinky, výživy, sýr, bunda, čelovka, peníze, alu folie.

Jsou na trase ještě další možnosti přenocování kromě Chaty pod Borišovom?

Podle mapy je v okolí trasy ještě pár útulen, ale ty vyzkoušené nemáme. Po cestě jsme viděli řadu turistických ohnišť, takže se dá případně spát i pod širákem na krásných loukách, ale je třeba si ověřit, zda je takové nocování oficiálně povolené.

Jaké je podle tebe nejlepší roční období na přeběh nebo přechod Velké Fatry?

Vybrala bych právě květen, možná ještě červen. Eventuelně září, říjen. V květnu už je dole sníh, je tak akorát teplo, nejsou vedra a nehrozí tolik bouřky, jako v červenci. Příroda se probouzí. V září nebo říjnu je taky stabilní počasí, bouřky už zase tolik nehrozí a všechno se barví do podzimních barev. Pokud člověk nechytne deštivé období, tak myslím, že jsou tyto měsíce ideální.

Je po cestě možné doplňovat vodu, nebo je potřeba mít všechnu s sebou?

Po cestě je celkem dost zdrojů vody. Pod vrcholem Kopa, v Ľubochnianském sedle, Pod Príslopem… polohu studánek najdete na mapy.cz (stáhněte si do aplikace offline mapové podklady). To jen my jsme to trochu podcenili a pak sušili hubu. Druhý den už vody není potřeba tolik, protože se tolik nestoupá. My nabírali až u Kráľovy skaly.

Kde bys ráda oslavila příští narozeniny?

Zase nejlépe někde v přírodě s blízkými lidmi a s úsměvem na tváři!

Trasa našeho přeběhu Velké Fatry:

Náš přeběh kopíroval až po vrchol Krížna Velkofaktranskou magistrálu. Poté jsme pomalu sbíhali do Turčianských Teplic - mapa: https://mapy.cz/s/golujuseso

 

Akci naplánoval a fotil: Lukáš Vařecha
O dojmy se podělila: Soňa Švestková

SOŇA ŠVESTKOVÁ

Pohyb v přírodě jí přináší radost a bere ho jako skvělou formu relaxu. Běh na silnici vyměnila za pobíhání  po horách, kopcích, prostě v přírodě. Díky tomu poznává stále nová místa,  na kterých by se standardně neprošla. Miluje dlouhé horské běhy, však už také absolvovala několik českých ultra trailů (B7, H8, LHUT, LH24) a objevovala pro vás trasu v rámci Rock Point výzvy "napříč Krušnými horami". V budoucnu by se ráda zúčastnila i zahraničních ultra závodů typu GGUT (Grossglockner ultra trail), Tatranská šelma)...


Fotogalerie


Další outdoorové čtení

Martin si dal Rock Point výzvu „napříč Šumavou“ a za dva dny uběhl 160 km. Jak se taková ultra vzdálenost běží, jak je to náročné a co na trase čekat, jsme se zeptali přímo...
Holky si střihly přeběh Krušných hor. Tahle Rock Point výzva je dlouhá 220 km. Jaké dojmy si z přeběhu odnášejí... 

Jak 3 holky přeběhly Krušné hory

03. 07. 2022
12 min čtení
Příběhy
V Alpách je celkem 82 čtyřtisícových vrcholů. A Kubovi už zbývá zdolat pouze jeden jediný. Po dobu 16 let zdolával jeden za druhým. Zeptali jsme se ho...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey