Do Švédska na mořský kajak!

3 min čtení 01. 07. 2017

Pobřeží nedaleko Axmaru v Botnickém zálivu


Švédsko je země, zaslíbená mořím a jezerům. Seakayaking, česky mořský kajak, je atraktivní aktivita, při které se dá dobře prozkoumat pobřeží a naplno si užít klidu romantických tábořišť. Ideální mix pro milovníky vody a kempinku. Parta výherců zákaznické soutěže a pár nadšených kajakářů z Rock Point u si to užili naplno…

Je krásně a při letu nad Stockholmem obdivujeme souostroví a spoustu plachetnic na moři mezi ostrůvky. Po příletu nemarníme čas, autem přejíždíme do Kaalhalu na okraji Stockholmu do stylového skandinávského domu s příjemnou atmosférou. Sídlo firmy Haglöfs. Značka, která celý výlet zaštítila a jejíž vylosovaní zákazníci mají možnost nakouknout pod pokličku. Pokud jde o prostředí, musí tady být radost pracovat. Seznamujeme se s filozofií značky, založené hlavně na účelnosti, jednoduchosti, špičkové kvalitě i ekologickém pojetí výroby i byznysu.

V podvečer už stanujeme na pobřeží nedaleko Axmaru, severně od většího města Gävle. Ráno vyplouvá naše parta na klidné moře Botnického zálivu v Baltském moři. Voda je jako zrcadlo, pobřeží malebně balvanovité a porost tvoří hlavně břízy a borovice.

Ačkoli je větrno, vlny nás zatím nehoupou. Na otevřeném moři sledujeme bílé čepičky vln, ale díky přirozeným větrolamům v podobě ostrůvků nám nekomplikují plavbu. Mořská voda zde sice není moc slaná, zato je pořádně studená. Cvaknout se do desetistupňového moře by znamenalo bojovat o přežití.

Odpoledne jsme se ovšem přejezdu úseku vlnitého moře Botnického zálivu nevyhnuli, všichni jsme se pohoupali, naštěstí jsme dokázali udržet balanc. Vždy po hodině až dvou pádlování jsme přistáli na příjemném místě v zátoce a odpočívali. K tomu je výborné mít místního guida, který zná pěkné pláže a zálivy.

Táboříme na parádním místě, zatímco naši průvodci připravují večeři, my zkoušíme chytat ryby. Udice jdou z ruky do ruky a třpytka láká rybky. Bohužel jen ty malinkaté.

Po dvacetikilometrové plavbě na břehu vidíme saunu. Do cíle musíme oklikou. Proplouváme zálivem, na břehu vidíme tu a tam typické dřevěné červenohnědé domky. Kajaky se prosmýkly úžinou a užasle hledíme na záliv. Reklama na romantiku. Vůkol lesy a na konci několik chaloupek.

Po přistání vyrážíme do sauny. Je to takový soudek z březového dřeva vedle mola. Vytápí se v klasických kamnech na dřevo. Ochlazení spolehlivě zajistí voda v moři, nebýt sauny, ani bych se ve švédském Baltu nevykoupal.

Švédové milují vaření v přírodě. Na spoustě míst najdete připravené ohniště s otočným roštem a velikou pánví. Roztopí se dřevo a na rošt se pokládají konvice, hrnce nebo pánve. Poslední večeře byla zlatým hřebem. Zeleninový salát a k tomu šťavnatá vepřová pečinka a pstruh na kopru v alobalu. Sladkou tečku obstaral delikatesní malinový dezert s drobenkou. Pak už jen krátká plavba k silnici, autem na letiště a domů…

Užitečné odkazy:


Půjčovna kajaků: http://www.golfandski.info

Turismus v regionu: http://www.visitgavle.se

Počasí:
Axmar Bruk – metoblue.com

Axmar Bruk – yr.no

Text: Michal Bulička
Foto: Michal Bulička a Petr Snížek

Další outdoorové čtení

Legendárním Walkerovým pilířem (6a+ , ED ,1.200 m) se nám podařilo prostoupit během jediného dne. Stačila dobrá podmínka a...
Martin si dal Rock Point výzvu „napříč Šumavou“ a za dva dny uběhl 160 km. Jak se taková ultra vzdálenost běží, jak je to náročné a co na trase čekat, jsme se zeptali přímo...
Holky si střihly přeběh Krušných hor. Tahle Rock Point výzva je dlouhá 220 km. Jaké dojmy si z přeběhu odnášejí... 

Jak 3 holky přeběhly Krušné hory

03. 07. 2022
12 min čtení
Příběhy

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey