Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Jakub Cejpek - Dobrodruh s kamerou nám povyprávěl o životě a svých plánech

Jakub je stabilním členem Rock Point Týmu a krom toho, že je to inspirují allrounder, také skvěle fotí. Jeho fotoreporty jsou ozdobou našeho blogu a s jeho fotkami i videi se potkáte často i na ilustračních fotkách k mnohým tématům. Zeptali jsme se, jak jde život…

Jakube, jak moc změnilo pojetí Tvého života narození dcerky?

Zásadně a radostně. Plánování se najednou řídí zcela jinými pravidly a harmonogramem, ale hodně si užíváme toho, když můžeme do přírody vyrazit všichni tři. A díky tomu, že je má žena Kristina nadmíru velkorysá, mohu i dál směle vyrážet na soukromé náročnější akce. Ale nutno říct, že loučení je teď náročnější a návraty se snažím většinou uspěchat.

V roce 2019 jsi toho prožil v horách hodně. Zkus vypíchnout highlighty a uveď, s čím mají počítat tví následovníci, které by to inspirovalo? Začněme lezením v ledu…

V loňské sezóně přály ledové podmínky tradičně v Dolomitech. Takže jsme na jih jeli hned několikrát a užili si jak horské cesty Couloir Mistica (WI4+, M5, 500 m) na Innerkoflerturm nebo Hypercoldai (WI4+, IV+, 250 m) v masivu Civetta. Kromě dalších krásných kratších ledů jsme si pověsili pytel do Jumbo Jetu v Langentalu, takže je jasné, že se do Itálie ještě podíváme. A jak se nejlépe připravit na ledy? Přibalte 10 kilo morálu!

Jakub Cejpek - Dolomity
Dolomity

Co na skialpech?

Loni proběhl především závěr skialpové sezóny skvostně. Když jsme si užili začátkem května prašan v Ötztalu na Schrankogelu, říkali, že už je to pěkná tečka, tak jsme netušili, že lyže vytáhneme ještě o měsíc později. Vítězem skialpové kategorie se pro mě stalo prosincové objevování údolí Gasteinu, kterým mě protáhl kamarád a dočasný rezident Jarda a ve skvělých podmínkách jsme si užili nejen výstupy, ale i sjezdy. Například v jižních stěnách Türchwandu, SV stěně Scharecku nebo severním svahu od Hagenerhütte. Vychytat dobré a bezpečné podmínky je alfa a omega radostného skialpu a my jsme měli kliku! 

Jakub Cejpek - Gastein
Gastein

Ledovcová túra?

Tady krásně navážu na minulou kategorii. Nejvíc ledovců jsme si užili v červnu v Bernských Alpách a z velké části na lyžích. Během parádní čtyřdenní okružní túry v této bělostné divočině jsme vylezli severním žebrem Haslerrippe na Aletschhorn, druhý nejvyšší vrchol pohoří. A já sundal jeden pradávný pytel a odškrtnul poslední čtyřku Bernských Alp. Pokud máte Aletschhorn také ve svých plánech, pozor! Bivak Mittelaletsch smetla vloni lavina a je nepoužitelný. Vhodnou alternativou je trasa přes Oberaletschhütten.

Jakub Cejpek - Hasler Rippe
Haslerrippe

Horolezecká hřebenovka v Alpách?

Tady bych měl víc kandidátů. Takže stručně zmíním žulovou plezírovou túru Gamskogelgrat ve Štýrsku a pokročím hned dál. Druhým neplánovaným, ale o to milejším překvapením, byl traverz hřebene Glocknerwandu, který končí až na nejvyšším vrcholu Rakouska a jedná se o hřebenovou túru par excellence. Užili jsme si exponované lezení, skálu i sníh, hodně slaňování a ještě víc lezení. Zkrátka komplexní alpský výlet, který je za stabilního počasí a dobré podmínky velkým zážitkem. 

Jakub Cejpek - Glocknerwand
Glocknerwand

Sportovní lezení?

Skalního lezení proběhlo vloni v mém podání poskrovnu, a to navzdory tomu, že jsme s Lukym lezeckou sezónu zahájili už na přelomu února a března na Delenda Carthango (6b, 200 m) u Passo Sella. Vzhledem k teplotám kolem nuly a sněžení nelze hovořit o ničem jiném, než o masochismu. Další vícedýlky jsme si ale užili ještě na jaře a na podzim v Arcu. Pamatovat si budeme především tradiční (=velmi skromně odjištěné) cesty Via Barbara na Colodri, Via Missile na Monte Casale a Cesare Levis na Pian dela Paia. Všechny nám přichystaly mnoho zážitků, prověřily naši techniku v koutech a přidaly i nějaký ten šedý vlas.

Jakub Cejpek - Arco vícedélka
Arco - vícedélka

Výlet do hor s miminem?

Tady jsme u těch specifických parametrů u výletu s miminem. Cílem je minimalizovat cesty autem, zajistit jeho pohodlí a základní potřeby, a pokud je to možné, umožnit i rodičům, aby se vyvětrali. Proto jsme jezdili nejvíc do Horního Rakouska a Štýrska, ale jednu výjimku jsme přeci jen udělali a vyjeli koncem listopadu na Sardinii. Ostrov nás mile překvapil svou krásou, velikostí a možnostmi lezení i výletů, takže se těšíme brzy na viděnou. Květen nebo říjen je podle mě nejlepší období pro aktivní dovolenou.

Jakub Cejpek - Sardinie
Sardinie

Jak jsi pokročil s projektem Alpské 4000?

V roce 2019 to s čtyřtisícovkami vyšlo nečekaně skvěle. Po červnovém Aletschhornu jsme o měsíc později vyrazili s Martinem pod jižní stěnu Blancu a hřebenem Brouillard vylezli až na jeho vrchol. Nejen, že jsme po cestě přešli 5 vrcholů nad čtyři tisíce, ale hlavně jsme si sáhli na dno svých sil. Vytrvalostně i technicky to bylo náročné, ale zážitek z této odlehlé a velkolepé túry za tu námahu rozhodně stál. Letní alpskou sezónu jsme pak symbolicky uzavřeli s Lukášem při rychlovýpadu na Dent Blanche. V ukázkovém babím létě jsme si pěkně zalezli a já jsem zakulatil sumu čtyřtisícovek na krásných 70.   

Jakub Cejpek - Brouillard
Brouillard

Jaké vybavení se Ti v poslední době osvědčilo a můžeš ho doporučit ostatním?

Aktuálně testuju pár nových kousků od Salewy a nejvíc mě baví batoh Apex Wall. Nejdříve jsem byl k netradiční konstrukci skeptický, ale osvědčil se mi na Brouillardu i Glocknerwandu a je to pro mě ideální batoh na klasický alpinismus. Lehký, kompaktní a dobře padnoucí.   

Jakub Cejpek - Glocknerwand
Glocknerwand

Největší fotozážitek v roce 2019?

Mám radost z asi desítky černobílých fotek z hor, které se mi podařilo v průběhu roku zachytit. Koncem roku vždycky skládám kalendář a těchto pár kousků si tam najde cestu a na papíře pak mají ještě o něco větší šťávu.

Jakub Cejpek - Brouillard
Brouillard

Plánuješ nějakou výstavu fotografií?

Aktuálně neplánuji, příprava výstavy je časově a finančně dost náročná. Ale občas se naskytne možnost zapojit se do nějaké společné s ostatními autory. Takže uvidíme, jestli se něco poštěstí. 

Jakub Cejpek - Štýrsko
Štýrsko

Kde se s Tebou můžeme setkat při různých přednáškách, besedách nebo festivalech?

Festivaly jsou většinou doménou podzimu a na jejich plánování je zatím času dost. Ale z té dobíhající sezóny budu 13. 2. v Brně na festivalu Do hor přednášet o čtyřtisícovkách a 16. 3. v Blatné o andských čtyřtisícovkách. Jste vřele zváni.

Jakub Cejpek - Kasberg Traunstein
Kasberg - Traunstein

Plány na rok 2020?

Udržet tělo v co nejlepším zdraví, podniknout co nejvíc výletů s rodinou, přidat snad nějakou další čtyřku a udělat při tom všem aspoň pár fotek, ze kterých budu nadšený. Plány jsou vágní, rád se nechávám překvapit.

Jakub Cejpek - Angerkogel
Angerkogel

Děkuji za odpovědi a přeji úspěšný rok!

Ptal se: Michal Bulička
Odpovídal: Jakub Cejpek, člen Rock Point Týmu

Další outdoorové čtení

Jak to vypadá, když si ke čtyřicátninám nadělíte šestidenní sólo traverz hřebene Fitz Roy...
Ledový maraton Lipno 2021. Jak se běhá po ledu a co si obout na nohy? Ice maraton jsem běžel už 3x a pokaždé byly jiné podmínky...
Jedni ho za jeho výkony obdivují, druzí kritizují. Podívejte se na jeho příběh trochu více z blízka a udělejte si svůj vlastní názor...