Jakub Cejpek - Dobrodruh s kamerou nám povyprávěl o životě a svých plánech

6 min čtení 14. 02. 2020

Jakub je stabilním členem Rock Point Týmu a krom toho, že je to inspirují allrounder, také skvěle fotí. Jeho fotoreporty jsou ozdobou našeho blogu a s jeho fotkami i videi se potkáte často i na ilustračních fotkách k mnohým tématům. Zeptali jsme se, jak jde život…

Jakube, jak moc změnilo pojetí Tvého života narození dcerky?

Zásadně a radostně. Plánování se najednou řídí zcela jinými pravidly a harmonogramem, ale hodně si užíváme toho, když můžeme do přírody vyrazit všichni tři. A díky tomu, že je má žena Kristina nadmíru velkorysá, mohu i dál směle vyrážet na soukromé náročnější akce. Ale nutno říct, že loučení je teď náročnější a návraty se snažím většinou uspěchat.

V roce 2019 jsi toho prožil v horách hodně. Zkus vypíchnout highlighty a uveď, s čím mají počítat tví následovníci, které by to inspirovalo? Začněme lezením v ledu…

V loňské sezóně přály ledové podmínky tradičně v Dolomitech. Takže jsme na jih jeli hned několikrát a užili si jak horské cesty Couloir Mistica (WI4+, M5, 500 m) na Innerkoflerturm nebo Hypercoldai (WI4+, IV+, 250 m) v masivu Civetta. Kromě dalších krásných kratších ledů jsme si pověsili pytel do Jumbo Jetu v Langentalu, takže je jasné, že se do Itálie ještě podíváme. A jak se nejlépe připravit na ledy? Přibalte 10 kilo morálu!

Jakub Cejpek - Dolomity
Dolomity

Co na skialpech?

Loni proběhl především závěr skialpové sezóny skvostně. Když jsme si užili začátkem května prašan v Ötztalu na Schrankogelu, říkali, že už je to pěkná tečka, tak jsme netušili, že lyže vytáhneme ještě o měsíc později. Vítězem skialpové kategorie se pro mě stalo prosincové objevování údolí Gasteinu, kterým mě protáhl kamarád a dočasný rezident Jarda a ve skvělých podmínkách jsme si užili nejen výstupy, ale i sjezdy. Například v jižních stěnách Türchwandu, SV stěně Scharecku nebo severním svahu od Hagenerhütte. Vychytat dobré a bezpečné podmínky je alfa a omega radostného skialpu a my jsme měli kliku! 

Jakub Cejpek - Gastein
Gastein

Ledovcová túra?

Tady krásně navážu na minulou kategorii. Nejvíc ledovců jsme si užili v červnu v Bernských Alpách a z velké části na lyžích. Během parádní čtyřdenní okružní túry v této bělostné divočině jsme vylezli severním žebrem Haslerrippe na Aletschhorn, druhý nejvyšší vrchol pohoří. A já sundal jeden pradávný pytel a odškrtnul poslední čtyřku Bernských Alp. Pokud máte Aletschhorn také ve svých plánech, pozor! Bivak Mittelaletsch smetla vloni lavina a je nepoužitelný. Vhodnou alternativou je trasa přes Oberaletschhütten.

Jakub Cejpek - Hasler Rippe
Haslerrippe

Horolezecká hřebenovka v Alpách?

Tady bych měl víc kandidátů. Takže stručně zmíním žulovou plezírovou túru Gamskogelgrat ve Štýrsku a pokročím hned dál. Druhým neplánovaným, ale o to milejším překvapením, byl traverz hřebene Glocknerwandu, který končí až na nejvyšším vrcholu Rakouska a jedná se o hřebenovou túru par excellence. Užili jsme si exponované lezení, skálu i sníh, hodně slaňování a ještě víc lezení. Zkrátka komplexní alpský výlet, který je za stabilního počasí a dobré podmínky velkým zážitkem. 

Jakub Cejpek - Glocknerwand
Glocknerwand

Sportovní lezení?

Skalního lezení proběhlo vloni v mém podání poskrovnu, a to navzdory tomu, že jsme s Lukym lezeckou sezónu zahájili už na přelomu února a března na Delenda Carthango (6b, 200 m) u Passo Sella. Vzhledem k teplotám kolem nuly a sněžení nelze hovořit o ničem jiném, než o masochismu. Další vícedýlky jsme si ale užili ještě na jaře a na podzim v Arcu. Pamatovat si budeme především tradiční (=velmi skromně odjištěné) cesty Via Barbara na Colodri, Via Missile na Monte Casale a Cesare Levis na Pian dela Paia. Všechny nám přichystaly mnoho zážitků, prověřily naši techniku v koutech a přidaly i nějaký ten šedý vlas.

Jakub Cejpek - Arco vícedélka
Arco - vícedélka

Výlet do hor s miminem?

Tady jsme u těch specifických parametrů u výletu s miminem. Cílem je minimalizovat cesty autem, zajistit jeho pohodlí a základní potřeby, a pokud je to možné, umožnit i rodičům, aby se vyvětrali. Proto jsme jezdili nejvíc do Horního Rakouska a Štýrska, ale jednu výjimku jsme přeci jen udělali a vyjeli koncem listopadu na Sardinii. Ostrov nás mile překvapil svou krásou, velikostí a možnostmi lezení i výletů, takže se těšíme brzy na viděnou. Květen nebo říjen je podle mě nejlepší období pro aktivní dovolenou.

Jakub Cejpek - Sardinie
Sardinie

Jak jsi pokročil s projektem Alpské 4000?

V roce 2019 to s čtyřtisícovkami vyšlo nečekaně skvěle. Po červnovém Aletschhornu jsme o měsíc později vyrazili s Martinem pod jižní stěnu Blancu a hřebenem Brouillard vylezli až na jeho vrchol. Nejen, že jsme po cestě přešli 5 vrcholů nad čtyři tisíce, ale hlavně jsme si sáhli na dno svých sil. Vytrvalostně i technicky to bylo náročné, ale zážitek z této odlehlé a velkolepé túry za tu námahu rozhodně stál. Letní alpskou sezónu jsme pak symbolicky uzavřeli s Lukášem při rychlovýpadu na Dent Blanche. V ukázkovém babím létě jsme si pěkně zalezli a já jsem zakulatil sumu čtyřtisícovek na krásných 70.   

Jakub Cejpek - Brouillard
Brouillard

Jaké vybavení se Ti v poslední době osvědčilo a můžeš ho doporučit ostatním?

Aktuálně testuju pár nových kousků od Salewy a nejvíc mě baví batoh Apex Wall. Nejdříve jsem byl k netradiční konstrukci skeptický, ale osvědčil se mi na Brouillardu i Glocknerwandu a je to pro mě ideální batoh na klasický alpinismus. Lehký, kompaktní a dobře padnoucí.   

Jakub Cejpek - Glocknerwand
Glocknerwand

Největší fotozážitek v roce 2019?

Mám radost z asi desítky černobílých fotek z hor, které se mi podařilo v průběhu roku zachytit. Koncem roku vždycky skládám kalendář a těchto pár kousků si tam najde cestu a na papíře pak mají ještě o něco větší šťávu.

Jakub Cejpek - Brouillard
Brouillard

Plánuješ nějakou výstavu fotografií?

Aktuálně neplánuji, příprava výstavy je časově a finančně dost náročná. Ale občas se naskytne možnost zapojit se do nějaké společné s ostatními autory. Takže uvidíme, jestli se něco poštěstí. 

Jakub Cejpek - Štýrsko
Štýrsko

Kde se s Tebou můžeme setkat při různých přednáškách, besedách nebo festivalech?

Festivaly jsou většinou doménou podzimu a na jejich plánování je zatím času dost. Ale z té dobíhající sezóny budu 13. 2. v Brně na festivalu Do hor přednášet o čtyřtisícovkách a 16. 3. v Blatné o andských čtyřtisícovkách. Jste vřele zváni.

Jakub Cejpek - Kasberg Traunstein
Kasberg - Traunstein

Plány na rok 2020?

Udržet tělo v co nejlepším zdraví, podniknout co nejvíc výletů s rodinou, přidat snad nějakou další čtyřku a udělat při tom všem aspoň pár fotek, ze kterých budu nadšený. Plány jsou vágní, rád se nechávám překvapit.

Jakub Cejpek - Angerkogel
Angerkogel

Děkuji za odpovědi a přeji úspěšný rok!

Ptal se: Michal Bulička
Odpovídal: Jakub Cejpek, člen Rock Point Týmu

Další outdoorové čtení

Norsko si nás získalo svou podmanivou přírodou. Projeli jsme jeho jižní část na kole i pěšky a zážitků je spousta. Přečtěte si, co určitě stojí za návštěvu...

Norskem na kole i pěšky

15. 09. 2022
4 min čtení
Příběhy
Legendárním Walkerovým pilířem (6a+ , ED ,1.200 m) se nám podařilo prostoupit během jediného dne. Stačila dobrá podmínka a...
Martin si dal Rock Point výzvu „napříč Šumavou“ a za dva dny uběhl 160 km. Jak se taková ultra vzdálenost běží, jak je to náročné a co na trase čekat, jsme se zeptali přímo...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey