Dvě sportovní vícedélky na Trisselwand

5 min čtení 30. 06. 2020

Už vám to slušně leze, umělá stěna je těsná a Jura nízká? Na klasické linky v horách po vlastním ale zatím chybí zkušenosti a odvaha? Co takhle nějaká sportovně odjištěná vícedélka? Jasně, není to vystřílené po metru, ale ty výhledy za trochu toho odhodlání určitě stojí.

Po dolezení máte Solnou komoru jako na dlani
Po dolezení máte Solnou komoru jako na dlani

Dlouhá stěna Trisselwand

Solná komora v Horním Rakousku je pro nás jednou z nejbližších alpských oblastí a nabídka zdejších outdoorových aktivit nepřeberná. My z nich dneska vybereme skalní lezení. Na západním okraji pohoří Totes Gebirge, v krajině nesčetných jezer, se nad hladinou Altaussee tyčí Trisselwand (1755 m) se strmou západní stěnou, kde se vaše více vícedélkové sny mohou proměnit ve skutečnost.

Obě zmíněné cesty, na které se vás snažím nalákat, mají mnoho společného. Však jsou ve stěně jen pár metrů od sebe. Levá Sommernachtsfahrt (7+) má kromě krkolomnějšího názvu i lehce vyšší obtížnost než Seeblick (7), ale jinak jsou charakterem velice podobné. U obou si užijete více než 400 metrů lezení a to převážně v plotnách. Bez toho, abyste věřili nohám na tření, se tady neobejdete. Také platí, že spodní délky jsou méně líbivé a rozbité, zatímco horní jsou nejen utaženější, ale především krásnější. Čím výše lezete, tím jsou kroky zajímavější, skála kompaktnější a výhledy velkolepější.

Obě linie jsou sportovně odjištěné nýty a vedou v plotnách
Obě linie jsou sportovně odjištěné nýty a vedou v plotnách

I když jsou cesty v zásadě sportovně odjištěné, je potřeba k nim přistupovat obezřetně. Vyhlídněte si stabilní počasí, buďte si jisti lezeckou metodikou a hlavně – neztraťte se na nástupu. Pod stěnu vede ze sedla Tressensattel malá pěšinka přes místo zvané Gamsstelle (viz mapa níže) a doporučuji vyrazit hodně časně. Zatímco lezení ve stínu prospívá jak nejistým krokům na tření, tak pitnému režimu, v letním odpoledni se stěna mění v nepříjemné solárko.

Leze se po malých, nebo po žádných na tření
Leze se po malých, nebo po žádných na tření

K lezení samotnému si dovolím přihodit jen pár tipů. Na každém štandu poctivě sundávejte lezečky a batoh, končetiny vám ke konci cesty poděkují. Pokud stejně zodpovědně přibalíte vklíněnce a friendy, vězte, že v lehkých délkách spíše nejsou potřeba a v těžkých moc založit nelze. Ale pro podporu morálu se výjimečně mohou hodit. Některé štandy jsou pohodlné, jiné méně. Snažte se lézt rychle, visení v sedáku dokáže jističe pěkně odrovnat. Jinak je lezení na Trisselwandu parádní, užijte si to!

Vrcholová knížka a letecké výhledy na Altaussee
Vrcholová knížka a letecké výhledy na Altaussee

Když po asi 4–5 hodinách vykouknete za horní hranu stěny, ulevíte si především proto, že se můžete přezout do normálních bot. Pak se můžete ještě projít kousek nahoru doleva ke kříži a posléze už vás červená turistická zavede po šipkách zpátky do sedla Tressensattel. Počátkem sezóny vás mohou nahoře ještě potkat sněhová pole, celoročně vás pak bezpečně zchladí koupačka dole v jezeru. 

V plotnách cesty Sommernachtstraum
V plotnách cesty Sommernachtstraum 

Cesty v číslech:


Seeblick
Obtížnost:  7
Délka: 440 metrů/12 délek
Topo: zde

Pravá sedmička v JZ stěně Trisselwandu. Parádní plotnové lezení, především poslední tři délky stojí za to!

Sommernachtstraum
Obtížnost:  7/7+
Délka: 440 metrů/13 délek
Topo: zde

Levá sedmička v JZ stěně Trisselwandu. Pěkné lezení v kompaktní skále vás čeká v druhé polovině stěny. Klíčová je 12. délka za 7+, ale klasa je vcelku mírná.

V plotnách často nezbývá, než věřit nohám na tření
V plotnách často nezbývá, než věřit nohám na tření

Hodí se předem vědět


Lokalita:

Rakousko, Totes Gebirge, Trisselwand (1755 m)

Nástup pod stěnu Trisselwand:  mapa

 

Celodenní podívaná ze stěny Trisselwand
Celodenní podívaná ze stěny Trisselwand

Mapy a průvodce:

Online průvodce na Seeblick najdete na bergsteigen.com. Obě cesty jsou také v němčině popsané v knižním průvodci Genussklettern Österreich Mitte z nakladatelství Alpinverlag.

Kdy vyrazit?

Na dlouhé cesty se hodí dlouhé dny. Se vstáváním ale neotálejte, když se do stěny opře slunce, začíná to být v lezečkách utrpení. Počkejte si na stabilní počasí. Slanit se sice dá téměř odkudkoliv, ale za bouřky to není žádný plezír.
 

Ranní nástup stěnu Trisselwand, cesty jsou v plotnách vpravo Ranní nástup stěnu Trisselwand, cesty jsou v plotnách vpravo

Kde složit hlavu:

Při pozdním příjezdu lze přenocovat v autě nebo pod širákem v sedle Trisselwand, na delší táboření zkuste kempy u jezer, například z tohoto u Altausseer See se dá nastoupit i pěšky.

Příjezd a parkování:

Linz – Gmunden – Bad Ischl –Bad Aussee – Grundlsee. Odtud po úzké silničce do sedla Tressensattel (950 m), kde je placené parkoviště s WC. Nástup pod stěnu viz mapa výše. Sestup z Trisselwandu po turistické stezce 233.

Siluety lezců v linii Seeblick s exkluzivním výhledem na Dachstein
Siluety lezců v linii Seeblick s exkluzivním výhledem na Dachstein

Náročnost:

Viz info u jednotlivých cest výše.

Vybavení:

Dvojitá lana 2x50 metrů (hodí se pro případné slanění. Pokud jste si jisti, že stěnu vylezete, vystačíte si i s jednoduchým lanem), 12 expresek, smyčky na provázání štandů, helma. Pokud nemáte rádi odlezy, můžete přibalit sadu vklíněnců a pár menších friendů. Nezapomeňte na vodu, v horní polovině stěny to v létě pěkně praží.

Sbalit lana a pohodlně po svých dolů
Sbalit lana a pohodlně po svých dolů

Předpověď:

Na předpověď počasí můžete kouknout například na Meteoblue

Ostatní tipy:

Pokud dáváte přednost lehčím cestám, můžete na Trisselwand zkusit dobrodružnou cestu Stügerweg (600m/3+).

Ve střední části cesty Sommernachtstraum, zatím ještě ve spásném stínuVe střední části cesty Sommernachtstraum, zatím ještě ve spásném stínu

Foto a text: Jakub Cejpek


Jakub Cejpek - člen Rock Point Týmu
JAKUB CEJPEK

Fotograf, horský průvodce a člen Rock Point Týmu. Z horských disciplín zkouší všechno možné od lezení po skialp a nevalnou kvalitu maskuje univerzálností. Hodně fotí, občas něco natočí a hlavně je rád venku. Je členem Rock Point Týmu.

www.cejpek.com
IG: @jakubcejpek

Další outdoorové čtení

V Alpách je celkem 82 čtyřtisícových vrcholů. A Kubovi už zbývá zdolat pouze jeden jediný. Po dobu 16 let zdolával jeden za druhým. Zeptali jsme se ho...
Běhat každý den alespoň kousek? V jakémkoliv počasí? V oblečení Ronhill najdete vše potřebné. Čím tahle britská značka vyniká...
Kolega Martin je nadšený běžec a když se naskytla příležitost, vyběhl směr Sněžka. Z Horní Břízy je to dobrých 246 km! Zeptali jsme ho...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey