246 běžeckých kilometrů na Sněžku

6 min čtení 10. 05. 2022

Náš kolega Martin se jednoho dne rozhodl zaběhnout si na Sněžku. Asi by to nebylo nic výjimečného, kdyby se nerozhodl odstartovat z domova, což je dobrých 246 km daleko. Proč si na ultra běh vybral zrovna nejvyšší bod České republiky? Kudy běžel a jaké nástrahy při běhu Horní Bříza-Sněžka řešil? Zeptali jsme se ho napřímo...

Martine, jak se to tak stane, že se rozhodneš zaběhnout si na Sněžku?

Impulsem pro mě byla vlastně změna práce. V květnu jsem končil na jedné pozici a v září jsem měl domluvený nástup na nové místo. A během těch pár měsíců volna jsem hodně běhal. A hlavně pravidelně. Denně třeba 20 km. Po měsíci jsem najednou zjistil, že ani po 400 km za měsíc se necítím unavený. A když pak rodina jela do lázní a já měl být týden doma sám, rozhodl jsem se využít volné dny k takovému pěknému vyklusání. Ta Sněžka byla náhoda a taky byla v rozumné vzdálenosti.

V rozumné vzdálenosti? Myslíš těch 246 km? Jak dlouho běháš, že sis troufl na takovou ultra distanci?

Běhám asi tak 10 let. Vlastně od té doby, co jsem ženatý (smích). Dělával jsem celkem časově náročné sporty, takže běh byla pro mě taková příjemná změna, časově celkem nenáročná. Věnuju se tomu sice méně, než bych chtěl, ale týdně naběhám tak 50-60 km.
 

Martin při běhu z Horní Břízy na Sněžku (246 km)


Běžel si uprostřed léta, to je asi docela náročné...

Běžel jsem to etapově, na pět částí. První den byl totální hic, takže to byl úplně nejhorší den. A protože jsem běžel bez supportu, trasu jsem plánoval podle map a koukal jsem, aby byla pokud možno uprostřed každé etapy nějaká možnost občerstvení, doplnění vody.

Jak sis jednotlivé etapy rozvrhl?

Hlavně jsem se nikde nechtěl moc dlouho zastavovat. Žádné kochání, nebo objevování. Běh jsem chtěl absolvovat co nejvíce v kuse. Měl jsem pevně zamluvené ubytování, takže etapy byly předem jasně rozvržené. Jen přespat a ráno zase dál. Etapy jsem rozdělil takto:
 


Co rodina? Jak to brala? Sdílí také tvé běžecké ambice?

Rodina byla tou dobou v lázních, ale mé nadšení pro běh zas tak úplně se mnou nesdílí. Přesto se mě snaží co nejvíce podporovat, za což jim moc děkuji. Manželka má z těhle ultra běhů spíše obavy, takže jsem se musel po každé etapě hlásit (smích). Stejně tak jsem se hlásil i svým kamarádům, kteří o běhu věděli a byli připraveni případně pomoci, nebo v nejhorším pro mě někam dojet.

Co jsi měl s sebou za jídlo, výživu?

Byl jsem vybavený klasicky müsli tyčinkama a ty dokupoval po různu na benzínkách, gely jsem si ani nebral. Vždycky jsem měl po cestě nějaké občerstvení, takže jsem si mohl dát i polévku nebo nanuka.
 

Při 246km běhu z Horní Břízy na Sněžku si Martin dopřával nejen müsly tyčky, ale i teplá jídla


Kde si spal? Nocoviště nebo penziony?

V penzionu, protože bez supportu jsem neměl možnost vzít karimatku ani spacák. Taky jsem nemusel řešit jídlo večer a ráno, to jsem zajistil v rámci ubytování.

Běžel jsi v létě, tak to ti alespoň všechna výbava do rána pěkně proschla, viď?

Tohle byl trochu oříšek. Prakticky jsem měl jen to oblečení na sobě a v batohu jen jedno tričko, ponožky a kraťasy. Neměl jsem ani náhradní boty. Po doběhu jsem vždycky ve sprše všechno vypral, aby to do rána uschlo. První dva dny to šlo, ale pak už počasí úplně nepřálo, takže jsem si půjčoval fén a musel sušit "ručně".  Boty jsem po prvních dvou dnech už raději nechával schnout na balkoně (smích). Tahle údržba o sebe byla docela náročná a podpůrný servis v tuhle chvíli hodně chyběl.

Měl jsi nějaký časový limit? Nebo tempo, které ses chtěl držet?

Běžel jsem "na pohodu" a byl jsem celkem spokojený, myslel jsem, že budu ještě pomalejší. Ale nějaké konkrétní tempo jsem nedržel. Jen jsem chtěl vždycky nějak rozumně doběhnout do cíle etapy, abych stihl zregenerovat. Celkem dobře u mě funguje to, že když překlenu polovinu trasy, tak se mi běží ještě líp. Při běhu tohle docela sleduju.

Když jsi doběhl do cíle, úplně na vrchol Sněžky, co bylo to první, na cos myslel?

Byly prázdniny a na Sněžce bylo tak narváno, že jsem musel na vrchol běžet po vydlážděné "objízdné" cestě a těšil jsem se na kolu. Kvůli děsný frontě jsem se tam ale vůbec nezastavil, neobčerstvil a myslel na to, že musím pryč. Rovnou jsem se otočil a běžel přes Kozí hřbety zpátky dolů do Špindlu. Občerstvovačka a vysněná kola mě teda čekala až tam.  
 

V dokumentaci běhu Horní Bříza-Sněžka nechybí pohled na cedule potvrzující dosažení vrcholu

Jak ses dostal zpátky?

Ve Špindlu jsem měl v zásilkovně uložený balíček s věcma na převlečení a přezutí, sušenky i batoh. To jsem si tam předem poslal a taky jsem měl zajištěné ubytování, abych si měl kde odpočnout, než pojedu zpátky. Chtěl jsem být soběstačný, aby pro mě nikdo nemusel jezdit, takže zpátky jsem jel busem. Ale ještě jsem stihl i regenerační výlet.

Regenerační výlet? Nechtělo to spíš nějaký wellnes, nebo masáž?

Masáž byla v hotelu večer po doběhu. To bylo super. Na ubytku jsem si tentokrát hodně dopřával, měl jsem luxusní zázemí, šampíčko k snídani. Druhý den jsem se šel projít na takovou 20km procházku. Lanovkou na Medvědín a po hřebínku na Labskou boudu a krásnou přírodou Labského dolu zase zpátky do Špindlu.
 

 

Cos měl za vybavení

Moc toho nebylo. Triko, kraťasy, ponožky, boty, vesta na sobě a v batůžku náhradní triko, ponožky a kraťasy, Hodinky Garmin. Teď bych si ještě s sebou vzal lehounkou bundu Craft nebo Dynafit, totálně jsem dvakrát zmokl a bunda chyběla. Rozhodně bych příště běžel v Brooksech.
 

Běh z Horní Břízy na Sněžku znamenl pro Martinovo nohy 246 km


Plánuješ ještě nějakou takovou výzvu?

Nebráním se tomu, byl to skvělý zážitek. Tak třeba bude rodina zase v lázních... Zvažuju i Rock Point výzvu "napříč Šumavou". Ale rozhodnutý ještě nejsem. Uvidíme...

Martine, díky za odpovědi, za inspiraci a přejeme spoustu dalších běžeckých úspěchů. A jestli se necháte inspirovat i vy, nepodceňujte výbavu. Podívejte se, co všechno by měl trailový běžec mít...

 

MARTIN VONDRÁK
Martin má v Rock Pointu na starost IT oddělení, ale rozhodně není typickým "ajťákem". Celkem sedavé zaměstnání totiž kompenzuje během. Na hobby běžeckou dráhu se vydal už před téměř 10 lety a zjistil, že nejlepší relax je pro něj dlouhý běh. Tedy maraton a dál. A protože má rád výzvy, tak si občas s chutí střihne nějakou zajímavou ultra vzdálenost. Třeba si odběhne z domova na Sněžku (246 km/5 dní) nebo proběhne napříč Šumavou (160 km/2 dny). Takže sport, pohyb a zejména běh se pro něj stal už srdeční záležitostí.

Fotogalerie


Další outdoorové čtení

Martin si dal Rock Point výzvu „napříč Šumavou“ a za dva dny uběhl 160 km. Jak se taková ultra vzdálenost běží, jak je to náročné a co na trase čekat, jsme se zeptali přímo...
Holky si střihly přeběh Krušných hor. Tahle Rock Point výzva je dlouhá 220 km. Jaké dojmy si z přeběhu odnášejí... 

Jak 3 holky přeběhly Krušné hory

03. 07. 2022
12 min čtení
Příběhy
Narozeninový dárek pro sportovně založenou Soňu skrýval velké překvapení. Šedesát poctivých kilomentů napříč Velkou Fatrou a 4km převýšení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey