Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Expedice Kosovo

3 min čtení 15. 10. 2018

V létě se vydali výherci naší soutěže "Nakupte Osprey a vyhrajte výpravu s Expedition clubem" do liduprázdné kosovské části pohoří Prokletije. Dobrodruhy z řad našich zákazníků doplnili naši zaměstnanci, pro které jsme přichystali paralelní zaměstnaneckou soutěž. O zajištění celé akce se postaral Martin Ksandr z brněnského Expedition clubu.

Cílem výproavy bylo projít částí treku Peaks of the Balkans, který prochází několika balkánskými státy, vystoupat na nejvyšší vrchol Kosova Djeravici (2 656 m n. m.), otestovat batohy Osprey, nasát balkánskou atmosféru a zažít pořádné dobrodružství, což se rozhodně povedlo. Několika otázkami jsme vyzpovídali část dobrodruhů, kteří se akce zúčastnili.

Martine, jako průvodce a strůjce programu celé akce jsi vybral pro Osprey expedici kosovské Prokleté hory, proč právě tento stát a místo?

Když se řekne Kosovo, mnoha lidem se stále vzadu v hlavě spustí jemné brnění. Je to dáno tím, že lidé mají tuto zemi spojenou s válkou. Název tohoto státu zní oproti jiným balkánským státům pořád trochu exoticky a nedostupně. A jak se říká: "zakázané ovoce chutná nejlépe". Na druhou stranu je nyní bezpečnostní situace v této zemi pro turisty příznivá. S čistou hlavou se tam nebojím vzít další dobrodruhy a ukázat jim tuto krásnou zemi

(Martin Ksandr - průvodce Expedition clubu, horolezec, dobrodruh)
 


Evčo, v horách jsi jako doma, celý trek jsi dokonce prošla jako jediná v sandálech. Místy jsme procházeli docela velká sněhová pole a déšť se nám také vždy nevyhnul, co tě k volbě této obuvi vedlo a jak se ti v Kosovu líbilo? Obstál Osprey Aura AG 50 II na treku?

Na sandále jsem zvyklá a mám v nich jistý krok, což se v horách hodí. Jsou lehké, pěkně odvětrané, takže se mi v nich tolik neunavují nohy. A voda? Myslím, že jsem byla jediná, kdo neřešil problém mokrých bot. Ale nejsem žádná bláznivá ženská, měla jsem s sebou i pohory, kdyby náhodou. Kosovo bylo úžasné! Chytit jaro v opuštěných horách, jako jsou tyto, je sen. A batoh obstál na jedničku, Auru můžu jedině doporučit.

(Eva - poradce zákazníka, RP OC Olympia Olomouc)
 


Martine, z řad našich zákazníků jsi měl na výpravě s horami asi nejvíce zkušeností - v minulosti jsi již navštívil albánskou část Prokletých hor. Je toto pohoří v těchto dvou zemích srovnatelné, nebo jsou zde rozdíly? Svůj Osprey Kestrel 48 jsi pořídil v naší nové prodejně v OC IGY v Českých Budějovicích, osvědčil se ti batoh na výpravě?

Batoh se mi při výpravě osvědčil. Nenašel jsem nic, co bych mu prozatím vytkl. Albánská část Prokletých hor mi přišla vyschlá a hodně kamenitá. Od nástupu, až ke štítům bylo ostré kamení a štíty jsou také mnohem ostřejšího charakteru. Zato kosovská strana byla pohodová, od začátku do konce příjemně zelená. Nástupy nejsou tak nudné a zdlouhavé, jde se pěknou přírodou a téměř na vrchol se jde po zeleném, což zpříjemňuje každou část pochodu, nepřipadáte si, že jste tak vysoko. Určitě se do těchto hor vrátím. Bylo mi tam příjemně a atmosféra byla velmi fajn.

(Martin - IT specialista, České Budějovice, jeden z vítězů soutěže)
 


 

Rozhovor vedl: Adam Mašík

Další outdoorové čtení

Lukáš Klingora se svou snobenkou a jejich výstup tatrankou Hokejkou na Lomnický štít...

Jak si vylézt legendární Hokejku

09. 09. 2021
9 min čtení
Příběhy
160 km napříč Šumavou jsem běžel potřetí,  ale tentokrát na trase čekalo nebezpečí, křehkost i majestátnost...
Brněnský horolezec Vít Dubec spolu s dalšími 8 účastníky a jejich výstup na pákistánský Gasherbrum II...

Gasherbrum II

20. 08. 2021
14 min čtení
Příběhy