Expedice Manáslu 2015

3 min čtení 30. 10. 2015

Tak jsme se dozvěděli nemilou zprávu, že dlouho připravovaný projekt výstupu na Cho Oyu se v roce 2015 neuskuteční. Čínská vláda se bohužel rozhodla, že se pro ten rok nebudou vydávat lezecké permity. Prý je oblast nebezpečná, nestabilní svahy po jarním zemětřesení. Takže Expedice Cho Oyu tedy bude cílem v roce 2016.

Nehodili jsme flintu do žita a chtěli zúročit naši přípravu a hlavně získat zkušenosti pro Miri ve velehorách. Rozhodli jsme pro výstup na nepálské Manáslu – 9. nejvyšší horu světa, měřící 8163 m.

Asi vás napadá, že už jsem tam byl – dokonce i na vrcholu. Jenže mně se tam moc líbilo a nejsem žádný sběratel vrcholů. Hory mám rád, a pokud není jiná možnost, vrátím se i na stejné místo. Doba se nám totiž změnila. „Hrdina“ z Kádvojky zase dostal kopačky a musel si hledat jinou holku. Někoho místo Radka Jaroše :-) A to se mi povedlo náramně. Našel jsem nejen životní partnerku, ale i nového spolulezce. A už mi nevadí se mačkat v malých stanech ve výškových táborech.

Takže to byl prima výlet v malé skupině čtyř osob. Na vrchol bychom se asi mrknuli, kdyby se nám do cesty ve čtvrtém výškovém táboře „nepřipletli“ do cesty rakouský a francouzský horolezci v hodně špatné kondici a s výškovou nemocí k tomu. Společně s ostatníma českýma klukama jsme dělali, co jsme mohli. Bohužel rakouského lezce se nám přes noc při životě udržet nepodařilo.

Druhý se stal naším výborným kamarádem a setkání s Jean-Lucem o rok později na Cho Oyu, kdy jeho vděčné a naše dojaté slzy tekly proudem, patří k nejsilnějším zážitkům v mém životě. Škoda, že se s ním již nesetkal náš tehdejší spolulezec Pavel Michut, který zahynul na Denali.

Honza Náš talisman. Moucha obecná. Bez ní ani ránu. Taky s náma pěkně šlapala nejen na treku, ale i směrem k vrcholu.

Honza Následky zemětřesení, které proběhlo půl roku před naším příletem. Nejlepší pomoc, kterou jsme nepálským lidem mohli poskytnout, je odjet tam a utrácet přímo u nich naše těžce vydřené peníze.

Honza Zvědaví mrňousové.

Honza Trek kolem Manáslu patří k těm zážitkům, na které se nezapomíná.

Honza Výhledy máte na každém kroku a nemusíte lézt na „osmu“

Honza Nejenom hory nás v Nepálu baví. Úsměvy lidí jsou na každém kroku. I přesto, že toho moc nemají, tak vám to málo rádi dají.

Honza
Navážit, převážit, zaplatit a hurá do základního tábora.

Honza Puja v základním táboře ve výšce 4 800 m. Až teď můžeme vyrazit na kopec.

Honza Tady je naše ložnice. Takový krásný výhled máme.

Honza Posunutí bydlení o kus výše. Spolehlivé stany Hannah a silná Miri.

Honza Odměnou za dřinu při vynáškách a aklimatizačních výletech výš a výš jsou nám tyto ...

Honza Trocha popolejzání na kopci, aneb hledej cestu mezi sérakama. Naštěstí to prošlápli naši předchůdci.

Honza Trochu poplazování. Trhliny nejsou příjemná místa pro život.

Honza Takový rodinný výlet. 

Honza Já jsem tam taky. Koukejte do brýlí.

Honza Jednička. Krásné místo, bezpečné. Pohodička. Výška - něco mezi 5 a 5,5 tisíci metrů.

Honza Poslední rozloučení se základním táborem a hurá dolů a hurá dokončit ten okruh.

Honza Manáslu z jiné strany.

Honza Krajina se změnila za tu dobu, co jsme se sápali na kopec :-) Zraje obilí...

Text a foto: Honza "Tráva" Trávníček, člen Rock Point Týmu

Další outdoorové čtení

Běhat každý den alespoň kousek? V jakémkoliv počasí? V oblečení Ronhill najdete vše potřebné. Čím tahle britská značka vyniká...
Kolega Martin je nadšený běžec a když se naskytla příležitost, vyběhl směr Sněžka. Z Horní Břízy je to dobrých 246 km! Zeptali jsme ho...
Aleš Sedlák, jeden ze členů Rock Point běžecké výzvy "napříč krušnými horami"  bravurně zvládl závod UTMB - 167, 6 km/+ 6 515 m...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey