Expedice „Winter Baikal 2015“

4 min čtení 17. 02. 2015

Jak vznikl nápad na přechod nejhlubšího jezera na světě – Bajkal? Kolik nás bude a s jakými podmínkami se budeme muset poprat? To se dozvíte v úvodním článku, který je věnován expedici „Winter Baikal 2015“.

Winter Expedition Baikal 2015

Kde s představováním začít? Asi u toho, jak nápad na zimní přechod Bajkalu vznikl.

Musím se přiznat, že na myšlenku přejít Bajkal mě pravděpodobně přivedl parťák z poslední expedice Martin, který pár let nazpět, tuším, že nám bylo snad 19, přemýšlel nad tím, co by bylo zajímavé přejít. Všechny nápady byly na úrovni pouhých spekulací, ale shodou okolností Bajkal za rok či dva přešli Pavel Blažek s Vaškem Sůrou, jako první Češi vůbec (rok 2010). Nedá se mluvit o nějakém vypálení rybníka, protože tou dobou jsme sotva chodili po horách a Pavel s Vaškem nosili nápad v hlavě už mnohem déle.

Co dělat v zimě? Být měsíc někde v horách, to asi ne…

Pokud nejste řezáci, kteří na kopce jezdí v zimě, nechcete si udělat několika týdenní ledolezecké či skialpinistické soustředění nebo zrovna nejsou akční letenky do Jižní Ameriky, tak toho z našeho pohledu opravdu moc nezbývá. Co si třeba pořádně protáhnout nohy na Bajkale?

Jeden z největších dobrodruhů a horolezců 20. století řekl/napsal, že by člověk neměl slepě zůstávat pouze u jedné činnosti, ale měl by se čas od času vydat i trochu jiným směrem, aby se rozvinul i po dalších stránkách, protože ve výsledku vše souvisí se vším. Tak si říkáme proč zase nezkusit něco trošku jiného, třeba se na tom Bajkalu o sobě dozvíme zase něco nového [Usmívající se]

Touha přejít Bajkal je tedy kombinací ročního období, teenagerovského snu, otestování sebe sama a potřeby rozšíření si obzorů.

Winter Expedition Baikal 2015

Ale pouhý výlet za filozofií to určitě nebude...

Čeká nás zhruba 650 - 700 kilometrů ledu, který není hladký jako zrcadlo. Ročně dnem jezera údajně otřese na 2000 zemětřesení, což má samozřejmě vliv také na led, na kterém se tyto otřesy projevují různými zlomy a nerovnými úseky. Okraje jezera, a když myslím okraje, tak to může být i vzdálenost 100 kilometrů, bývají často zasněžené, takže ani tam to nemusí být zrovna hladký průběh. K tomu sedmdesáti kilové sáně a průměrné únorové teploty -20°C s nočními minimy, které můžou sahat až k -40°C.

Mluvit o jakýchkoliv časových ambicích by bylo nejen neuvážené, ale z našeho pohledu také hloupé. V prvé řadě bychom byli neskutečně šťastní, kdyby nám jezero nepřichystalo silný vítr, extrémně nízké teploty, velké množství trhlin a sněhu. Pokud by všechny z těchto aspektů byly aspoň průměrně snesitelné, pak se možná můžeme bavit o našich ambicích na úspěšný přechod.

Winter Expedition Baikal 2015

Členové expedice: Daniel Kolek (25), Jan Haráč (25)
Termín: polovina února 2015 – polovina března 2015
Předpokládaná vzdálenost: 650 – 700 kilometrů
Výchozí bod: vesnice Sludyanka (jižní cíp)
"Cíl": kdesi za vesnicí Nižněangarsk (severní cíp)
Předpokládaná váha sledu: 70-75 kg
Plánovaný způsob přechodu: unsupported, unassisted (vlastními silami, bez podpory a doplňování zásob)

Winter Expedition Baikal 2015

Jen pro jistotu, kde jezero leží a pár dalších informací

Po letní zkušenosti s mladou německou elitou (vysokoškoláci), která ani nevěděla, že nějaké jezero Bajkal existuje, raději přidám pár upřesňujících řádků...

Jezero Bajkal se nachází v jižní části Východní Sibiře, tedy na území Ruska. Relativně kousek (cca 120 km) je to k hranicím s Mongolskem a už větší kousek k hranicím s Čínou (650 km). Nejbližším velkým městem je 65 kilometrů vzdálený Irkutsk (600 tis. obyvatel).

Jezero měří na délku 636 kilometrů a v nejširším místě má 80 kilometrů. Jeho maximální hloubka je 1642 metrů (nejhlubší jezero na světě).

Pokud vás naše expedice „Winter Baikal 2015“ zaujala, tak se mrkněte také na facebookový profil expedice, který se budeme snažit čas od času plnit údaji z tréninku, výbavy, balení, fotkami a pokud bude naše lenivost přemožena, tak i nějakým tím videem. Kdyžtak nám můžete dát "lajk" smiley.
 

Daniel Kolek (25), Jan Haráč (25) - během Winter Expedice Baikal 2015

Text a foto: Daniel Kolek (25), Jan Haráč (25)

 

Další outdoorové čtení

Vše o běhu na jednom místě. Naučíme vás správný běžecký styl, otestujete si boty světových značek na vlastní kůži, poradíme s výběrem, doporučíme tréninkový plán...
Cyklojízda vozíčkářů na handbiku proběhne na Stezce Českem. Přidejte se na kole k handbikům, startujeme už 1. 7. 2022 z Karlových Varů...

Stezkou Českem na handbicích

30. 06. 2022
3 min čtení
Podporujeme
Běžecká speciálka Na Perštýně vás zve na testování běžecké obuvi i výběh po parkových cestách Obory Hvězda. Vyzkoušejte značkovou obuv a dejte si námi pár kiláčků...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey