Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Ferratou nad Vltavou

Máme zhruba půl dne na to, abychom si víkend užili aspoň trochu venku na čerstvém vzduchu. Po poledni má totiž začít pršet a výhled na druhý den není o nic lepší. Co tedy vymyslet na necelý půlden? No jasně, ta nová via ferrata za Hlubokou!

Vyplatí se i koukat po okolí, vltavské údolí je velmi malebné
Vyplatí se i koukat po okolí, vltavské údolí je velmi malebné

K nástupu na kole i lodí

V první polovině roku 2020 byla otevřena další jihočeská zajištěná cesta, Ferrata Hluboká. Cesta se nachází na levém břehu Vltavy mezi Hlubokou nad Vltavou a Purkarcem na místě zvaném Karvanice. I přes svůj název je to k ní blíže z Purkarce než z Hluboké. Tam se také autem přesouváme a od vorařského muzea se vydáváme pěšky po červené turistické značce a zároveň cyklostezce směrem k Hluboké.

Vyrazíte-li ráno na kole od Budějovic, budete odměněni kouzelnou atmosférou
Vyrazíte-li ráno na kole od Budějovic, budete odměněni kouzelnou atmosférou a jako bonus budete na ferratě pravděpodobně sami

Je to slušná procházka, k nástupu na ferratu to jsou 4 kilometry. Odbočku z cyklostezky nejde minout, je tu velká dřevěná cedule ukazující do lesa směrem k řece. V lese u informační tabule na sebe navlékáme výstroj a dáváme se po pěšině vpravo proti proudu řeky až k místu, kde pěšina náhle klesá až k vodě. Je tu malé molo a na skále konečně i ocelové lano.

Podzimní výhled na údolí Vltavy ze skály Baba
Podzimní výhled na údolí Vltavy ze skály Baba

150 metrů nad hladinou

Cvakáme se a jdeme na to. Cesta vede traverzem po skále nad hladinou Vltavy, která je zde zvýšená blízkou Hněvkovickou přehradou. Už po prvních metrech mi to nedá nevzpomenout si na nedalekou ferratu v Bechyni, která je obdobně vedena nad hladinou Lužnice. Stejně jako v Bechyni, i tady vede cesta krásným říčním údolím, i tady jsou převislé úseky, které dokážou zatahat za ruce, ani tady se vám nestane nic horšího, než že si maximálně namočíte boty. Tím ale podobnost končí. Hlubocká cesta je výrazně lehčí, na rozdíl od Bechyně pouze jednosměrná a měří zatím jen nějakých 150 metrů. Píšu zatím, protože v plánu je ferratu brzy prodloužit o dalších 200 metrů.

Jeden z lehce převislých úseků
Jeden z lehce převislých úseků

Po kramlích i po skále

My se nikam neženeme, celou cestu procházíme i se zastávkami na focení za necelou půl hodinku. Převislé úseky se střídají s těmi pohodovými, někde se jde po přirozených skalních stupech, jinde pomůžou ocelové kramle. Cesta většinou vede hned nad vodou, místy stoupá po skále o pár metrů výš, ale stále je to traverz nad řekou. Na konci ferraty je krátký výšvih od vody do lesa a po pěšině se vracíme zpátky k informační ceduli.

I tenhle traverz po kramlích trošku tahal za ruce
I tenhle traverz po kramlích trošku tahal za ruce

Lepší než jsme čekali

Kalkul s počasím nám vyšel perfektně, pršet začíná, akorát když se soukáme z úvazků. Do Purkarce se vracíme už ve slušném slejváku, v restauraci místního hotelu si dáváme oběd a vyrážíme zpátky domů. Musím přiznat, že vzhledem k oficiální klasifikaci ferraty jako B, vzhledem k její krátké délce a i vzhledem ke znalosti podstatně náročnějších cest v Alpách, jsem k ní dopředu přistupoval s lehčím despektem. Musím ale uznat, že mě příjemně překvapila a jestli brzy opravdu bude ještě více než jednou tak dlouhá, její atraktivita určitě ještě vzroste.

Nezbytné selfíčko do rodinného alba
Nezbytné selfíčko do rodinného alba

mohlo by se hodit:

Lokalita:

Česká republika, Hluboká nad Vltavou - Purkarec
Místo: mapy

Mapy a průvodce:

Další informace si můžete přečíst na webu Stezka řeky Vltavy nebo na Alpském vůdci.

Kdy vyrazit?

Na ferratu lze vyrazit celoročně

Příjezd a parkování:

Nabízí se několik možností. Při příjezdu autem je nejlepší zaparkovat v Purkarci a po cyklostezce se vydat k ferratě pěšky. Počítejte se zhruba čtyřkilometrovou procházkou. Další možností je přijet na kole od Českých Budějovic nebo od Týna nad Vltavou, ferrata leží blízko cyklostezky zhruba na půli cesty mezi Budějovicemi a Týnem (cca 17-18 km z obou stran). Patrně nejatraktivnější ale zároveň časově nejnáročnější možností je příjezd po vodě. Na začátku ferraty je malé molo a loďku nebo paddleboard si lze půjčit v Hluboké nad Vltavou.

Purkarec, ideální výchozí bod pro příjezd autem
Purkarec, ideální výchozí bod pro příjezd autem

Náročnost:

Oficiální klasifikace hovoří o B, nicméně je třeba počítat s tím, že převislé úseky jsou o něco obtížnější. Nejsou ale nikterak dlouhé a měl by je zvládnout i průměrně zdatný jedinec. K náročnosti vlastní ferraty je třeba připočíst i její relativní odlehlost.

Více o hodnocení obtížnosti ferrat »

Vybavení:

Kompletní výbavu na via ferraty (sedák, ferratový tlumič pádů, helma), rukavice, hodit se může i odsedka.

Odpočinkovější úsek, opět po kramlích
Odpočinkovější úsek, opět po kramlích

Počasí:

Než vyrazíte, zkontrolujte si počasí např. zde - počasí
Pozor na bouřky, ocelové lano nad řekou může být nebezpečné - Meteoradar

Ostatní tipy:

  • cestou z Purkarce lze doporučit zastávku na zřícenině Karlova Hrádku
  • při cestě od Hluboké je na červené turistické značce vyhlídka Baba s krásným rozhledem na vltavské údolí
  • na charakterem podobnou, ale výrazně obtížnější ferratu můžete vyrazit do Bechyně

 

Text a foto: Petr Louženský
 


Petr Louženský
PETR LOUŽENSKÝ

 

Rád podnikám malé i větší cesty, jedno jestli pěšky nebo na kole, do měst nebo do divočiny. Mým nerozlučným parťákem je vždycky foťák. Aktuální fotky můžete vidět například na Instagramu.

 

 

Další outdoorové čtení

Jak to vypadá, když si ke čtyřicátninám nadělíte šestidenní sólo traverz hřebene Fitz Roy...
Ledový maraton Lipno 2021. Jak se běhá po ledu a co si obout na nohy? Ice maraton jsem běžel už 3x a pokaždé byly jiné podmínky...
Jedni ho za jeho výkony obdivují, druzí kritizují. Podívejte se na jeho příběh trochu více z blízka a udělejte si svůj vlastní názor...