Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Vyzkoušejte Ferraty Stříbrné soutěsky v Schladming-Dachstein

Zní to romanticky a bude to navíc dobrodružné. V počtu zajištěných cest aspiruje oblast Schladming-Dachstein jednoznačně na medailovou příčku celých rakouských Alp. Můžete si jich tu vyzkoušet 19, všech délek, typů a obtížností. Ucelený přehled naleznete na webu oblasti.

Silberklamm

Tři z nich (obtížnosti C-D) stihnete vylézt během jediného dne. Když navštívíte atraktivní Stříbrnou soutěsku.

Soutěska je již více než 90 let soukromým pozemkem rodiny Erlbacherů a tedy jedinou, privátně vlastněnou soutěskou v celém Rakousku. Hned na začátku se vybírá drobné vstupné a po dalších několika výškových metrech se můžete začít navazovat do ferratové výbavy.

ferraty Stříbrné soutěsky

Hias Klettersteig

První zajištěná cesta, Hias Klettersteig začíná záhy. Poznáte ji snadno, po pravé ruce při stoupání soutěskou vzhůru míjíte lanový most. A to je ono. Čeká vás více než 130 výškových metrů, v nejtěžších pasážích čekejte úseky obtížnosti D, ferrata tedy není úplně vhodná pro děti nebo naprosté začátečníky.

Pádný důkaz by mohla podat slečna lezoucí pode mnou. Hias byla její druhá zajištěná cesta v životě a ačkoli ji nakonec přelezla, odnesla si suvenýr v podobě několika menších odřenin a natržených kalhot. V té zadní části. Těžší kolmé pasáže byly už za hranou jejích schopností, spadla a naštěstí byla schopna se oklepat a celou ferratu dokončit. Pokud jste ale rozlezení, neměla by vám žádná klíčová místa dělat potíže.

Výhodou této cesty je její umístění ve stínu. I za horkých letních dní se tak neopékáte na skále, což se nedá říct o druhé ze zajištěných cest, ferratě Rosina.

ferraty Stříbrné soutěsky Rakouských Alp

Via ferrata Rosina

Ta je naopak po levé straně soutěsky, pokud se díváte během cesty vzhůru. Je náročnější než Hias, těžších „déčkových“ úseků je více a navíc je cesta od rána zalitá sluncem. Ačkoli průstup soutěskou je i v létě osvěžující, lézt Rosinu není v parném létě úplně dobrý nápad. Ručkujete po drátě, dlaně máte opocené a akorát vám kloužou ruce. Výškových metrů vylezete asi 140, a i když na hladké stěně je dostatek kramlí a umělých stupů, slunce v zádech je opravdu neúprosné. Na druhou stranu, ze všech tří ferrat ve Stříbrné soutěsce je tato nejlepší!

ferraty Stříbrné soutěsky Rakouských Alp

Dobroty na chatě Silberkarhütte

Po dvou těžších ferratách jsou ruce unavené tak akorát, aby ještě udržely v ruce příbor. Horská chata Silberkarhütte s příslibem občerstvení je nedaleko. Můj osobní tip - výběr alpských sýrů a uzenin podávaný na dřevěném prkýnku. Zasytí, ale nohy ještě neztěžknou. S čistým svědomím by to mohla být dnešní konečná zastávka. Takže zatímco skupinka „tango“ si dopřává kávu, dezert a klasického „rádlera“, skupina „kvapík“ vybíhá mírný svah nad chatou, aby se pustila do třetí ferraty - Siega.  

zajištěná cesta Siega Klettersteig

Na krásně exponované skále se kroutíme v pasážích C/D, sledujeme mraveniště lidských těl vycházejících ze soutěsky, cvakáme karabiny o 106 a po dolezení sbíháme opravdu kvapíkovým tempem pro vlastní tekuté osvěžení. Celý den tak můžeme považovat za úspěšně ukončený.

ferraty Stříbrné soutěsky Rakouských Alp

Co se hodí vědět

Zvládnout všechny tři ferraty v jednom dni je reálné. Jako do všech horských túr, i tady doporučuji si ráno přivstat. Nejen kvůli volnému parkovišti.

Začněte cestou Hias (časová náročnost ve všední dny, kdy zde není moc turistů, je zhruba 1:15 hod.). Poté přetraverzujte do soutěsky a sestupte zpět dolů. Nastupte do Rosiny. Tady už počítejte s delší dobou na přelez (dle počtu dalších spolulezců minimálně 1 hod.). A v pozdním odpoledni spalte kalorie v zajištěné cestě Siega. Posledních ferratových a výškových 140 metrů.

Kdo se nemusí vracet k autu, měl by zvážit nocleh na horské chatě Guttenberghaus. Další den pokračujte ve ferratách směrem na západ. Krásným zajištěným hřebenem Ramsauer Klettersteig můžete dojít téměř k lanovce Dachstein Seilbahn a zpestřit si tak výlet i např. návštěvou ledové jeskyně na její horní stanici. 

ferraty Stříbrné soutěsky Rakouských Alp

Na ferratě bezpečně

Hodí se připomenout, že na ferratu je vždy nutné používat správně a stále jisticí set, navázaný do úvazku. Hlavu vždy chrání přilba s certifikací pro horolezectví. Zejména obtížné ferraty lezte v rukavicích, k tomu určených. Může se stát, že v některých úsecích během túry, jejíž součástí ferrata je mohou být nebezpečná sněhová pole a tak je potřeba mačky a cepín, případně lano. V batohu noste nabitý mobil s číslem na záchranáře, sluneční brýle, ochranný krém proti slunci, rezervní oblečení, lékárničku, dostatek pití a svačinu.

 

Text a foto: Marie Lollok Klementová

 Co je dobré vědět o zajištěných cestách - via ferratách
 

 


 

Další outdoorové čtení

Jaký přípravek zvolit na technický materiál a v čem a jak vyprat oblečení z peří, merino vlny...

Zásady bezpečnosti na ferratách a plánování ferratové túry...

Vyznáte se v teplotním rozdělení spacích pytlů? Hannah je testuje v laboratořích a jejich dělení...