Jak na čištění a dezinfekci vody v přírodě

4 min čtení 08. 04. 2022

Pokud se plánujete vydat na dlouhou, třeba několikadenní túru do přírody, musíte při přípravách na cestu vyřešit řadu věcí a jednou z nich jistě bude pití. Sbalit s sebou dostatek vody na vícedenní pěší cestu do míst, kde nepůjde žádné pití koupit, není příliš reálné, a proto je třeba vymyslet vhodné řešení tohoto problému. Pravděpodobně tím nejlepším řešením je umět vyčistit vodu z přírodních zdrojů tak, aby byla pitná – naprosto zdravotně nezávadná a měla přijatelnou chuť.

Kompletní proces úpravy vody se skládá z filtrace a dezinfekce. V článku si představíme tyto dvě metody úpravy vody a prozradíme si, zda je třeba vodu vždy filtrovat a dezinfikovat, nebo stačí provádět pouze jeden z těchto procesů.

 

Filtrace a dezinfekce vody - zdraví na prvním místě

Filtrace vody

Filtrace se provádí kvůli odstranění mechanických nečistot z vody, díky čemuž se zakalená voda stane na pohled čistou, průzračnou. Mnoho z nás si určitě vzpomene na školní pokusy s filtrací vody přes běžné kávové filtry, ty ovšem nejsou v přírodě dostačující. Při využití kvalitních filtrů však může samotná filtrace k získání pitné vody úplně stačit. 

Vhodnou volbou jsou speciální keramické filtry, které umožňují mikrofiltraci vody, ty mají velmi vysokou filtrační účinnost. Vzhledem k mikroskopickým pórům filtru je na vodu potřeba vyvinout dostatečný tlak, aby filtrem prošla, mechanické nečistoty včetně bakterií se přes něj už nedostanou. Mikrofiltry mohou zachytit až 99,99 % bakterií, některé mikrofiltry pak zvládnou spolehlivě zachytit dokonce i viry. 

Co se týká vody znečištěné chemikáliemi, tak některé filtry si i s takovou vodou dokážou poradit, když množství chemických látek zredukují na zanedbatelné množství. Řada filtrů také zlepšuje chuť vody tak, aby vás upravená voda při pití neodrazovala.

Dezinfekce vody

Dezinfekce na rozdíl od filtrace z vody vůbec neodstraňuje mechanické nečistoty, ale má za úkol zahubit bakterie, viry a prvoky. I zdánlivě čistá voda totiž může obsahovat tyto organismy, které mohou způsobit nepříjemné zdravotní problémy. Vodu můžete dezinfikovat jedním ze dvou běžně používaných způsobů:

 
  • pomocí kapek nebo tablet s obsahem chloru a iontů stříbra
    Částice těchto prvků dokážou vodu spolehlivě dezinfikovat. Tyto přípravky však mají tu nevýhodu, že po jejich použití musíte minimálně půl hodiny počkat, někdy i déle v závislosti na konkrétním přípravku. Pro odstranění přebytečného volného chloru, a tím i chlorové chuti a zápachu se prodávají dechlorační činidla, používat je ale nemusíte.
  • pomocí UV záření
    Tento způsob rovněž zahubí všechny nechtěné organismy ve vodě. Využívání přenosných UV lamp je výhodné díky tomu, že vodu vyčistí výrazně rychleji než dezinfekční kapky či tablety – dezinfekce 1 litru vody zabere zhruba minutu. Voda ovšem musí být bezpodmínečně čistá, jinak ji nelze dokonale prosvítit.
     
Filtrace a dezinfekce vody
Filtrace a dezinfekce vody

Kdy vodu filtrovat a dezinfikovat?

Pro stoprocentní jistotu, že je voda zcela zdravotně nezávadná, můžete všechnu vodu nabranou v přírodě filtrovat a následně dezinfikovat. Rozhodně je vhodné provádět oba procesy v případě vody, která viditelně nepůsobí čistým dojmem. Není to však nezbytně nutné ve všech případech, níže jsou uvedeny dva typické případy, ve kterých stačí provést pouze filtraci, respektive dezinfekci vody.

Turistika v čisté přírodě

Pokud budete nabírat vodu z čistého potoku či říčky v horách nebo v lese, měla by pro získání pitné vody stačit filtrace. Znečištění, které by vyžadovalo nutnost dezinfekce, není v takových podmínkách obvyklé a zejména v horách ve vyšších nadmořských výškách bývá voda velmi čistá. Není však od věci dezinfikovat vodu, kterou nebudete pít v nejbližších hodinách.

Exotické destinace

V exotických destinacích se kvalita vody v přírodě pochopitelně může velmi lišit, takže je třeba vzít v úvahu to, kam cestujete. Každopádně se sluší připomenout, že úprava vody se může hodit i v případě, že ji nabíráte přímo z vodovodního řadu. V různých zemích, zejména asijských a afrických, si sice z kohoutku natočíte zdánlivě čistou vodu, ale její zdravotní nezávadnost pouhým okem nepoznáte. A bohužel ne vždy je voda bezchybná. Právě proto se v rizikových oblastech hodí vodu vždy dezinfikovat, i když si ji natočíte v budově z kohoutku.

Filtrace a dezinfekce vody = nezávadnost vody

Doprava
zdarma

Katadyn

filtr na vodu

VARIO

3 769 Kč
Doprava
zdarma

Steripen

lampa

UV AQUA

1 789 Kč
Doprava
zdarma

Msr

filtr na vodu

GUARDIAN PURIFIER PUMP

11 099 Kč
Doprava
zdarma

Steripen

lampa

UV ULTRALIGHT

2 599 Kč
Doprava
zdarma

Katadyn

filtr na vodu

BEFREE 1L

1 739 Kč

Další outdoorové čtení

Otestujte si, že znáte základní pravidla správného skialpinisty ...
Základním vybavením na sjezdovku jsou spolehlivé lyžařské kalhoty. Poradíme vám, čeho si při výběru všímat...
Začínáte se skialpem? Poradíme vám jak na to...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey