Ať už vyrážíte na dlouhé treky, jednodenní túry nebo plánujete jen příjemné toulky horami, nesmíte zapomínat na správné oblečení. Vsadit byste rozhodně měli na vrstvení. Jeho základním pilířem je funkční prádlo. Víte proč? A víte, jak funkční prádlo funguje? Připravili jsme pro vás jednoduchý přehled, kde vám vysvětlíme, jaká je jeho hlavní úloha, jak ho správně nosit a také jak o něj pečovat.
Co znamená funkční prádlo?
Mezi outdoorovými nadšenci se funkční prádlo dlouhodobě těší velké oblibě a stále více ho začínají nosit i ti, kteří do přírody nebo za sportovními aktivitami vyrážejí spíše rekreačně. A nemůžeme se divit. Funkční prádloslouží jako základní vrstva a jeho hlavním úkolem je odvádět pot od těla případně do dalších vrstev oblečení. Díky tomu vás během fyzických aktivit udrží v suchu a také v optimální teplotě. V létě vás ochladí, v zimě naopak zahřeje. To vše umožňují speciální vlákna, z nichž je funkční prádlo vyrobené.
Funkční prádlo vás pomáhá udržet v teple a suchu i během náročných fyzických aktivit.
Jak ho správně používat?
Jak jsme už říkali, funkční prádlo by mělo být první vrstvou, kterou si na sebe obléknete. Aby opravdu plnilo svůj účel,je potřeba dodržet několik jednoduchých pravidel:
Zvolte správnou velikost a střih, aby vám oblečení sedělo a obepínalo tělo. Na druhé straně dbejte také na to, aby vás nelimitovalo v pohybu.
Myslete také na spodní prádlo. Zdá se to jako drobnost, ale pokud sáhnete například po bavlněném, bude se vlhkost hromadit právě ve spodním prádle a nebude odváděna od těla. Zvolte proto sportovní podprsenku nebo funkční boxerky a kalhotky.
Vrstvěte aneb oblékněte se jako cibule. Základní vrstvu je potřeba doplnit i dalším správným oblečením. Druhá vrstva plní termoizolační funkci, takže by vás měla udržet v teple, ochránit před chladem a odvádět přebytečnou vlhkost. Vhodnou volbou jsou v tomto případě funkční mikiny a roláky. Třetí, ochranná vrstva pak slouží jako opora při nepříznivém počasí. Měla by být větruvzdorná a voděodolná.
Volte funkční prádlo podle aktivity, na kterou ho chcete používat.
V současnosti najdete v nabídce pestrý výběr oblečení od funkčních trik s krátkým rukávem, funkčních trik s dlouhým rukávem přes funkční kalhoty neboli spodky, až ke spodnímu prádlu. Při výběru pak také sledujte, na co je prádlo určeno. Jednotlivé produkty totiž mají odlišné vlastnosti a jiný kousek využijete při cyklistice nebo běhu a jiný se vám bude hodit na sjezdovky. Sledujte proto také informace o gramážích a tloušťkách materiálů a pokud si nebudete jisti, nechte si poradit od odborníků.
Ze syntetických materiálů je to obvykle polypropylen se skvělými termoizolačními vlastnostmi nebo tradiční polyester. Obvykle jsou tyto materiály kombinovány s lycrou pro dobrou elasticitu nebo dalšími prvky, které mají například antibakteriální funkci. Mezi výrobci, kteří nabízí funkční prádlo ze syntetického materiálu, najdete například značky Craft, Kari Traa nebo Dynafit.
Výhody syntetického funkčního prádla:
rychle odvádí vlhkost od těla
není nasákavé
rychle schne
pomáhá udržovat optimální teplotu
Z přírodních materiálů se můžete často setkat s bambusovými vlákny nebo vlnou, kde aktuálně kraluje použití ovčí vlny Merino. Ta má celou řadu výhod. Dobře odvádí pot, má skvělé termoizolační vlastnosti a je přirozeně antibakteriální, takže prádlo nezapáchá ani po několika dnech nošení. Stále oblíbenější je také materiál Tencel, který je vyráběný z rozdrcených dřevěných vláken. Oblečení z přírodních materiálů najdete například u značek Smartwool nebo Icebreaker.
Výhody funkčního prádla z přírodních materiálů:
skvěle odvádí vlhkost
výborná termoregulace
přestože je nasákavé, hřeje, i když je vlhké
U funkčního prádla můžete volit jak ze syntetických, tak přírodních materiálů.
Jak se o funkční prádlo starat
Funkční prádlo vyžaduje šetrnou péči, aby vám dlouho vydrželo. Měli byste jej prát pravidelně, aby se prádlo nezaneslo nečistotami a mastnotou těla, čímž dochází ke snížení funkčnosti materiálu. Výjimkou je Merino vlna, kterou není nutné prát po každém použití. Bakterie, které působí zápach, jsou totiž absorbovány vlákny z vlny Merino, které zabraňují jejich reprodukci nebo růstu na povrchu vláken.
Funkční oblečení perte vždy jen při teplotách do 40 °C, nepoužívejte aviváž a sušte nejlépe ve stínu.
Při každém praní funkčního prádla pak dbejte na to, abyste ho prali pouze při teplotách do 40 °C. Vyšší teploty by mohly narušit strukturu vláken. Stejně tak ho nezapomeňte vždy otočit na ruby, aby nedošlo k zatržení vláken. Nikdy pak nepoužívejte ani aviváž ani sušičku a prádlo nežehlete.
Podrobný popis, jak na to, jaké použít vhodné prostředky a čemu se vyvarovat najdete i v našem dalším článku - Jak prát funkční oblečení.
Text: Rock Point
foto: Smartwool, Craft, Icebreaker
Další outdoorové čtení
Začínáte s lezením a chystáte si pořídit své první lezečky? Rozšiřujete své lezecké portfolio a hledáte vhodnější model? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit...