Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Global Positioning System, zkráceně GPS, je vojenský globální družicový polohový systém provozovaný Ministerstvem obrany Spojených států amerických, s jehož pomocí je možno určit polohu a přesný čas kdekoliv na Zemi nebo nad Zemí s přesností do deseti metrů. Přesnost GPS lze s použitím dalších metod ještě zvýšit až na jednotky centimetrů. Část služeb tohoto systému s omezenou přesností je volně k dispozici i civilním uživatelům.

Turistický navigační přístroj, jednodušeji turistická navigace nebo lidově GPSka je přenosné zařízení pro určení vlastní polohy v terénu a snaží orientaci při turistice, cykloturistice nebo hře Geocaching. Využívá se také v rámci lavinových vyhledávačů a dalšího outdoorového vybavení.

Oproti navigačním přístrojům pro auta jsou turistické navigátory uzpůsobeny pro delší provoz na baterie a bývají odolnější povětrnostním podmínkám, dokonce i vodě. Samozřejmostí bývá také nižší váha a ergonomičtější rozměry. Můžeme se setkat jak s mapovými tak také s nemapovými přístroji.

  • Mapové přístroje
    jsou vybavené mapovými podklady a navigace probíhá podobně jako v případě navigace do automobilu. Uživatel vidí na displeji mapu a na ní zobrazenou svou pozici, případně pozici cílového místa. Jasnou výhodou těchto přístrojů je přehled o okolí a tak je méně pravděpodobné, že se uživateli do cesty postaví řeka nebo rokle.
  • Nemapové přístroje
    slouží pouze jako pomůcka ke klasické mapě a zobrazují buď aktuální souřadnice nebo kompas s ukazatelem směru k cíli. Tyto jsou postupně nahrazovány mapovými modely a na trhu se objevují již pouze kvůli nízké ceně. Výjimku tvoří náramkové přístroje, spíše hodinky s funkcí GPS navigace.