Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Hoka One One Torrent 2 man

Jak z názvu vyplývá, jedná se u druhou generaci modelové řady Hoka One One Torrent. Jedničky jsem si pořídil před 2 lety také. Tenkrát to byly boty pro maximalistickou značku Hoka One One až netypické svým zřetelně subtilnějším pojetím. Byl jsem spokojený hlavně s podešví a jejími agresivními gripy, které se nekompromisně zakusovaly do bláta, dobře podržely i na vlhkém podkladu a poměrně slušně vzdorovaly i tvrdším povrchům.

Dalším benefitem byla i hmotnost pouhých 254 g. Celková koncepce předurčovala Torrenty k rychlejším tempovým tréninkům a závodům. Bohužel, nevýhodou první verze byl svršek, který poměrně brzo dosáhl hranice své životnosti. Byl jsem tedy hodně zvědavý, jaké změny přinesou "dvojky".

Hoka One One Torrent 2 man

První dojmy po rozbalení

Torrenty si zachovaly nízkou hmotnost, mají pouze o 10 g víc než jedničky (264 g v mé velikosti UK 11). Výraznou změnou prošla podešev, respektive typ i rozestavění gripů, svršek a pak to, co mě nejvíc zaujalo – gumová obsázka okolo celé boty. Ta byla sice i u předešlé verze, ale u dvojek je řešená přeci jen jinak. Ale pěkně postupně…

Hoka One One Torrent 2 man - čerstvě vybalené

Vylepšený svršek

Když jsem boty poprvé obul, opět krásně sedly. Noha byla pevně uložená. Cítil jsem se jako v bavlnce, nikde netlačily. Výrobce uvádí, že nová dvojitá konstrukce svršku Open Engineered Mesh využívá přízi UNIFI Repreve, která je z 30 % tvořená z recyklovaných polyesterových vláken a svršek by měl být odolnější. Dalšími benefity nového svršku jsou bezešvé provedení a skvělá prodyšnost. Strukturou jde o síťovinu, která má v přední části větší otvory pro odvětrání.

Hoka One One Torrent 2 man - začínám testovat po lesních cestách

Ochranný lem okolo celé boty

Okolo celé boty je nalaminovaná gumová obsázka, která tvoří ochranný lem, čímž se výrobce snaží minimalizovat případné zranění při běhu primárně v kamenitém terénu.

ochranná obsázka je kolem celé boty - Hoka One One Torrent 2 man

Obsázka pomáhá i lepší stabilitě chodidla v botě a tím i přesnějšímu dokroku a odrazu. V neposlední řadě obsázka omezuje pronikání vody do boty a zároveň brání poškození svršku. Hlavně proklamovaná vyšší odolnost mě vybízela k pořádnému testu. Doufal jsem, že nová obsázka pomůže.

ochranná obsázka je i přes zadní část boty - Hoka One One Torrent 2 man

Podešev do různorodého terénu

Jak jsem zmínil, změnila se i podešev boty, která je nyní u všech barevných provedení Hoka One One Torrent 2 s mramorovým designem a proti jedničkám má gripy postavené různými směry, což jednoznačně zajišťuje, že bota dobře podrží v různorodém terénu.

Můj osobní dojem je, že gumová směs použitá na podešvi aktuálního modelu Torrent 2 má proti předchozí verzi lepší přilnavost k tvrdším povrchům. Naopak na měkčích bych řekl, že mi více vyhovovala předešlá verze podešve. Po pár prvních desítkách kilometrů na mě dělá dobrý dojem i mezipodešev PROFLY, která výborně absorbuje nárazy při dokroku a zároveň dobře přenáší energii do odrazu.
 

kvalitní mezipodešev Hoka One One Torrent 2 man
mramorová podešev s vícesměrnými gripy - Hoka One One Torrent 2 man

jazyk jako nový

Změnou prošel i jazyk boty. Střední část jazyka se zdá mohutnější, jazyk dobře obemkne nárt a zároveň při dobře utažených tkaničkách nikde netlačí. Komfort se nijak nesnižoval ani při dlouhých bězích.

Stejně jako u jedniček je na svrchní části jazyka našitý gumový prvek, který jednak plní funkci designovou, ale hlavně se za něj jazyk lépe vytahuje a rovná do správné pozice po nazutí boty a také jím jsou provlečené tkaničky. To zase brání posouvání jazyka při běhu.
 

ploché tkaničky dobře drží - Hoka One One Torrent 2 man

Tkaničky, co drží

Tkaničky jsou ploché. Měl jsem trochu obavy, že se budou rozvazovat a bude třeba je velmi svědomitě zavazovat, abych tomuto předešel. Po pár trénincích se veškeré obavy ukázaly jako liché. Nezaznamenal jsem absolutně žádný problém.
skvělý komfort při běhu

po prvních 300 km v torrent 2

Běhání v krosovkách Hoka One One Torrent 2 je pro mě zatím velkým potěšením. Osobně preferuji spíše menší drop, max do 6 mm. Torrent 2 s 5mm dropem je tedy ok. Jak už jsem zmínil, proti většině modelů Hoka One One má Torrent o poznání tenčí vrstvu tlumivé pěny v mezipodešvi – pata 23 mm a špička 18 mm – pánská verze).  

Naběháno v nich mám aktuálně cca 300 km. Dosud nejeví žádné známky opotřebení. Velmi příjemná je za mě hmotnost a palec nahoru dávám naprosto spolehlivé trakci. Věřím, že si s Hoka One One Torrent 2 ještě užiji spoustu trailové zábavy. Hodně se těším, až jim dám zabrat v podzimních plískanicích a na plno využiju vše, co v bahně a na mokru dovedou.

Nejvyšší objem, který jsem v nich zatím běžel, je 30 km. Můj pocit je, že jsou to boty tak do 40 km, víc bych v nich asi běžet nechtěl. Pro tyto vzdálenosti je mohu s čistým svědomím doporučit. Výborně se hodí i na tempovější trénink a závod.

v railových botách Hoka One One Torrent 2 man

Hoky One One už mám pod kůží

Boty od francouzské značky Hoka One One mi už před pár lety přirostly k srdci a dá se říct, že až na světlé výjimky už v botách jiných značek ani neběhám. Preferuji horské ultra traily a Hoky jsou pro mě jasnou volbou. Jejich vyšší tlumení, fantastický komfort, vynikající trakce, neustále se zlepšující životnost a také vývoj nových materiálů, které výrobce využívá, jsou zásadními faktory při mém rozhodování. Aktuálně mám ve svém běžeckém botníku 7 párů této značky, nutno podotknout, že pouze trailových.

trailové boty skvělé na tvrdý povrch - Hoka One One Torrent 2 man
 


Výhody

  • agresivní vícesměrný grip a skvělá adheze
  • dynamická trailovka
  • spolehlivé šněrování
  • komfortní střih boty, bezešvé provedení
  • dobré tlumení
  • nízká hmotnost
  • prodyšný a odolný svršek


nevýhody

  • jako u každé trailovky je třeba počítat na tvrdých površích s úbytkem gripů z měkké přilnavé směsi
  • subjektivní pocit lehce horší trakce na měkkých površích proti verzi Torrent 1

 


pánské běžecké boty Hoka One One Torrent 2Technické detaily

Boty Hoka One One Torrent 2

svršek: recyklovaná příze UNIFI Reprieve
mezipodešev: PROFLY™
podešev: s vícesměrným vzorkem
drop: 5 mm (23 mm pod patou a 18 mm pod špičkou)
střih: fit Medium 3
hmotnost: 264 g (ve vel. UK 11)

MOC: 3 399,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point
 


 

Testoval:

Roman ChládekROMAN CHLÁDEK

Věk: 49
Disciplína: horský běh - trailrunning
Kde bydlím: Luštěnice, nedaleko Benátek nad Jizerou
Měsíčně naběhám: 400-500 km (teď méně, je konec sezony a plánuji malý odpočinek)
Poměr tvrdý/měkký povrch: 10/90 %
Počet běžeckých bot v botníku: 11 párů
Počet závodů za posledních 12 měsíců: 5
Můj nejdelší závod: UTMB – Ultra Trail Mont Blanc, trasa TDS 125km / +7500 m, 26:56:36 h
Největší běžecký úspěch 2018: Hochkönigman - 92 km/+5500 m, 30. celkově, 10. místo v kategorii),
Největší běžecký úspěch 2019: Pyrenees Stage Run - 240 km/+15000 m za 7 dní, 10. místo celkově, 8. v kategorii.

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Nejlehčí a nejdynamičtější trailovka z nabídky Brooks. Provětrával jsem ji od  podzimu do jara. Jak hodnotím?
Ultralehký stan, který jsme testovali na extrémním závodě napříč Amerikou. Zažil noci na poušti i bouže kdy padaly kroupy velikosti křepelčích vajec...
Dámská taška přes rameno v městském looku s parádními outdoor vychytávkami a samozřejmě kapsou na notebook...