Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Honza Trávníček byl oceněn Českým klubem Fair Play

3 min čtení 13. 04. 2016

Český klub Fair Play  je součástí ČSOV a má za úkol vyhledávat a oceňovat sportovní činy, které splňují požadavek čestného sportovního chování.

Honzo, před pár dny sis odskočil z Toskánska zpátky do ČR, abyste převzali cenu Fair Play. Co s tebou takový ocenění udělá? Potěší, nebo snad dojme, a to i takového pohodáře jako ty?

Překvapí. Dostat cenu za něco, co je úplně automatické, normální, lidské. A nejenom na kopcích, ale i v „běžném“ životě. Vážíme si sice toho, že si široká veřejnost všímá i dění na horách, ale jak říkám ...

Je víc poděkování zachráněného Francouze (poděkoval ti vůbec?) nebo Cena Fair Play?

Vždyť to je přeci jasné :-) Ano, děkoval nám všem. Ale hlavně jsme rádi, že je v pořádku. I když to pro něj muselo být neuvěřitelně těžký.

Bereš pomoc, kterou jste poskytli, jako samozřejmou? Na přednášce jsi zmiňoval, že ostatní skupiny dělaly, že se jich to netýká a radši se držely svého plánu, než aby zachraňovaly lidské životy.

Ano, za mne i Miri je to samozřejmé. Je to každého věc. Posléze musí ty lidi žít sami se svým svědomím. Ale každý jsme nějaký..., nepřísluší mi soudit.

Kde jsi vůbec získal znalosti na poskytnutí první pomoci a co bys doporučil nastudovat ostatním, než vyrazí do hor?

Zkušenostmi a snažím se nastudovat, co mohu. Ale praxe je vždy jiná. Je bezva mít teoretické znalosti, ale když je v ohrožení třeba někdo z vašich blízkých, tak to nic jednoduchého není.

Jak na tebe s postupem času a přibývajícím věkem působí takovéto situace v horách? Mladí lidé většinou nic moc neřeší a berou to tak, jak to je, ale míváš třeba větší strach nebo nervozitu než dřív?

Strach ne, spíše možná větší respekt. S narůstajícím věkem rostou zkušenosti, i takové uvědomění si větší pohody. Asi jsme i výrazně opatrnější. Určitě nemám problém se otočit i několik metrů pod vrcholem.

Když teď vyrážíš s Miri, je strach dvojnásobný?

Ne, s Miri je velká pohoda. Má to holka v hlavě srovnaný. Nic nehrotí a já samozřejmě také ne. No a ta hlava je tam vlastně nejdůležitější. 

Chtěl bys něco vzkázat těm, kteří se do vysokých hor chystají, ale tyhle historky je třeba trochu odradily?

Odradí vás od ježdění autem bouračka, kterou budete míjet až pojedete na přednášku či do hor?

Foto: FB Honza Tráva Trávníček

Další outdoorové čtení

Edita Vopatová, členka Rock Point týmu a její treky v panenské přírodě Gruzie...

Gruzínské dobrodružství

06. 10. 2021
10 min čtení
Příběhy
Lukáš Klingora a Jakub Cejpek a jejich přelezení krásné cesty Traumfänger (6a, 305 m)... 

Americká značka KEEN - populární obuv, kdy obujete celou rodinu...

Představení značky KEEN

26. 09. 2021
3 min čtení
Příběhy