Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Horolezec Honza Trávníček má v plánech na rok 2019 jasno

5 min čtení 24. 03. 2019

Horolezec, který miluje Nepál

Honza se může pochlubit unikátní úspěšností svých výprav na osmitisícovky, ale není to kluk, co by se rád chlubil. Borec, který se i přes těžkou nemoc nevzdává svých snů a žije naplno.

Honzo, Tvůj životní styl je nekonvenční. Ačkoli do něj vstoupila vážná nemoc, vypadá to, že se toho v Tvých aktivitách moc nezměnilo…

Kdepak, je třeba žít i s nemocí. „Hlava“ je důležitá při všem, co děláme. Takže když to jde, tak je třeba „plánovat“. Takže třeba operace před výletem na Nový Zéland, kde jsem se hojil. Chemoška hned po návratu a před odletem do Nepálu, kde se budu zase hojit. Prostě to tak nějak musí být, jinak se tomu člověk poddá a je zle.

Honza

Loni jsi absolvoval něco, co bych nazval terapii Nepálem. Byl jsi tam na jaře i na podzim, ukazoval jsi krásy horského světa kamarádům a mířil jsi i ke kótě 8000. Co Tě na Nepálu přitahuje nejvíc?

Nepál. Země plná barev, vůní a pohody. Místo, kde se na tebe většina lidí směje a to z devadesáti procent nezištně. Jen kvůli tomu, že chtějí a že to tak cítí. Místo, kde nemám strach vyjít v noci na ulici. Nejezdíme tam jen kvůli horám, ale hlavně kvůli LIDEM. 

Honza

Nejsilnější zážitek v roce 2018?

Na to neumím pořádně odpovědět. Těch silných zážitků bylo mnoho. Každý měl svoji sílu v ten okamžik a každý ji měl trochu jinak. Takže od nelehkého rozhodnutí otočit výstup  nedaleko vrcholu Manáslu, kdy jsme sestupovali s Miri ruku v ruce zpět do tepla a bezpečí po přednáškové okamžiky, kdy mi chodilo mnoho mailů a smsek, jak to publikum bavilo. Hrozně „pohladilo na duši“ -  úspěšná projekce (společně s doktorem Martinem Pospíchalem) pro onkologickou společnost.

Na rozdíl třeba od Marka Holečka miluješ cestu k hoře, užíváš si krásu hor i z pozice trekaře a mám dojem, že nelezecké chození po horách Tě naplňuje možná víc, než stoupání na vrchol. Jak to cítíš?

Jo jo. Částěčně jsem již dopověděl v předchozí otázce. Nejen Mára to tak má, i s Radkem Jarošem na Anapurně a K2 to bylo podobné. Nedá se říci, co mne naplňuje víc. Ono se to mění i v čase. Někdy mám náladu si "máknout" na kopci, někdy se jen projít. Děsně mne baví a naplňuje ukazovat krásu Nepálu svým spolutrekařům. Máme zatím to obrovský štěstí, že lidi, kteří s náma jezdí (kamarádi či na doporučení či intuitivně fajn lidičkové) jsou skvělí a tu pohodu na treku vytváří i z velké části oni.

Honza

Se svou partnerkou Miri Jirkovou jsi loni lezl na Manáslu, cestoval po Nepálu i Novém Zélandě a prožíval i přednáškové šňůry. Tipuji, že plány pro rok 2019 budou převážně společné…

No jasný. Již jsem starý na to hledat novou holku a ta současná mi úplně vyhovuje. Dobře vypadá a unese i těžký batohsmiley.

Honza

V závěru roku jste s Miri zamířili na Nový Zéland a asi jste se neváleli u moře…

Se budeš divit, ale váleli. Tedy ne furt, ale hodně! Vždyť to moře to je to, co my tady v tý naší kotlince nikde nemáme. A v horách jsme vlastně furt. Takže pro mne největší zážitky z NZ jsou opuštěný nádherný pláže a vodní sporty, tisícileté kauri stromy plné energie kolem nich a sopky. A celkovou pohodu u našeho kamaráda včelaře.

Máš za sebou stovky přednášek, co pohání Tvůj vnitřní motor k tomu, aby sis nepřipadal jako kafemlejnek, pořád opakující to samé dokola?

To je jednoduchý. Vnitřní motor mi roztáčí lidi, co na ty přednášky dorazí. Hrozně bezvadně to teď funguje. Já z nich vlastně vycucávám tu energii zpátky. Co tam pošlu, se mi vrací znásobeně. A musím říci, že i když nevím, co zásadního se změnilo, tak prostě všechno teď parádně funguje a dostávám hrozně fajn zpětný reakce! Že by větší pokora z mé strany??? Je to milý a i kvůli tomu nepřestanu brázdit celou ČR i v zimě 2019/2020. Děkuji!

Honza

Máš nějaký tip na povedený kousek výbavy, kterou bys doporučil ostatním?

Vše, co funguje v těch našich velkých kopcích, maká i jinde. Takže koukněte na fotky v článcích a uvidíte, co máme na sobě. Napovím - technické oblečení značky Ternua. A hlavně střecha nad hlavou od Hannahu. Dost mne baví pro mne již legendární stany Hannah Exped.

Nejsmělejší výzva pro rok 2019?

Douzdravit se a zbavit se mé rakovinky a Miri přeju rychlý odchod zánětu paty! Taktéž by bylo fajn se podívat v dubnu na vrchol Ama Dablamu, který považuju za jednu z NEJ hor světa. Ale hlavně, pomoci Petrovi Janovi Juračkovi natočit co nejlepší záběry. Můžete se těšit na filmík...
 


Další články s Honzou Trávníčkem najdete pod filtrem štítku #HonzaTravnicekPtal se: Michal Bulička
Odpovídal: Honza "Tráva" Trávníček, člen Rock Point Týmu

 

Další outdoorové čtení

Honza "Tráva" Trávníček se s námi podělil o další nové dojmy z nepálských treků, výstupu na Manáslu a dalších zajimavostech z Nepálu...
Podařilo se? Přečtěte si, jak si česká expedice vedla...
Edita Vopatová, členka Rock Point týmu a její treky v panenské přírodě Gruzie...

Gruzínské dobrodružství

06. 10. 2021
10 min čtení
Příběhy