Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Horolezecké a cestovatelské cíle Jakuba Cejpka

6 min čtení 06. 04. 2018

Horolezec a fotograf Jakub Cejpek umí žít naplno. Věnuje se lezení, skialpům, vede outdoorový časopis, vystavuje fotky. Přitom se stihl loni na podzim oženit. Plánuje pokročit ve zlézání alpských 4000vek a chystá se na Kavkaz. Více se dozvíte v rozhovoru…

Zkus letem světem zhodnotit rok 2017?

Minulý rok byl další fantastickou etapou mého života. V lednu jsme ještě bojovali s divočinou Jižních Alp Nového Zélandu, Velikonoce už užívali sluníčka a skialpů v Bernských Alpách a v létě jsem mou průvodcovskou zkušenost díky akci v Bolívii dotáhl opět o něco dál. Nejdůležitější událost, a to nejen loňského roku, se ovšem odehrála v říjnu a nikoliv v horách. To když jsme si s Kristinou řekli velké „ANO“. Jinak se ovšem v našich životech tímto krokem změnilo máloco a Vánoce jsme strávili skialpově v Dolomitech, kde jsme 10 dní spokojeně žili v dodávce. 


Wildspitze

Tvou parketou je focení v horách. Loni jsi měl fotku v kalendáři rakouského Alpenvereinu. Rýsuje se opět nějaká podobně prestižní forma publikace?

Zařazení mé fotografie do výročního kalendáře Alpenvereinu bylo spíše otázkou štěstí, ale je pravda, že mě vždy potěší, když je o mé snímky zájem a dostanou se do tisku, kde dle mého názoru vyniknou nejvíc. Vloni na podzim jsem tak mohl ukázat své horské fotografie hned na dvou výstavách - jedné autorské, kde mohli návštěvníci vidět 30 fotografií z hor celého světa ve formátu 90x60 cm a druhé, která byla pod hlavičkou Fujifilmu a kde vystavovali fotografové různých žánrů ze všech koutů světa a já měl tu čest být vybrán do této výjimečné společnosti. Co přijde tento rok, je zatím ve hvězdách, ale já se rád nechávám překvapit.


Dolomity - ledy

Jaký byl zájem diváků o výstavu horských fotografií?

Téma, kterému se věnuji je poměrně úzce zaměřené a je dost vzdálené umělecké komunitě, která se kolem fotografie pohybuje. Je mi jasné, že fotografie ledovců nepřitáhnou diváky tak, jako výstava aktů. Na druhou stranu si ale myslím, že milovníci hor nemají každý den možnost shlédnout takto velké formáty z prostředí, kam se málokomu chce tahat kvalitní foťák, který tento tisk umožní. Od těch, kteří na výstavu zavítali, jsem měl samé pozitivní ohlasy, výstava na neobvyklé téma zaujala i ty, kteří ho hor sami nechodí.


Jakub Cejpek (vlevo) na výstavě fotografií

Zima se chýlí k závěru. V jakém poměru jste se s manželkou věnovali skitouringu a lezení ledů a mixů?

V březnu, kdy píši tyto řádky pro nás zima ani zdaleka nekončí, hlavní skialpová sezóna teprve začíná. Je ale pravda, že jsme ji zahájili brzy a užívali plnými doušky. Kromě zmíněných Vánoc v Dolomitech jsme vyráželi téměř každý víkend alespoň do blízkých Totes Gebirge nebo štýrského Gesäuse a to právě na skialpy. Na ledy jsme vyrazili spíše sporadicky, ale nečekaně jsme si vždy užili lezení bez tradičního promrznutí - tesali jsme jak v Dolomitech, tak v Stubajských Alpách.


Lujanta

Nepokusíš se vydat nějakou fotografickou knihu, zaměřenou na horské sporty?

Mám sice tendenci pouštět se do různých dobrodružství, ale vydání knihy by myslím byl až příliš odvážný kousek. Zatím raději nasměruji energii k tomu, abych nasbíral další fotografie, ze kterých budu mít radost já i ostatní.Jakým směrem se vyvíjí Tvoje přednášková činnost?

Řekl bych, že panuje setrvalý stav. Nikdy neabsolvuji žádná velká pásma, desítky promítání za sebou bych určitě nezvládl, ani nechtěl absolvovat. Rád promítnu kolem deseti projekcí do roka na různá témata, ukážu divákům zajímavá místa a sám se tak trochu vrátím v čase zpět a vychutnám si při vzpomínkách skvělé akce, které jsem podnikl.


Pederu - foto Jakub Cejpek
Pederu

Co se vám nejvíc povedlo na lyžích a co v ledopádech?

Bez mučení se přiznávám, že nepatříme k ambiciózním lyžařům ani horolezcům a tak nejvíce oceníme, když podnikneme pěknou túru, při které si více než strmé sjezdy užijeme výhledy a pěkné počasí. Dost se nám ale líbilo na Dolomitských vrcholech Hochebenkofel a Rotlahner. Mé největší ledolezecké zážitky jsou pak opět z Dolomit, i když o dva měsíce později – během 6 dnů jsme tu s parťákem přelezli řadu fantastických linií v obtížnosti kolem WI5.


Hochebenkofel

Je před námi léto. Budeš pokračovat se svým projektem alpských 4000vek? Jak jsi vlastně daleko?

Tenhle projekt samozřejmě trvá. Byť nechci nijak tlačit na pilu, jsem rád, když každý rok nějaký vršek přibude - aktuálně jich mám na kontě 65 a tak do 82 zas tolik nezbývá, ale je tam pár dost výživných kousků. Na jaře bych rád na skialpech vyrazil na Aletschhorn a "odškrtl" tak komplet Bernské Alpy a v létě se snad podaří něco kolem Mont Blancu. Na některé tamější hřebeny se ovšem chystám už skoro deset let, tak uvidíme, jestli to klapne letos.


Moseler

Jaké lezecké, horolezecké nebo cestovatelské cíle máš naplánované v roce 2018?

Kromě již zmiňovaných Alp vyrazíme začátkem května na skialp do Gruzie, abychom si rozšířili obzory na svazích Kavkazu a v srpnu se opět jako průvodce podívám do Bolívie, kde budeme putovat po Altiplanu. A pak je potřeba nechat si čas a prostor na akce, které přijdou na poslední chvíli - protože ty bývají často ty nejlepší.


Bolívie

Jsi všestranný horal. Jaká místa a aktivity bys poradil jako tip na prožití dobrodružství zákazníkům Rock Pointu?

Pokud se bavíme o létě, určitě na prvním místě mé oblíbené Švýcarsko. A nemusíte stoupat hned na čtyřtisícovky, ale zkuste třeba zajištěné cesty. Švýcarské via ferraty jsou podle mého názoru to nejlepší, co na tomto poli můžete zažít - pěkné linie jsou například Kandersteg, Daubenhorn, Via Farinetta, ale tím výčet ani zdaleka nekončí. Kombinaci ferrat a vysokohorské turistiky nabízí například italská Brenta s neopakovatelnou horskou atmosférou a pokud si chcete zkusit nocleh ve třech tisících ve velmi netradičním kosmickém bivaku, zkuste buď Rheinland-Pfalz Biwak na hřebeni mezi údolími Pitztal a Ötztal nebo Gruberschartebiwak ve Vysokých Taurách. Jen pozor, na oba vede cesta po ledovci.

Pokud bych se měl rozhlédnout mimo Evropu, jako první si vzpomenu na oblíbenou Jižní Ameriku, kde bych vypíchl peruánské Bílé Kordiléry a Bolívijské Altiplano. A pak samozřejmě Nový Zéland, který je pro mě vysloveně srdcová záležitost - tam si přijde na své jak cestovatel, který si chce užít pohodový roadtrip, tak odvážný dobrodruh, který se chce pobít s divokou přírodou a liduprázdnými horami.


Bolívie

Rozhovor vedl: Michal Bulička

Všechny Jakubovo články najdete pod hashtagem: #JakubCejpek

Další outdoorové čtení

10 nejlepších z řad našich obchodů vyrazilo na sportovně laděný zaměstnanecký Relax Day, kde jsme dobíjeli baterky...
Povídání o našem výpadu do Chamonix a tamním lezení linky Supercouloir...
Tráva a Miri si svého oblíbeného Nepálu dlouho neužili. Jak se tam vyvíjela pandemická situace? Zeptali jsme se na pár otázek...