Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Horská výzva jde do finiše

Květnové Beskydy, červnové Krušné hory, červencová Šumava a srpnové Jeseníky. V těchto horách letos proběhly závody v horském běhu Rock Point Horská výzva. O celkovém pořadí seriálu se rozhodne v Krkonoších v závěru září a po podařené loňské premiéře bude HV uzavřena nesoutěžními běhy v říjnu na Pálavě.

Rock Point - Horská výzva

Zbyněk Cypra, ambasador Salewy a patron závodů v Beskydech a Jeseníkách nám ve stručnosti shrne moravské závody…

Beskydy

Poslední květnový víkend proběhl závod v Beskydech, odstartoval v pátek 25.5. 2018 těsně před půlnocí tradičně nejdelší královskou distancí LONG s délkou cca 63 km a limitem pro dokončení 24 hodin. Zázemí závodu poskytl překrásný areál amfiteátru Na Horečkách v Trojanovicích, ve sportovním areálu Jiřího Rašky, olympijského vítěze ve skocích na lyžích.

Bůh Radegast, kolem jehož sochy vede i trasa, sliboval luxusní počasí, což se naplnilo bezezbytku i při vyhlášení vítězů. Zatímco si běžci na všech třech délkách tratí pochvalovali příjemné klima pro závodění, ceremoniál vyhlášení vítězů proběhl na sluníčku. Pro ty, jenž si netroufli ani na jednu z délek závodních tratí: Long - 62,4 km, Half - 43,4 km, Short - 13,5 km, byl připraven nesoutěžní POCHOD S MIXITKOU. Benefiční akce  v Beskydech pro Verunku Fojtíkovou, věnovala díky startovnému z Pochodu s Mixitkou a vybrané částce do „kasičky” Mixit částku 11.256 Kč. Za zmínku stojí příjemný okamžik, kdy se částka přiblížila deseti tisícům a účastníci se nechali vyhecovat na její pokoření.

Rock Point Horská výzva - start závodů long je vždy pět minut před půlnocí

Jeseníky

Na závod v Jeseníkách lákal kromě organizátorů i děd Praděd. To on měl v rukou sílu větru a počasí. Vloni se vlivem nepříznivého počasí, dešti a silnému větru musel dokonce posunout start trati LONG. Všichni měli v živé paměti i zdevastované zázemí a prostor registrace. Vše smetl odpolední jesenický uragán. Naštěstí se řediteli závodu se svým týmem podařilo improvizovat, dát vše provizorně do pořádku tak, že závodníci natěšení na svůj závod neměli šanci nic poznat!

Letos byla hlavním tahákem jesenické zastávky, startující na Červenohorském sedle, česká triatlonová legenda Petr Vabroušek. Petr se rozhodl startovat se synem Filipem a vzhledem k jeho věku si vybrali trasu HALF. Podařilo se jim zvítězit a Filip se nechal slyšet, že to byl jeho zatím nejhezčí závod. 

Na trati HALF exceloval v jednotlivcích Tom Hudec, kterému se podařilo posunout traťový rekord pod tři hodiny (2:54:22). Tento mladý borec zaujal ladností běhu, když vyběhl jako jediný ze startovního pole schody k horní přečerpávací nádrži Dlouhé Stráně a po náběhu na okruh kolem nádrže zařadil vyšší rychlostní stupeň a s úsměvem zrychlil.

Zatímco start LONGU proběhl za deště, HALF odstartoval za jemného mrholení. Na vyhlášení už bylo sluníčko. Hezky bylo v těch Jeseníkách!

Petr Vabroušek se synem Filipem na Rock Point Horské výzvě v Jeseníkách - 2018

Tomáš Bystřický je členem Rock Point Týmu a ambasadorem běžeckého vybavení Dynafit. V Rock Point Horské výzvě má na starosti závody v Krušných horách a na Šumavě…

Letos se na Výzvách mělo ukázat, jak úspěšná byla „rekonstrukce“ tratí na Šumavě i v Krušných horách. Obě dvě jsem totiž loni celkem zásadně změnil a podle toho, že letos bylo na Božím Daru i v Železné Rudě více startujících, to naštěstí vypadá, že k lepšímu. Loňské ohlasy se snad roznesly a já tedy věřím, že už tyto dvě lokality nebudou slabými články celého seriálu. Obě dvě jsem letos ještě drobně upravil, bylo nutné to po tak velkém změně trochu učesat a doladit. Současná podoba by se už měla zachovat a závodníci mohou začít útočit na traťové i osobní rekordy!

Co mě ještě potěšilo, kromě většího počtu účastníků, je i nárůst konkurence. Na všech trasách se totiž závodilo na lokty a stejné dvojice i jednotlivci se svých trasách výrazně zlepšili.

Krušné hory a Šumava

Kromě výsledků to ale stejně nejvíce bylo o lidech a atmosféře. Moc mě to bavilo, ať už v cíli s mikrofonem, na trati, nebo u stolu, zkrátka všude se potkávat, a povídat si s dobře naladěnými běžci a kamarády. Za to mi stojí vynechat start a užít si závod z druhé strany. Na Božím Daru se vydražil výherní poukaz od Vlasty Vágnera, vítěze nejdelší trasy, na zboží Salewa v hodnotě 4 000 Kč za rovných pět tisíc a Vlastík tyto peníze věnoval nemocnému Matěji Židlickému. Další důvod, proč mi účast na Výzvě dává čím dál větší smysl.

Bohužel jen superlativy to ale letos nebyly. Na Šumavě jsme se totiž trochu prali s nenechavci, kteří snad z rozmaru, nebo proto, že jim vadili probíhající závodníci, „odznačili“ některé části tras. Značení, které jsem večer před závodem sám kontroloval, jsem tam ráno po startu nenašel. Znamená to tedy, že nemůžeme usnout na vavřínech, ale musíme se snažit zajistit ještě lepší servis.

Rock Point - Horská výzva Šumava 2018, start závodu short

Na pátý závod do Krkonoš vás zve jeho patron, běžec Pavel Brýdl…

S přicházejícím podzimem se nám pomalu blíží další závod Rock Point - Horské Výzvy v Peci pod Sněžkou.

Krkonoše

A proč se zvednout od vody, přihlásit se, obout běžecké boty a lehce potrénovat? Protože závod nabízí krásné tratě v okolí nejhezčích horských středisek pod dohledem nejvyšší české hory.

Na výběr máte ze čtyř variant tras. Standardně na vás čeká kompletní zázemí v Peci pod Sněžkou, která nabízí super zábavu nejen pro závodníky, ale i doprovod. Opět vám bude k dispozici stánek Rock Point Trailrunning Station, kde si můžete zapůjčit testovací běžeckou obuv nebo dokoupit za výhodnější cenu běžecké zboží a doplňky.

Takže vezměte kamarády, rodinu a v druhé půlce září se na vás všechny těší Krakonoš a team Rock Point - Horské Výzvy.

pamětní medaile ze dřeva pro každého závodníka Rock Point Horské výzvy

Kdo by si chtěl letos ještě HV zaběhnout, může dorazit 21. – 22. 9. 2018 do krkonošské Pece pod Sněžkou nebo 13.10. 2018 na Pálavu, do vinařského Mikulova.

Více na: www.horskavyzva.cz 
Přihlášky: www.horskavyzva.cz/registrace

Další outdoorové čtení

NOVINKA - Soustředění pro pokročilé běžce a běžkyně...
Pojďte si s námi po všech těch lockdownech proběhat krásnou šumavskou přírodu...
Podívejte se, kdo vyhrál v jednotlivých kategoriích historicky prvního běžecko-turistického projektu Rock Point "napříč Šumavou"...