Horské lezení v Jickovicích

4 min čtení 27. 05. 2020

Chtěli byste si vylézt něco v Tatrách? Nebo v Chamonix? Je jasné, že skalní cesty v horách vyžadují jiné dovednosti než lezení po barevných chytech na umělce nebo po vyborhákované a očárkované skalce v Juře. Pokud se chcete vyhnout symbolickému hození do vody, přijeďte si tradiční lezení vyzkoušet do jihočeských Jickovic. A tu koupel si tu pak můžete dát skutečnou.

Jickovické skály najdete na pravém břehu Vltavy nad Orlickou přehradou. Jedná se o několik žulových sektorů s kolmými a položenými profily. Výška sice místy dosahuje 50 metrů, ale krásně si i v dlouhých liniích vystačíte s 60metrovým lanem. K tomu je potřeba přibrat materiál na dojištění, protože mnohé cesty jsou zcela nebo z velké části po vlastním. Najdete tu ale i linie vystřílené borháky, typicky ty obtížnější a sportovnější. Celkem tu na vás čeká přes 180 cest – oblíbené a často lezené ale i zamešené kvaky. Zkrátka pro každého něco. Jen nabušení lezci si tu moc radosti neužijí, naprostá většina cest je do obtížnosti VIII UIAA.

Desítky metrů prvotřídní (a hrubozrnné) žuly nad hladinou Orlíku
Desítky metrů prvotřídní (a hrubozrnné) žuly nad hladinou Orlíku

Nejvíc se leze v „Hlavní oblasti“ s dlouhými liniemi, pak tu najdete krátké linie v severním sektoru Buchtičky, Příbramský sektor s obtížnějšími cestami, pěkný Amfiteátr částečně skrytý ve stínu a pár dalších menších skalek. Mrkněte na výběr doporučených cest a odkazy na průvodce níže. A na co připravit? Na hrubozrnou žulu, kouty, spáry a velkolepé výhledy z vrcholu skal. Nejdříve vám skála rozedře kůži, otestuje vaši techniku i morál a pak se vám náležitě odmění. Zážitku jsou v Jickovicích komplexní. A na závěr si dovolím tip odřeného amatéra: I v teplém počasí se tu vyplatí lézt v dlouhém rukávu a nohavicích.

 

V Jickovicích hrají hlavní roli spáry V Jickovicích hrají hlavní roli spáry
Na pohodlné slanění přibalte 60metrové lano Na pohodlné slanění přibalte 60metrové lano

Co si vylézt? Nám se líbily tyto cesty:

Nejvíce cest a nejdelší linie najdete v Hlavní oblasti:
 

  • V levé části jsou pěkné svižnější krátké cesty HUP NA ŠVESTKU VII a sousední sedmy, k tomu NAKULENÍ a VYKULENÍ, obě za VII-
  • V patře najdete krásnou spáru KRTKOVA EREKCE V+ a silovější BACHMAČ VI
  • V střední části sportovní RAMJANBE VII+, DIVOKÁ SRDCE VI- (první cesta v Jickovicích), klasiku NĚŽNÁ MRCHA VI, plotnu PLATÝZ VI a pak pestré pětky SRBOVÉ, KOSOVCI,KAMENOLOM a LOMIKÁMEN
  • V pravé části najdete například vynýtované kouto-spáry V VÝLEZ VI- a KOUT OUT V+

 

V Amfiteátru se nám líbila koutová cesta GRETZKEHO SLZY VI+ a spárová SOLFERINO VI.

 

I koutů je v Jickách dost. Kout Out je za V+ a má i pár borháků. I koutů je v Jickách dost. Kout Out je za V+ a má i pár borháků.
Dlouhé slanění v Hlavní oblasti. Uprostřed výrazná plotna Ramjanbe. Dlouhé slanění v Hlavní oblasti. Uprostřed výrazná plotna Ramjanbe.
 Tyhle kamarády se rozhodně vyplatí přibalit s sebou. Tyhle kamarády se rozhodně vyplatí přibalit s sebou.

hodí se předem vědět:


Lokalita:

Česká republika, Jižní Čechy, Jickovice

Odkaz na mapu - Jickovice

Mapy a průvodce:

Online průvodce najdete na  horosvazu , nebo podrobně s nákresy v PDF v bakalářce Petra Altmana. Tištěný průvodce se dá údajně sehnat i v legendární  jickovické hospodě. Můžete si také stáhnout aplikaci od ČHS: Skály ČR pro Android nebo iOS.

Kdy vyrazit?

Lezení je v Jickovicích povolené celoročně. Na skály svítí, takže tu odpoledne v létě bývá slušný pařák. Ideální je jaro a podzim, nebo chladnější dny.
 

 Zjara a na podzim je lezení v Jickovicích nejpříjemnější Zjara a na podzim je lezení v Jickovicích nejpříjemnější
V místní klasice – Turecká šavle za V V místní klasice – Turecká šavle za V

Kde složit hlavu:

Přenocovat lze v autě nebo pod širákem, ale chovejte se ohleduplně a nic tu po sobě nenechte.

Příjezd a parkování:

Ze severozápadního okraje Jickovic kolem statku po polní cestě. Pokud míříte do Hlavní oblasti, můžete zaparkovat zde. Odtud dojděte k vyhlídce na červené značce a slaňte, nebo obejděte skály zprava kolem sektoru Buchtičky.

Náročnost:

Nejvíce cest je tu od 4 do 7 UIAA, nejde se i pár těžších kousků. Nezapomeňte ale, že jsou mnohé po vlastním.
 

 Snad nejkrásnější pětka v Jickovicích, Krtkova erekce V+ Snad nejkrásnější pětka v Jickovicích, Krtkova erekce V+
Dlouhatánský kout a cesta Když milenky pláčou IV Dlouhatánský kout a cesta Když milenky pláčou IV

Vybavení:

60metrové lano, helma, friendy a vklíněnce + klasické vybavení na skalní lezení. Mohou se taky hodit dlouhé nohavice a spárové rukavice.

Vysoko nad Orlíkem, u slaňáku cest Lomikámen a Kamenolom
Vysoko nad Orlíkem, u slaňáku cest Lomikámen a Kamenolom

Předpověď:

Na předpověď počasí můžete kouknout například na Meteoblue

Ostatní tipy:

Na Orlíku si můžete zapádlovat na kajaku a z vyhlídky u nedaleké Varty je pěkný výhled na hrad
Zvíkov.

 

Foto a text: Jakub Cejpek
 Jakub Cejpek - člen Týmu Rock Point
JAKUB CEJPEK

Fotograf a horský průvodce. Z horských disciplín zkouší všechno možné od lezení po skialp a nevalnou kvalitu maskuje univerzálností. Hodně fotí, občas něco natočí a hlavně je rád venku.

www.cejpek.com
IG: @jakubcejpek

Další outdoorové čtení

Narozeninový dárek pro sportovně založenou Soňu skrýval velké překvapení. Šedesát poctivých kilomentů napříč Velkou Fatrou a 4km převýšení...
V Alpách je celkem 82 čtyřtisícových vrcholů. A Kubovi už zbývá zdolat pouze jeden jediný. Po dobu 16 let zdolával jeden za druhým. Zeptali jsme se ho...
Běhat každý den alespoň kousek? V jakémkoliv počasí? V oblečení Ronhill najdete vše potřebné. Čím tahle britská značka vyniká...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey