Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Ice maraton slibuje unikátní zážitek z běhu po zamrzlé hladině

7 min čtení 25. 02. 2021

Lipno Ice maraton - český ledový závod

Jak jsem na tento „ledový“ závod přišel? Jako každý běžec, jsem i já ve svých začátcích četl a hltal veškeré dobré nápady a doporučení, jak se poprat s dalšími kilometry, anebo jak si je více užít. Skvělou radou, kterou se řídím dodnes je pestrost a prokládat si svůj běžecký kalendář něčím neobvyklým. Unikátním.

Jedna švédská agentura nabízí běžcům několik unikátních závodů po světě. Závody za polárním kruhem – to bude ono!  A právě díky tomuto nápadu, jsem se před třemi lety poprvé registroval na Ice-maraton, jen trochu blíž, a to na Lipně. Závod slibující maraton a běh po zamrzlém Lipnu v teplotách pod mínus 10ºC.

Každý rok příroda namíchá jiné podmínky

Rozmanitost počasí připraví každý rok v únoru na Lipně naprosto jiné podmínky a nelze tyto ročníky srovnávat. Prostě záleží, jak to příroda namíchá. Každý ročník, který jsem běžel, byl něčím jiný a měl příchuť dobrodružství.

Ročník 2021 ve stínu covidové pandemie

Lipno Ice maraton 2021 – během pandemie COVID, jsou závody stále plánované, rušené a přesouvané. I v tomto případě to bylo nejisté, ale nakonec se organizátor rozhodl závod ponechat v režimu „training day“ bez hromadného startu.

Super! Jakákoliv akce, kdy nejsem jen já a aplikace (uvidím pár běžců, popovídáme) zní dobře, a tak začínám sledovat počasí. Oteplení, zvýšené hladiny řek, nevypadalo to dobře…a náhle poslední dva týdny minus 10 - 15º C. Ještě v pátek před soutěží byl zakázaný vstup a větší pohyb po Lipně. Počasí ale drželo a tak se závod spustil.

V roce 2019 jsem se právě zde na Lipně dal do řeči s běžcem z Hongkongu, který mi sám řekl, jak unikátní a zajímavé je právě Lipno. Takových závodů je po světě jen prý pár – Finsko a Lipno, říkal. Sám zkušený běžec, který pokořil trať Hongkong 100 km neváhal zaletět do ČR a sklouznout se s námi.

Magická atmosféra závodu s nulovým převýšením

Rozhodl jsem se neváhat, a ráno po tradiční běžecké snídani vloček, banánu a mléka, obléct a vyrazit s prvními běžci na trať.

Rád začínám ambiciózně a tak tempo pod 5 min/km mi napomohlo dostat se na první pozici a prošlapávat čerstvý sníh na zamrzlém Lipnu. Vycházející sluníčko, neuvěřitelně velké vločky a krystaly na zamrzlé ploše vytvářely absolutně magickou atmosféru. Extrémní maraton,  ale vlastně s nulovým převýšením, zvrhlé!

Základní běžecká technika – dobrý náklon, správně ruce a dýchat nosem…tyto podmínky pomáhají si uvědomit, jak základ vlastně pomáhá.  Už zbývalo jen si užívat nekonečných výhledů na Lipno, ledovou pláň, kde jsem někdy i hodinu neviděl živáčka.
 

Co na sebe při běhání po ledu v mínusových teplotách?

Co je na takové podmínky potřeba? Tři vrstvy: termo triko, lehká druhá vrstva a vesta i na mráz stačí. A pak dobré legíny.  Mě se osvědčily běžecké věcičky od značky CRAFT.

Základ je to nepřehnat, v prvním ročníku jsem se z důvodů vánice přeoblékl a výsledek byl vlastně přehřátí.

Pro dobré dýchání je důležité si hrát s polohou kvalitního nákrčníku, kterým snadno doladíte teplotu dýchaného vzduchu a jeho průtok. Někdy je lépe méně a teplejší a někdy zase naopak. Nechte se vést vlastním dechem dle výkonu.

Běžecké boty na led? Jak je vybírám…

Na čem vždy záleží, jsou boty! Na ledě je sníh a jsou časté louže, voda v botách je tedy normální. Boty, které nenasáknou a nenaberou moc vody, jsou základ. Dle situace je vhodné zvolit nesmeky. Pro mě letos byla volba Dynafit ultra 100kompaktní bota, rozumný drop s komfortem a na ní perfektně padnou nesmeky (široká odrazová špička).

Již od začátku ale musíte počítat s tím, že nesmeky na botách, led a voda v ponožkách, zvýší neočekávaně hmotnost. Zdvih nohy tedy bude s každým kilometrem těžknout. Na trati 42 km to lýtkový sval dostane v plné parádě – tedy vzor tréninku Emil Zátopek, běh v kanadách.
 

Trocha energie sbalené do kapsy vůbec neuškodí

Tělo na delší trat a při přítomnosti chladu potřebuje více energie. Nejsem příznivce rychlých cukrů, ale pro závodní tempo je nutné doplnit, co si tělo říká. Obecně rád běhám „na datle“, sáček bezpeckových datlí v bio kvalitě, např. Lifefood, vždy dodá, co je potřeba. I při běhu se dá dobře polknout, nejdou zpět nahoru a nelepí pusu. Je dobré se nepřecenit a vzít pravidelně 2 kousky po např. 7 km.

energie na cesty - Lifefood

Vybavenost běžce je základ

Závody bývají dnes bez občerstvovacích stanic. Požadavek plné samostatnosti vyžaduje vybavenost běžce, a tak je nutností běžecký batoh. Má volba je Osprey Duro 6 L, sedí perfektně.  V zavíracím sáčku, vždy termo triko, šusťákovku, rezervní proteinovou tyčku atd. V případě změny počasí či nehody prolomením ledu, je dobré pak následně obléct nové termo triko a zahřát se.

Při ledovém maratonu je také trochu problém s pitím – trubice prsních lahviček zamrznou do půl hodiny. Je nutné se zastavit a lahvičku odšroubovat. Po hodině závodu má voda charakter letní ledové tříště, ale při poválení v ústech lze pít. No co, je aspoň čas se rozhlédnout a něco vyfotit. Gopro v kapse nikdy nezklame a bez nutnosti ladění telefonu pořídíte za běhu pěkné obrázky či video kamarádům.

Běh na ledu je plný adrenalinu

Zvláštní na běhu na ledu je ten pocit nejistoty. Praskne? Všude se šíří praskání a někdy zaslechnete šplouchání. Také louže, které jsou na ledu, jsou nepříjemné … je pod tou vodou ještě led?  V případě vážnějšího praskání jsem více šoupal nohama, abych předešel tvrdým dopadům na jednu nohu.

Letošní závod jsem si užil

Dopadlo to dobře, bez plavání, čas cca 3:55 a cítím se pln energie. Je to právě těmi unikátními podmínkami, které člověka vedou v oblasti diskomfortu nalézt, co ve vás je.

Byla to letos opravdu unikátní nádhera plná mrazu, sluníčka a prázdných plání! Nebojte se běhu za extrémních podmínek. Naopak Vám to dodá dobrý pocit, že to jde a tělo to zvládá.


Těším se zas někde na zajímavé trati!
Text a foto: Jan Pleyer

Jan PleyerJAN PLEYER

Běh je energie pro mé tělo a mysl. Hlavní myšlenou je neustálé poznávání sebe sama a posouvání se dál. Není to o čase či kilometrech, ale o tom, co nového zažít a odnést si v sobě. S pohybem jsem začal jako dorostenecký reprezentant ČR ve sportovním šermu, nyní se věnuji vytrvalostnímu běhu a různým outdoorovým aktivitám. Rozsáhlejší běhání mne chytlo v roce 2012 při 6-ti letém pobytu v Číně, abych se z pracovního vytížení nezbláznil. Tehdy vznikla i myšlenka projektu "Run China", mé účasti na závodech po čínské zdi, v lesích Nanjingu, horách Anhui, a silnicích Shanghai, Suzhou, Singapore. Stále se těším, kam mne další kilometry zanesou a koho zajímavého na nich potkám.

Další outdoorové čtení

Edita Vopatová, členka Rock Point týmu a její treky v panenské přírodě Gruzie...

Gruzínské dobrodružství

06. 10. 2021
10 min čtení
Příběhy
Lukáš Klingora a Jakub Cejpek a jejich přelezení krásné cesty Traumfänger (6a, 305 m)... 

Americká značka KEEN - populární obuv, kdy obujete celou rodinu...

Představení značky KEEN

26. 09. 2021
3 min čtení
Příběhy