Jak bezpečně převážet lyže v autě

Spousta lyžařů a snowboardistů se v zimních měsících vydává do hor na sjezdovky vlastním autem. V takovém případě je třeba vyřešit jeden malý problém v podobě toho, jak převážet dlouhé lyže a snowboardy, aby auto po cestě neponičily a především aby nezpůsobily žádné zranění při případné nehodě nebo v nějaké krizové situaci. Není proto divu, že za nezajištěné lyžařské vybavení v autě můžete dostat při silniční kontrole pokutu.

Jaké jsou tedy možnosti a pravidla pro bezpečný převoz lyží, případně snowboardů či běžek v autě? Pojďme se na to podrobně podívat.

 

Obsah:

Pozor na možnost hrozící pokuty a zranění
Pozor - při nesprávném převozu lyží v autě hrozí pokuta a především zranění...

Přeprava lyží uvnitř auta

Nejsnazší možností, jak převážet lyže, je umístit je dovnitř auta, protože to nevyžaduje montáž žádného příslušenství do auta ani na něj. Pokud budete převážet klasické dlouhé lyže pro dospělé, stačí akorát sklopit jedno zadní sedadlo nebo otevřít otvor umístěný v prostředním sedadle zadní lavice, který slouží právě k převážení dlouhých předmětů. Ovšem ne všechny vozy ho mají. 

Ať už budete lyže převážet se sklopeným sedadlem nebo je prostrčíte zmíněným otvorem, v každém případě musí být lyže včetně hůlek pevně svázané k sobě. Poté je třeba celý tento „balík“ upevnit alespoň na dvou místech, aby se při nárazu nebo prudkém brzdění nemohl pohnout. K upevnění můžete využít například pevné úchyty v kufru a sklopené opěradlo. 

Ke svázání lyží s hůlkami i následnému nehybnému upevnění je ideální použít pevné upínací popruhy (kurty). Ideální volbou určitě nejsou pružné gumicuky. 

Praktickým doplňkem pro převoz lyží v autě jsou obaly na lyže. Obal totiž zamezí poničení interiéru hranou lyže a při cestě domů zabraňuje stékání vody z tajícího sněhu uvnitř auta. Navíc vak pomůže udržet lyže s hůlkami u sebe, při převozu více párů lyží a hůlek je však pro jistotu stejně svažte dohromady pomocí popruhů. Upevnění vaků k pevným úchytům je pak samozřejmostí nehledě na jejich počet.

Přeprava lyží na střeše auta

Když nechcete nebo nemůžete lyže převážet v interiéru, abyste neriskovali jeho poškození, nebo na ně jednoduše nezbývá dostatek místa, přichází čas na oblíbenou a často využívanou možnost převozu lyží na střeše auta. 

Existují dvě základní možnosti, jak můžete bezpečný převoz na střeše auta zajistit.

1. PŘEPRAVA LYŽÍ na střešních nosičích

První z nich je instalace střešních nosičů na lyže, do kterých se lyže nebo snowboardy jednoduše na dvou místech upnou. Vaše vybavení je při tomto způsobu přepravy vidět v celé jeho kráse a je tak vystaveno jednak případné nepřízni počasí a jednak případným nenechavým rukám (i když je v nosiči zamčeno), takže především pokud máte dražší vybavení, nejedná se o nejlepší způsob přepravy. 

Výhodou těchto jednoduchých nosičů je, že jsou velmi skladné, takže v garáži nebudou zabírat mnoho místa. Jejich přichycení na střechu je nejčastěji realizováno klasickým upevněním na střešní nosiče. Některé takové nosiče pojmou i 6 párů lyží nebo 4 snowboardy. Setkat se ovšem můžete také s magnetickým upevněním přímo na střechu auta. Magnetické nosiče bývají obvykle pouze pro 2 páry lyží a nelze je upnout na auta se střešním oknem a skleněnou, profilovanou nebo hliníkovou střechou.

2. Přeprava lyží ve střešním boxu

Druhou možností přepravy lyží na střeše je střešní box. Jde o nejbezpečnější a v jistém směru také nejkomfortnější způsob přepravy lyží, kdy vám lyže včetně hůlek nepřekáží v interiéru ani ho nemohou poškodit a přitom jsou bezpečně skryty. Ani ve střešním boxu ovšem nezapomínejte na důkladné upevnění, ke kterému slouží popruhy integrované přímo uvnitř boxu. Rozhodně si vždy dejte práci s pečlivým svázáním všech lyží k sobě pomocí dostupných popruhů, aby se při prudkém brzdění nebo nárazu nepoškodily nebo nevypadly. Z důvodu zamezení poškození lyží v těchto situacích se doporučuje je přepravovat špičkami proti směru jízdy. 

Kromě lyží s hůlkami navíc v boxu může zbýt místo na další vybavení. Určitě moc dobře znáte, že když jedete s rodinou nebo přáteli na lyže i na pouhý den, není problém zaplnit skoro celý zavazadelník, jako byste vyrazili na dvoutýdenní dovolenou k moři. Kromě lyží a hůlek si totiž musíte vézt s sebou i další objemné lyžařské vybavení jako jsou lyžařské boty nebo helmy. 

Díky střešnímu boxu si zajistíte více místa v kufru než při použití střešních nosičů. Všechno vybavení v boxu by dle předpisů mělo být upevněno, takže na to myslete a snažte se především těžší předměty, jako jsou právě lyžařské boty, připoutat popruhy nebo alespoň co nejlépe zafixovat, aby se nemohly ani v krizové situaci pohnout. 

Nevýhodou střešních boxů, jako obecně nejlepší varianty pro samotnou přepravu lyží, je pochopitelně jejich pořizovací cena a také při uskladnění v garáži zabírají poměrně dost místa.

Přeprava lyží ve střešním boxu
Bezpečný a komfortní způsob přepravy lyží v autě zajišťuje střešní box 

Postihy za převoz nezajištěných lyží v autě

Jak bylo zmíněno v úvodu, za nebezpečný náklad v autě, kterým samozřejmě mohou být i nezajištěné lyže uvnitř auta, hrozí při silniční kontrole pokuta. V České republice může být uložena pokuta až 2 000 Kč a v hojně navštěvovaném Rakousku hrozí za tento prohřešek dokonce pokuta v několikanásobné výši.

Foto: Jakub Cejpek

Další outdoorové čtení

Začínáte s lezením a chystáte si pořídit své první lezečky? Rozšiřujete své lezecké portfolio a hledáte vhodnější model? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit...
Podoba tlumení má zásadní vliv na to, jaké bude mít běžecká bota vlastnosti. Není to jen o pohodlí při došlapu...
Běhání v přírodě je stále oblíbenější. Je jedno jaké nerovnosti terénu před sebou máte, důležité je, užít si to. Máme pro vás tipy na vybavení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey