Jak legálně přespat v přírodě

Spaní v hotelu nebo apartmánu sice nabízí větší komfort, ale přesto spoustu turistů nedá dopustit na spaní v přírodě. A není se čemu divit, v přírodě je klid a pokud vyjde počasí, výlet si užijete ještě více, protože cestování se spaním mimo civilizaci je obvykle bohatší na zážitky. Jenže ne všude je spaní v přírodě povolené a má také své podmínky. V článku se proto podíváme na to, jak se na přespání v přírodě dívá zákon v České republice a na Slovensku.
 

Přespání ve volné přírodě

Spaní v přírodě v ČR

V České republice je táboření v lesích mimo vyhrazená místa zakázáno, je však povolené tzv. nocování. Za táboření se považuje zejména vícedenní pobyt na jednom místě ve stanu nebo pod nějakým jiným přístřeškem. Nocování je možné definovat jako jednorázové přespání, po kterém na místě nezůstanou žádné stopy. Jedná se typicky o spaní pod širákem, takže na karimatce položené na zemi nebo v zavěšené hamace přespat můžete.

Definice táboření a nocování není v zákoně zcela přesně specifikována, oblíbené přespání ve stanu jednu noc na jednom místě tak lze označit za hraniční situaci. To bohužel také znamená, že je potenciálně problémové a pokud na vás narazí zástupce příslušných orgánů, můžete dostat pokutu.

Přísnější podmínky platí v národních parcích a národních přírodních rezervacích, kde podle zákona ani nesmíte sejít z turistické značené cesty z důvodu ochrany vzácných druhů rostlin a zvířat, takže tyto oblasti nejsou vhodné ani pro nocování. Případné postihy za porušování zákonů jsou v těchto chráněných územích pochopitelně mnohem přísnější než mimo ně. 

Naprosto legálně tedy lze v ČR stanovat pouze na místech k tomu určených – v oficiálních kempech. Existují však i výjimky, například v NP Šumava jsou vybudována nouzová nocoviště, kde je za dodržení stanovených podmínek možné přespat i ve stanech.
 

 
Přespání ve volné přírodě

Spaní v přírodě na Slovensku

Na Slovensku jsou podmínky pro spaní v přírodě přísné z důvodu vysokých nároků na ochranu přírody. Pokud se chystáte navštívit turisticky zajímavá místa, a především národní parky, třeba Vysoké nebo Nízké Tatry, na stanování, nocování i rozdělávání ohně musíte zapomenout. V případě odhalení lesní stráží by vás čekala nemalá pokuta. Přespat venku můžete v Tatrách pouze na vyhrazených místech – v oficiálních tábořištích a kempech. 

Přenocovat na místech, kde se to nesmí, není dobrý nápad nejen kvůli hrozícímu postihu, když si vás všimne lesní stráž, ale také reálně hrozí, že narazíte na agresivní šelmu, medvěda nebo vlka. A to určitě nechcete.
 

Přespání ve volné přírodě

Jak se při spaní v přírodě (ne)chovat

Ať už se rozhodnete přespat v přírodě v naprostém souladu s místními zákony, nebo se chystáte hranici zákona mírně překročit, v každém případě dodržujte několik základních podmínek správného chování v lese, které rovněž mají oporu v zákoně. Zákony někdy mohou být až zbytečně omezující, ale chovat se k přírodě s úctou je základ slušného chování. Navíc dodržování základních pravidel pomůže přírodu zachovat co nejvíce nedotčenou, tedy ve stavu, v jakém ji snad všichni chceme mít. 

V následujících bodech jsou uvedeny nejdůležitější zásady, které říkají, čemu se nejen při přespání v přírodě vyhnout.

Co byste v přírodě neměli dělat:

  • rozdělávat oheň
  • kouřit
  • narušovat klid
  • kácet a poškozovat stromy a další rostliny
  • narušovat půdní kryt
  • vyhazovat odpadky
 

Poznámka: Pokud byste si chtěli v přírodě rozdělat oheň, podle legislativy smíte otevřený oheň rozdělat ve vzdálenosti 50 metrů od hranice lesa, například na louce, a s povolením majitele pozemku. Z lesa si pak můžete na zapálení a udržování ohně odnášet suché klestí bez kůry, které najdete na zemi, s průměrem do 7 centimetrů.
 

Přespání ve volné přírodě

Na co nezapomenout pro pohodové spaní v přírodě

Chystáte se přespat v přírodě? Pak byste neměli zapomenout několik důležitých věcí. Až se budete balit na cestu, zkontrolujte, zda máte vše z následujícího seznamu.

 
Přespání ve volné přírodě

Zrevidujte a v případě potřeby u nás doplňte svou výbavu nebo navštivte některou z našich prodejen, hoďte batoh na záda a vyrazte za dobrodružstvím.

Rock Point

Další outdoorové čtení

Podoba tlumení má zásadní vliv na to, jaké bude mít běžecká bota vlastnosti. Není to jen o pohodlí při došlapu...
Běhání v přírodě je stále oblíbenější. Je jedno jaké nerovnosti terénu před sebou máte, důležité je, užít si to. Máme pro vás tipy na vybavení...
Chcete si dát pěknou a pohodovou vícedélku v Arcu? Máme pro vás pěkný tip, relativně nový a neokoukaný...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey