Jak pečovat o batoh, aby dlouho vydržel

Možná vás ani nenapadne, že o batohy je potřeba nějak pečovat. Ale stačí málo, aby se drobnou, časově nenáročnou údržbou, zachovala jejich bezvadná funkčnost a prodloužila životnost. Kvalitní outdoorové batohy jsou extrémně odolné, ale i ty potřebují péči. Jak na to? Zde je několik základních rad…

Při používání

I během používání se k batohu chovejte šetrně. Dbejte na doporučení výrobce a dodržujte nosnost batohu. Při dlouhodobém přetěžování by mohlo dojít k povolení švů nebo poškození zipů. Také buďte obezřetní při balení věcí s ostrými hroty. Trekové hole a cepíny patří na outdoorový batoh zvenku, do k tomu určených úchytů a ok. Pozor na připínání lyží nebo snowboardu, balení maček apod. Když batoh během cesty sundáte, dejte pozor, ať nešlápnete na přezky, které leží na zemi. V pevné turistické obuvi byste je mohli při přišlápnutí, zejména na kamenitém povrchu, prasknout. Nezapomínejte také utáhnout všechny kompresní popruhy na batohu. Obsah pak necestuje na vašich zádech, takže je malá pravděpodobnost, že by vám v něm něco vyteklo apod. Krom toho, lépe se vám bude pohybovat v terénu.

Po každém výletě

Po každém výletě batoh vyčistěte, odstraňte zbytky jídla a nezapomeňte vyjmout hydrovak. Povolte všechny popruhy. Na otírání použijte vlhký hadřík namočený v teplé vodě s jemným mýdlem. Tuto základní údržbu provádějte vždy po použití, zvláště, je-li batoh zpocený, špinavý a má skvrny od jídla apod. Zejména dámské a pánské běžecké batohy budou mít často mapy od soli, protože se při běhu více potíme. Vždy batoh nechte úplně proschnout na dobře větraném místě.

Proč čistit zipy

Na očistění zipů používejte jemný kartáček, zbavíte je tak nejlépe všeho prachu, písku a soli. Tato činnost se vám odmění tím, že předejdete zbytečnému zasekávání zipů. Existují i různé univerzální čistící a mazací prostředky pro plastová, nylonová i kovová zdrhovadla.

Jak umýt batoh

Pokud má batoh odnímatelný bederní pás a jiné popruhy, nejprve je odpojte od batohu. Ostatní popruhy povolte. Před mytím nezapomeňte zkontrolovat všechny kapsy a kapsičky a vyndat zapomenuté věci.  

Batohy neperte v pračce! Umývejte batoh ve vaně, případně v umyvadle s použitím jemného mýdla a teplé vody.

Nejprve batoh jemně vytřepejte, protože z něj snadno dostanete různé nečistoty. U městských batohů zejména drobky od jídla, zmuchlané lístky na metro či autobus apod. Budete sami překvapeni, kolik jehličí, drobných kamínků atp. vytřepete z turistických batohů po náročnějším vícedenním treku. Při mytí se vám pak tyto snadno odstranitelné nečistoty nebudou plést pod ruku.

Houbičkou nebo hadříkem zlehka vyčistěte zevnitř i zvenku všechny části a nezapomeňte na kapsy. Kartáčkem umyjte všechny zipy a očistěte přezky. Batoh poté od mýdlové pěny omyjte a vypláchněte čistou studenou vodou. Nechte jej vyschnout nejlépe zavěšený venku nebo na dobře odvětraném místě. Nedávejte jej schnout na přímé slunce ani batohy nesušte v sušičce.

Jak čistit zavazadla s kolečky

Při čištění cestovních tašek s kolečky podvozek nikdy neponořujte do vody! Podvozek (např. High Road™  od Osprey) čistěte pouze z venku – pomocí kartáčku odstraňte kamínky a omyjte hadříkem namočeným v teplé vodě s jemným mycím prostředkem.

Přejeme krásné zážitky, ať už s batohy na túry, na běh, na kolo nebo s těmi do města. Ať vám dlouho dobře slouží, šetří vaše záda a jsou věrnými a pohodlnými parťáky na vaše cesty.

Text: Eva Votavová
Foto: Osprey

Další outdoorové čtení

Nejdůležitější částí lyžařských brýlí je jejich zorník, který se podle jedné z jeho funkcí často nazývá světelný filtr. A na ten se zaměříme...
Vybíráte pásy na skialpové lyže? Poradíme, jak na to a jak správně o tulení pásy pečovat, aby vydržely co nejdéle...

Jak na výběr stoupacích pásů

26. 12. 2021
6 min čtení
Rady a tipy
Víte, proč velmi rychle roste zájem o tuto aktivitu? Zažijete zimu z úplně nového úhlu pohledu...