Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Jak prát oblečení z merino vlny

Neperte po každém použití

Velkou výhodou tohoto přírodního materiálu je to, že oblečení z čisté merino vlny můžete nosit několik dní, aniž byste ho museli prát. Jak je to možné? Bakterie způsobující zápach jsou absorbovány vlákny z vlny Merino, které je chrání před reprodukcí nebo růstem na povrchu vláken Merino.

Merino je vlna ze speciálně vyšlechtěných ovcí žijících v chladných oblastech. Na omak je oblečení z tohoto materiálu hedvábně jemné a neškrábe. Při praní se k merinu chováme šetrněji, než k ostatnímu sportovnímu oblečení. Mějme na paměti, že je to "vlna", která má při vyšších teplotách tendenci se srážet.

merino vlna z novozélandských ovcí

Běžná údržba

Oblečení z merino vlny po použití vyvěsíme na dobře větraném místě a necháme vyschnout a vyvětrat. Není nutné je hned po každém použití prát.

Merino dokáže neutralizovat pot, stará se o přirozené potlačení zápachu, zabraňuje průniku nečistot a má samočistící efekt. Krom toho, že šetříme materiál a prodlužujeme jeho životnost, šetříme také naše životní prostředí. Pračka spotřebuje přeci jen nějakou tu vodu i energii.

praní merino olbečení v přípravdu Grangers doporučujeme

 

Praní a sušení

  • Otočte naruby.
  • Perte na jemný cyklus, vyvarujte se horké vody, vlna má tendenci se srazit.
  • Používejte pouze mycí prostředky na merino nebo jemné prací prostředky. (Nikdy nepoužívejte změkčovadla tkanin ani bělidla, protože snižují následnou schopnost vlny přirozeně pohlcovat vlhkost a regulovat teplotu těla).
  • Doporučujeme sušení na vzduchu nikoliv v sušičce. Prodloužíte tím životnost výrobku a také snížíte dopad na životní prostředí. Nepokládejte přímo na topení!
  • Sušte ve vodorovné poloze větší kousky merino oblečení jako jsou mikiny, bundy..., visící vlhká vlna se může vytáhnout.
     


Na praní v pračce použijte 50 ml, tj. jedno víčko. Na praní v ruce jen polovinu dávky

Pozor na moly

Merino vlnu, stejně tak jako tu běžnou, je třeba ochránit před moly. Používejte proto na praní přípravky určené přímo na merino vlnu, ty totiž obsahují výtažek z cedru, který pomáhá chránit vaše merino proti molům. Perete-li v jiném přípravku bez této složky, jednoduše si dejte do šatníku ochranu proti molům. Prodává se jako např. závěsné kousky dřeva nebo pytlíčky naplněné bylinami, jež tyto nevzhledné motýlky odpuzují. Vždy do skříní ukládejte merino řádné vysušené.

Přípravek je s certifikátem Bluesign, je tedy šetrnější k životnímu prostředí

Text: Eva Votavová
Foto: Grangers, archiv Rock Point

Další outdoorové čtení

Kalhoty na horskou turistiku si musí poradit s rozmary počasí a současně být pohodlné. Poradíme vám, jak vybrat ty správné kalhoty na náročnější treky...

Víte podle jakých základních kritérii je vhodné kalhoty na turistiku vybírat? Sepsali jsme vám je pěkně přehledně...
Nepodceňujte výběr běžeckých kalhot. Musí být maximálně pohodlné. Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit...