Jak prožili Noc tuleních pásů její aktéři

8 min čtení 05. 02. 2019

Noc tuleních pásů 2019 je minulostí. Je za námi druhý ročník nově pojatého závodu, který vychází vstříc hobíkům a sdílenému zážitku závodících dvojic. Je to prostě reklama na pohodový skialp a přitom jsou k vidění i skvělé sportovní výkony. Zeptali jsme se lidí, kteří se na NTP nějak podíleli nebo jen zúčastnili, na jejich dojmy…

Tomáš Bystřický (běžec - vytrvalostní trailrunning, biatlonista, všestranný sportovec):
Bystrouši, jsi ostřílený závodník v horských bězích a ultramaratónech. Jak ses adaptoval na pohyb po horách s lyžemi na nohou. V čem Ti může skialp pomoci v běžeckém tréninku?

Za prvé mi to dává ten skvělý pozávodní pocit, endorfiny a únavu, kterou jsem přes zimu nemíval. Za druhé je využívám jako silový, vytrvalostní trénink, a to je asi stokrát zábavnější, než brousit roviny nebo lesní cesty v břečce a běžeckých botách. Na jaře pak sice trochu chybí běžecká obratnost, ale ty nastoupané metry se pak počítají celou sezónu. Popravdě, pořádně adaptovat se musím ve sjezdech (smích).

Tomáš Bystřický (vlevo) s Davidem Moravcem tvořili dvojici na závodu Noc tuleních pásů 2019

Michal Straňák (outdoorový nadšenec, ředitel Rock Pointu):
Michale, zažil jsi velkolepý švýcarský závod PDG - Patrouille du Glacier…a tehdy jsi prohlásil, že to byla parádní skialpová slezina. V čem se od PDG lišila tahle krkonošská slezina NTP?

PDG byl skvělý zážitek, krásná trasa, švýcarské Alpy. Ale NTP? Doma je doma. Tolik kamarádů a známých kolem... Před startem i po závodě se probírá kdo kde byl a kam jede, jak se kdo má. NTP je krásný závod, ale má navíc osobní rozměr. Nejsou to “jen” krásné hory, ale i spousta skvělých lidí v nich.

Michal Straňák na závodu Noc tuleních pásů 2019

David Moravec (produktový manažer Rock Point, horský multisportovec):
Davide v soutěžení s kvalitními závodníky jsi obstál na výbornou (9. místo). Je těžké přetavit na suchu naběhané stovky kilometrů do rychlého klouzání na pásech?

Cože… my jsme dojeli devátí? (smích) Tak možná, když se příště vyspíme a zapnu si boty ve sjezdech, tak bychom mohli klukům to pódium alespoň podpírat (smích)

Ale k otázce. Je to sice úplně jiný pohyb, ale určitě to pomůže, hlavně v těch stoupáních. Na lyžích je pak ještě třeba trochu techniky a nemít úplně jalové ruce. Já ale zrovna na podzim kvůli polámaným zádům víc jak 2 měsíce neběhal a na lyžích jsem stál potřetí.

David Moravec na závodě Noc tuleních pásů 2019

Michaela Bučková (novinářka, magazín Kondice):
Míšo, co Tě přivedlo na start největšího nočního závodu ve střední Evropě a jak hodnotíš svůj výkon i prožitek? V jaké Kondici jsi přijela na start?

Byl to můj první závod, ke kterému mě přemluvili kamarádi. Měla jsem velké obavy, jsem spíše skialpový začátečník (ale o to větší nadšenec). Večer předtím jsem ještě obvolávala známé a řešila, co během závodu jíst, pít, zda mít na sobě jedno nebo dvě trička… Prostě jsem se trochu bála, hlavně výstupu na Růžohorky. Ale nakonec to předčilo mé očekávání – na konci stoupání na Růžohorky jsem parťákovi vykládala vtipy a užívala si úplněk, zbytek závodu už „běžel“ jako po másle. S časem se zde chlubit nebudu, nic moc, ale bohužel parťák si sedřel paty do krve, trpěl jak pes a dvakrát si dokonce sundával lyžáky, což nám sebralo dost času. Byl to úžasný večer a úžasný závod. Medaili stále nosím v kabelce a všem ji ukazuji. Stejně jako všem pouštím oficiální video, na kterém jsem se objevila.
 

 

Branislav „Gabo“ Adamec (manažer značky Dynafit):
Gabo, jaké to je stát u znovuzrození české skialpové legendy, když použiji tahle silná slova…a co pozitivního přineslo přesunutí závodu z Jánek do Pece?

Věděl jsem, že tento formát závodu bude mít úspěch. Můj hlavní úkol byl dát všechny lidi dohromady a získat skvělé zázemí v Peci. V letošním roce jsme všichni cítili podporu a pomoc  ze strany města, lanovky, skiareálu i návštěvníků. Fandění kolem trati bylo skvělé a atmosféra se blížila k tomu, co známe ze zahraničí.

Gabo Adamec s moderátorku Lucií Výbornou na závodě Noc tuleních pásů 2019

Filip Tomeš (nadšený amatérský běžec a všestranný sportovec):
Filipe, se Standou Šrámkem jsi v kategorii Half ovládl seriál horských běhů Rock Point Horská výzva. Co Tě přivedlo na start NTP a v čem je jiné jet se Standou na skialpech ve srovnání s během.

Na skialpech se pohybuji někdy od svých středoškolských časů, tedy skoro 20 let. Myšlenka, že bych si někdy střihnul závod, nikdy nepřišla. Ale jak se říká, nikdy neříkej nikdy… Po tom, co jsme začali běhat společně se Standou, to přišlo nějak samo. Standa hledal nějaké zpestření na zimu a skialpy byly jasnou volbou. Je fakt, že Standa není tak excelentní lyžař jako běžec, ale klobouk dolů, kam se za ty tři roky na skialpech posunul. NTP je legenda, kterou chce zažít snad každý skialpový nadšenec. Nám se to povedlo už dvakrát a doufám, že tu neopakovatelnou atmosféru jakou tento závod má, budu moci ještě zažít. Díky NTP!!!

Tomáš Kučera (účastník mezinárodních skialpových závodů, produktový manažer pro skitouring): Tomáši, jsi zakladatelem série skialpových kurzů pod hlavičkou Skialp Academy. Co všechno se dá s Rock Pointem podniknout na skialpech?

Pro naše zákázníky pořádáme už pár let sérii skialpových kurzů pro začátečníky i pokročilé, pod názvem ROCK POINT SKIALP ACADEMY. Začátkem února pořádáme ve spolupráci se skialpovým portálem SkitourGuru.com víkendový „festival“ lavinového vybavení Avalanche Safety Summit ve Špindlerové Mlýně.

Jan Krabec (atletický trenér, zkušený horal, marketing Rock Pointu):
Honzo, v čem vidíš kouzlo skitouringu na českých a moravských horách?

České hory jsou krásné, jsou víceméně bezpečné, vyrazit můžeš i za ne zcela ideálního počasí, každý si najde ty své snadno i relativně rychle dostupné. Prostoru pro dobrodružství i neopakovatelné zážitky se najde spousta. Stačí trocha fantazie.

Alena Trnková (závodnice týmu WC Pivson Praha, marketing Rock Point):
Aleno, Ty jsi závodila na lyžích z půjčovny, prozraď, jak jsi na skialpový závod trénovala? Předpokládám, že byl první a že nebude poslední…

Mám za sebou účast na menších lokálních skialpových závodech (třeba Kraličák Night Skialp race), ale náročnost NTP mě poněkud zaskočila (smích). Trénovala jsem, co mi mé časové možnosti dovolily, tak co jsem nestihla přes Vánoce na lyžích, to jsem se snažila dohnat během, ale dobře vím, že na příští ročník se musím soustředit víc, ale už teď se na NTP těším.

Jitka Orišová (zástupkyně vedoucího v prodejně Rock Point OC Šestka):
Jíťo, jak náročná byla šichta na testovacím stánku Rock Point Skialp Station a co všechno bylo k zapůjčení? A co je k mání během zimy na prodejnách Rock Pointu?

Práce na testovacím stánku je diametrálně odlišná od té na obchodě. Každý návštěvník potřebuje individuální péči – od výběru vhodných lyží, bot, přes jejich správné nastavení až po sepsání zápůjčního protokolu. Letos si navíc čekání mohli zpříjemnit teplým svařákem. Nejnáročnější je zkoordinovat práci zaměstnanců tak, aby všichni nedělali všechno.

K zapůjčení byly aktuální modely lyží i bot Dynafit včetně pásů a holí, letos jsme navíc nabídku rozšířily o lyže legendární značky K2. Zákazníci si tak mohli v praxi vyzkoušet např. nové lyžáky Dynafit Hoji či inovovaný model Neo, modely lyží Dynafit PDG, K2 Wayback 88, a další.

Během zimy najde zákazník na prodejnách širokou škálu vybavení na lyže, běžky, zimní turistiku i volný čas. Pro skialpové vybavení pak musí do našich pěti skialpcenter Rock Point. Dominantní postavení má sortiment značky Dynafit, od nichž nabízíme nejen lyže a boty, ale i oblečení spolu s textilními doplňky. Nabídku skialpových lyží pak doplňují značky K2 a Hagan. Samozřejmostí je i lavinové vybavení.

Lucie Výborná, (moderátorka, všestranná sportovkyně) :
Lucie, co Tě na NTP nejvíc baví?

U mě jsou lyžařské túry spojené většinou s nějakým kopcem v Alpách, kde mi lyže usnadní přístup a hlavně urychlí sestup. Ale abych nekecala, po Krkonoších chodím moc ráda. Někdy skončím v rádiu, řeknu, že je 10 hodin a že vysíláme zprávy a v 11.45 nalepuju na Horních Mísečkách pásy a vybíhám na hřebenovku. Vracím se za tmy nebo v noci, ale to mi vůbec nevadí.

Lucie Výborná moderuje Noc tuleních pásů 2019

 

Ptal se: Michal Bulička
Foto: Jakub Cejpek, člen Rock Point Teamu, Tomáš Binter

 

Další outdoorové čtení

Honza "Tráva" Trávníček se s námi podělil o další nové dojmy z nepálských treků, výstupu na Manáslu a dalších zajimavostech z Nepálu...
Cesta ke sportu je různorodá. Jak se k triatlonu dostala Klára Černá a jaké má ambice při závodech na Hawaii...

Moje cesta na triatlon Hawai

16. 11. 2021
4 min čtení
Příběhy
Podařilo se? Přečtěte si, jak si česká expedice vedla...